"Rekabeti bozan üyemiz bile olsa gereğini yaparız"

“Rekabeti bozan üyemiz bile olsa gereğini yaparız”
Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Harun Karacan, değişen ve gelişen dünyayla birlikte ticaretin yapılma şeklinin de değiştiğini belirterek, "bizler de bu değişime ayak uydurmalıyız. ETO olarak buna yönelik çalışmalarımızda...

Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Harun Karacan, değişen ve gelişen dünyayla birlikte ticaretin yapılma şeklinin de değiştiğini belirterek, "bizler de bu değişime ayak uydurmalıyız. ETO olarak buna yönelik çalışmalarımızda devam ediyor" dedi.
Göreve gelmelerinin üzerinden tam bir yıl geçtiğini hatırlatan Karacan, "eşine az rastlanır bir oyla göreve seçildiklerini ve kendilerine gösterilen bu güvene layık olabilmek için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi. ETO'nun hem kendi üyelerinin hem de Eskişehir'in çıkarlarını korumaya kararlı olduklarını ve haklı olunan konularda taraf olmaktan kesinlikle çekinmeyeceklerini de aktardı.
Görev yaptıkları bir yıllık süre içinde ETO olarak bir çok yeniliğe imza attıklarını anlatan Karacan, "Eskişehir tüccarı ve esnafı olarak kapalı devreden çıkıp dünya pazarlarına çıkmaya kararlıyız. Bugüne kadar yaptığımız yurt dışı gezilerinde hep olumlu sonuçlar aldık. Gittiğimiz her ülkede mutlaka iş bağlantılarımız oldu. Bu sürecin ivme kazanarak devam etmesi hem üyelerimiz hem de şehrimiz adına son derece önemlidir" diye konuştu.
ETO'da yeni birimler kurduklarını ve bu birimlerin çalışmalarını hızla sürdürdüğünü ifade eden ETO Başkanı Karacan, "biz çözüm üretmek için varız. Her aşamada hem üyemiz hem şehrimiz için taraf olmaktan çekinmeyiz" şeklinde konuştu.
"1/25 BİNLİK PLANLARI MAHKEMEYE VERDİK"
Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Harun Karacan, 1/25 binlik planlarla ilgili olarak yöneltilen bir soruya karşılık, planlarla ilgili yargıya başvurduklarını belirtti. Konunun yargıda olması nedeniyle çok fazla konuşmak istemediğini anlatan Karacan, "bizim şahıslarla ya da bireysel itirazlarla ilgili işimiz olmaz. Biz kentin geleceğini göz önünde tutarak planların tümü için itiraz ettik" dedi.
Geçtiğimiz hafta içinde şehir gündeminde sıkça tartışılan ve kamuoyuna "Kapatıyoruz" sloganıyla tanıtılan ve bir AVM'nin otoparkında kurulan mobilya sergisi hakkındaki soruları da yanıtlayan Karacan, "6 Şubat'ta kurulan sergiden bizim bir önceki gün yani 5 Şubat günü akşam saatlerinde tesadüfen bilgimiz oldu. Hemen gerekli başvuruları yaptık. İl Sanayi ve Ticaret Müdürlüğü'ne başvurduk, TOBB'a yazı yazdık" dedi. Bu itirazlarını yalnızca bir firma için değil, "kapatıyoruz" sloganı altında indirim yapan ancak işyerini kapatmayan tüm firmalar için yaptıklarını kaydeden Karacan, "bizden olsun veya dışarıdan gelsin hiç fark etmez. Bu tür indirim kampanyaları için Sanayi Ticaret İl Müdürlüğü'nden izin alınması gerekiyor. Bu sloganı yalnızca daha çok satış yapmak için kullananlar hem haksız rekabet yaratıyor hem de tüketiciyi kandırıyorlar. Bunun kesinlikle engellenmesi gerekir. Bizim ETO olarak kolluk gücümüz veya bir yaptırım yetkimiz yok. Biz ancak tespit edip ilgili birimlere bilgi veriyor ve gerekenin yapılmasını talep ediyoruz" diye konuştu. Ticaret yapma biçiminin tüm dünyada hızla değiştiğini ve artık Eskişehirli tüccar ve esnafın da bu değişime ayak uydurması gerektiğini de belirten Karacan, "şehir dışından gelerek burada halka ucuz mal satan firmaların önüne geçebilmek kadar burada halkımıza bizim aynı olanakları sunmamız gerekiyor. Bu konuda ilgili birimlerimizde çalışmalar devam ediyor. Birkaç alternatif üzerinde çalışıyoruz. Bunlardan biri "alışveriş günleri" gibi, "fuar" gibi özel günler olabilir" diyerek sözlerini noktaladı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.