Tepkiler Eskişehir'den: Kaybedecek 1 yılımız daha yok

Tepkiler Eskişehir'den: Kaybedecek 1 yılımız daha yok
Emeklilikte Adalet Derneği Eskişehir İl Temsilciliği, EYT’yi 1 günle kaçıran çalışanlar için kademeli emeklilik düzenlemesi istemiyle yetkililere seslendi.

Emeklilikte Adalet Derneği (EMADDER) Eskişehir İl Temsilciliği ve üyeleri, 3 Mart 2023 tarihinde düzenlenen Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesinde 9 Eylül 1999 tarihinden sonra sigortalı olanların mağdur edildiğini ifade ederek Ulus Anıtı önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Üyeler; “2000 sonrası suçu ne?”, “adil kademeli emeklilik hakkımız”, “1 gün, 1 ay, 1 yıla 17 yıl fark. 2000 sonrası girişlilerin suçu ne?” yazılı pankartları ile “insanca yaşamak istiyoruz” sloganı attı.

Basın açıklamasına; Saadet Partisi Eskişehir İl Başkanı Kadir Ateş, Saadet Partisi Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Fesih Bingöl, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi bağımsız adayı Kasım Karakaş, İYİ Parti Odunpazarı İlçe Başkanı Gürol Yer, Tüm Emeklilerin Sendikası Eskişehir Şubesi katılım sağladı.

EMADDER Eskişehir İl Temsilcisi Süleyman Yamak, içinde bulundukları durumu, “3 Mart 2023 tarihinde yeniden düzenlenen EYT yasası, tüm çalışanlar için adil bir emeklilik düzenlemesi yerine, sadece 8 Eylül 1999 tarihi öncesi ile başlayan çalışanları kapsayan bir düzenleme olarak hayata geçmiştir. Düzenlemeye göre 1 gün, 1 ay, 1 veya bir kaç yıl geç çalışmaya başlanmış olması nedeniyle, Yakın ya da daha fazla prime sahip akranlar arasında emekliliğe ulaşmalarında 17 - 20 yıl fark oluşmuştur” ifadeleriyle anlattı.

“ADALETSİZLİK SON BULANA KADAR DA ÇIĞ GİBİ BÜYÜMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Söz konusu sürenin Anayasanın eşitlik ilkesine uymadığını söyleyen Yamak, “8 Eylül 1999 tarihinden sonra sigortalı olarak çalışmaya başlayanlar yani 2000’ler için büyük bir mağduriyet ortaya çıkmıştır. 2000’lerin amacı ne erken emekli olmak; ne de EYT kapsamına dahil olmaktır. Bizleri yaralayan aynı ülke vatandaşı olduğumuz akranlarımızla, benzer ve hatta daha fazla primle 2. sınıf vatandaş olarak hissetmemizi sağlayan adaletsizliktir. Bu adaletsizlik son bulana kadar da çığ gibi büyümeye devam edeceğiz. Bizleri görmezden gelemezsiniz. Buradayız ve haklarımıza kavuşana kadar da burada olacağız” diye konuştu.

Cumhurbaşkanına ve tüm partilere seslenen Yamak, “Bu adaletsizliğe sessiz kalmak buna ortak olmaktır. Tüm medya kuruluşlarımız, tüm vekillerimiz, bakanlarımız ve Sayın Cumhurbaşkanımız bizlere bu adaletsizliğin çözülmesi gerektiğini söyleyene kadar tek bir kişi kalmadan anlatmaya devam edeceğiz. Biz 3 Mart tarihinden sonra neler yaşadık, neler hissettik herkes duysun bilsin; Bizden küçüklerin emekli olmalarına şahit olduk. 2.sınıf vatandaş muamelesine, sana EYT vurmadı mı sözlerine, çalışın bize bakın aşağılanmalarına, üzülmeyin siz de emekli olursunuz sözlerine maruz kaldık. O gün; 1 gecede, 17 sene yaşlandık, hayatımızın 17 yılı yok sayıldı. Severek gittiğimiz işimize giderken, emeklerimizin boşa sayıldığını hissedip ayaklarımız geri gitti. Ülkemizde kendimizi yok hükmünde ve dışlanmış ve ikinci sınıf vatandaş hissettik. İş yerlerimizde çalışma barışımız bozuldu” sözlerine yer verdi.

“KAYBEDECEK 1 YILIMIZ DAHA YOK”

“Hayatımızın 17-20 senesi 8 Eylül 1999’dan önce işe girenlerden daha değersiz değildir” diyen Yamak, şöyle devam etti:

“Kimse bizi EYT’nin 23 yıllık mücadelesi ile kıyaslamasın. Onların mücadelesinde yasa tarihinde hiç bir çalışanın daha çalışma yılları ve primleri dolmamıştı. İleri vade için bunun için mücadele veriyorlardı. Bizler bizlerden istenen primleri doldurduk. Bizden küçük ve az primi olanlar emekli oldu ve üstüne daha bir bu kadar çalışmamız isteniyor. Emekli olanlardan daha fazla primle kaybedecek 1 yılımız daha yok. Bu mücadelenin en sürede çözüme ulaşmasını istiyoruz. Emeklilik için 17-20 yıl beklemenin bedeli ne ile ölçülebilir? Bizler sadaka, lütuf, avantaj istemiyoruz. Çalıştık emek verdik, anamızın ak sütü gibi helal olan hakkımızı istiyoruz. Çok çalışan az çalışandan tam 17-20 yıl sonra nasıl emekli olabilir? Bu hangi vicdana, hangi adalete sığar.”

“MAAŞ İÇİN DEĞİL ADALET İÇİN BURADAYIZ”

Mağduriyetlerini dile getiren ve adalet mücadelesi verdiklerinin altını çizen Yamak, “3 Mart 2023 tarihi bir kesime bayram iken, aynı yaştaki hatta daha çok çalışan ve yaşça büyük kesime cenaze olmuştur. Çok iyi bildiğiniz ama bilmezden geldiğiniz konu çok basit 43 yaş 5-5 bin 975 gün Emekli, 44 yaş 7-9 bin gün 15-17 yıl sonra 15 bin 600 günle emekli. 50-52 yaşında annelerimiz zorlanmalara rağmen çalışıyor ve daha 8-10 yıl daha çalışacak. Nasıl bir yasa? Nasıl bir adalet ki bu; 43-45 yaşındaki delikanlıların maaşını 50 yaşındaki anneler, kadınlar ödemeye mahkum ediliyor. Yurt dışı şartlarında emeklilik yaşı isteyip, yurt dışı çalışma şartlarının çok aksine şartlarda çalıştırmak adil mi? Yurt dışında akranlar arasında 17/20 yıl fark mı var? Maaş için değil adalet için buradayız” şeklinde konuştu.

Adalet çağrılarının seçimlerden önce karşılık bulmasını beklediklerini de vurgulayan Yamak, “Bize bütçe, ekonomi, enflasyon, bunlarla gelmeyin. Bizler 5 bin günlü değiliz. Fazlası ile ödedik primlerimizi bizler Borçlu değiliz alacaklıyız. Hükümetimize devletimize sesleniyoruz buradan ‘Kademeli Emeklilik’ ile bu ülkenin fertleri olan bizlerin haklarını teslim ederek adaletin seçimlerden önce sağlanması ve vatandaşın devletine olan güveninin yeniden inşa edilmesi elzemdir. Çünkü geç gelen adalet adalet değil zulümdür” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum