"Termik santralle ilgili kaygılar giderilmeli"

“Termik santralle ilgili kaygılar giderilmeli”
ESGİAD Yönetimi, Alpu’da kurulması planlanan termik santralle ilgili kaygıların ortadan kaldırılması gerektiğini bildirdi. Yapılan açıklamada, “Kent halkının endişeleri giderilmeden yapılacak bir planlama sosyal barışa...


ESGİAD Yönetimi, Alpu’da kurulması planlanan termik santralle ilgili kaygıların ortadan kaldırılması gerektiğini bildirdi. Yapılan açıklamada, “Kent halkının endişeleri giderilmeden yapılacak bir planlama sosyal barışa zarar verebilir” denildi.

Eskişehir Genç İşadamları Derneği (ESGİAD) Yönetim Kurulu adına bir açıklama yapan Başkan Ulaş Entok, son haftalarda kent kamuoyunun en fazla tartışılan konularından birinin termik santral olduğunu anımsattı. Alpu’da kurulması planlanan santralin, toplumun önemli bir kesiminde kaygı yarattığının altını çizen Entok, “Yatırım yapılmadan önce bu kaygılar mutlaka ortadan kaldırılmalıdır. Eskişehir halkının endişeleri giderilmeden böyle bir tesisin kurulmaya çalışılması, sosyal barışa zarar verebilir. Başta milletvekillerimiz, yerel yöneticilerimiz ve sivil toplum kuruluşlarımız olmak üzere tüm kent dinamiklerini, bu konuda birlikte hareket etmeye, kentin geleceği için en doğru kararın verilmesi noktasında ortak akılda buluşmaya davet ediyoruz” dedi.

SUçLAMADAN, öTEKİLEŞTİRMEDEN HAREKET EDİLMELİ
Termik santralleri istemeyenlerin çeşitli suçlamalarla karşı karşıya bırakılmasının da toplumu gerecek adımlar olduğunu kaydeden Başkan Entok, şöyle devam etti:
“Bizim, hükümetimizden ve bakanlığımızdan beklentimiz kimseyi suçlamadan, ötekileştirmeden, çatışmaya meydan vermeden hareket etmeleridir. Bu yatırımın getirisi ve götürüsü, muhtemel zararları, kente ve ülkemize katkısı nedir, bütün bu soruların cevabının en doğru şekilde verilmesi, bölge insanımızın rahatlatılması gerekmektedir. Hiç kuşku yok ki ülkemizin enerji konusunda önemli sıkıntıları vardır ve bunun aşılması için gerekli tedbirler alınmalıdır. Ancak sorunun çözümü için termik santral kurulacaksa insan ve çevre sağlığı gözardı edilmemelidir. Afşin Elbistan örneğinde tecrübe edildiği gibi söz konusu santraller bölgede kanser gibi hastalıkları ciddi oranlarda arttırmakta, meracılığa, tarıma zarar verebilmektedir. ülkemizdeki 141 sulak tarım ovasından biri olan Alpu’muza yapılacak bu yatırımın sözünü ettiğimiz başlıklarda tartışılması ve kaygıların giderilmesi gerektiğini düşünüyoruz.
Yatırım yapılırken doğamıza ve insanımızın sağlığına zarar verecek, toplumu gerecek ve kutuplaştıracak adımlar atılmaması gerektiği yönündeki görüşümüzü yineliyoruz.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.