TEZKERE GEÇTİ

TEZKERE GEÇTİ
Hükümete Suriye için sınır ötesi harekat yetkisi veren tezkere dün yapılan meclis oturumunda kabil edildi. Tezkereye 320 evet oyu çıkarken, 129 ret oyu çıktı. Milli Savunma Bakanı Vecde Gönül ‘hayırlı olsun’ derken, Dışişleri...

Hükümete Suriye için sınır ötesi harekat yetkisi veren tezkere dün yapılan meclis oturumunda kabil edildi. Tezkereye 320 evet oyu çıkarken, 129 ret oyu çıktı. Milli Savunma Bakanı Vecde Gönül 'hayırlı olsun' derken, Dışişleri Bakanı Davutoğlu ise Türkiye'nin mesajı alınmıştır" ifadelerini kullandı,.
ATALAY; "SAVAŞ YETKİSİ DEĞİL"
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ise, Suriye'ye asker gönderme yetkisi veren tezkerenin bir savaş tezkeresi olmadığını belirterek, "Bu tezkerenin caydırıcılık özelliği var" dedi. Atalay, Meclis'teki tezkere görüşmelerinin ardından MKYK toplantısına katılmak üzere geldiği AK Parti Genel Merkezi'nde gazetecilerin sorularını cevapladı. Tezkerenin 320 oyla kabul edildiğini hatırlatan Atalay, "Hayırlı olsun. Gayet güzel bir görüşmeydi tezkere görüşmesi. Oldukça verimliydi" dedi. Türkiye'nin politikasını kamuoyunun dünden beri takip ettiğine işaret eden Atalay, Türkiye'nin Suriye ile ilgili bütün konularda uluslar arası camiayla birlikte hareket etme temennisinde olduğunu ve dünkü olaydan sonra da Dışişleri Bakanlığı ve hükümetin önceliğinin, uluslararası kuruluşların, NATO ve BM başta olmak üzere konu üzerinde çalışmaya davet edilmesi olduğunu anlattı. Dün NATO'nun toplandığını ve çok önemli bir karar aldığını belirten Atalay, "NATO'nun aldığı kararlar çok önemli. BM'nin, diğer ülkelerin açıklamaları, o birinci planda. Ondan sonrasıyla ilgili Türkiye zaten kendi düzenlemeleri çerçevesinde bu konularda misilleme hakkını da kullanmış oldu. Şu anda o noktadayız" diye konuştu.
Atalay, muhalefetin 'savaş tezkeresi' nitelendirmesinin hatırlatılması üzerine ise şunları kaydetti:
"Arkadaşlar bu tezkere bir savaş tezkeresi değil. Bu elimizde Türkiye'nin menfaatlerini korumak, ileride muhtemel gelişmelerde ihtiyaç olursa değerlendirmek üzere. Böyle bakılması lazım. Bu tezkerenin sunuşunu Başbakan yaptı. Başbakanlığın sunuşunda da caydırıcılık özelliği vardır. Türkiye'nin bu tür konularda hakkını, hukukunu iyi koruması söz konusudur. Tezkereyi böyle görmek lazım. Suriye tarafı kendi yaptığını kabul ediyor ve özür diliyor. BM aracı oldu. Bundan sonra böyle olmayacak dedi. BM Suriye ile görüştü. Gerekli açıklamaları yaptılar."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.