Türk Metal “2010 yılı karanlık”

Türk Metal "2010 yılı karanlık"

Türk Metal Sendikası Şube Başkanı Mevlüt Gümüşay, "beyaz eşya üretiminde geçen yılın rakamlarına eriştik, ancak otomotivde yüzde 40 gerileme var. Bu sıkıntı yeni yılın ilk 6 ayında da devam edecek gibi görünüyor" dedi.Türk...

Türk Metal Sendikası Şube Başkanı Mevlüt Gümüşay, "beyaz eşya üretiminde geçen yılın rakamlarına eriştik, ancak otomotivde yüzde 40 gerileme var. Bu sıkıntı yeni yılın ilk 6 ayında da devam edecek gibi görünüyor" dedi.
Türk Metal Sendikası Eskişehir Şube Başkanı Mevlüt Gümüşay konuyla ilgili şunları söyledi:
"2009 yılı ekonomik krizin etkileriyle yine sıkıntılı geçti. Bu sıkıntı hem işçi hem işveren açısından olumsuz tablolar yaratıyor. Tüm ekonomistlerin ortak görüşü, bu sıkıntının en azından yeni yılın ilk 6 ayında da devam edeceği yönünde" dedi.
Metal sanayi dalında üretim yapan fabrikalar baz alındığında beyaz eşya üretiminde 2008 yılının üretiminin yakalandığını belirten Gümüşay, otomotiv sektöründe yüzde 40 gerileme olduğunun altını çizdi.
Geçen yıl 6 bin kamyon üretimi yapılmıştı. Bu üretim 2009'da 2 bin 600'e geriledi. Yine hafif ticari araç üretimi günlük 120 iken bu sayı da 60'a düştü. Ortalama yüzde 40 civarında bir gerileme söz konusu. 2009 yılını bu şekilde kapattığımıza göre, sıkıntının yeni yılın ilk 6 ayında da devam edeceğini düşünüyoruz. Erken genel seçim gibi olağan dışı bir gelişme yaşanmazsa bu durum değişmeyecektir."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.