Roma dönemi eserleri gün yüzüne çıkartıldı

Roma dönemi eserleri gün yüzüne çıkartıldı

Seyitgazi ilçesine bağlı Bardakçı köyü yakınlarında sürdürülen Keçiçayırı Höyüğü kurtarma kazılarında MÖ 4-3. yüzyıla ait bronz küpeler, yüzükler, kolye ucu ve pişmiş topraktan kandiller gün yüzüne çıkartıldı.Keçiçayırı...

Seyitgazi ilçesine bağlı Bardakçı köyü yakınlarında sürdürülen Keçiçayırı Höyüğü kurtarma kazılarında MÖ 4-3. yüzyıla ait bronz küpeler, yüzükler, kolye ucu ve pişmiş topraktan kandiller gün yüzüne çıkartıldı.
Keçiçayırı Höyüğü kurtarma kazıları Eskişehir Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü başkanlığında, İstanbul Üniversitesi Prehistorya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Turan Efe'nin bilimsel danışmanlığında yürütülüyor.
Kazılara heyet üyesi olarak katılarak geç Roma dönemi mezarlarında çalışan Anadolu Üniversitesi (AÜ) Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Oğuz Alp, son yıllarda Eskişehir'de gerçekleştirilen arkeolojik kazılarla, geçmişin izlerini örten toprağın biraz daha aralandığını kaydetti.
Yrd. Doç. Dr. Alp, kazı çalışmalarının öncelikli hedeflerinden birinin, her geçen yıl kaçak kazılarla daha fazla tahrip edildiği gözlemlenen Roma dönemi mezarların açığa çıkartılması olduğunu belirterek, bu amaç doğrultusunda yaklaşık bir aylık özverili bir çalışmayla kayaya oyulmuş 25 mezar odasının dolgularının temizlendiğini bildirdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.