Türk Ocağı'ndan Nevruz açıklaması

Türk Ocağı’ndan Nevruz açıklaması
Eskişehir Türk Ocağı Başkanı Nedim Ünal, Nevruz Bayramı’nın birlik ve beraberlik günü olduğunu belirterek, "Nevruz, Türk milletinin bayramıdır. Onun, bunun, bu milleti bölmek isteyen, dış güçlerin piyonlarının bayramı...

Eskişehir Türk Ocağı Başkanı Nedim Ünal, Nevruz Bayramı'nın birlik ve beraberlik günü olduğunu belirterek, "Nevruz, Türk milletinin bayramıdır. Onun, bunun, bu milleti bölmek isteyen, dış güçlerin piyonlarının bayramı değil" dedi.
Prof. Dr. Nedim Ünal, düzenlediği basın toplantısında, 21 Mart Nevruz Bayramı'nın yeniden doğuş, diriliş manasına geldiğini ifade ederek, "Nevruz, Türk milletinin bilinen tarihinden, Göktürkler'den bu yana kutlanıyor. Günümüzde de dünyanın değişik yerlerinde 320 milyon civarında olduğu tahmin edilen Türkler'in bulunduğu her yerde ve Türk devletlerinde büyük bir coşkuyla kutlanıyor. Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan, Kırgız Cumhuriyeti, Tataristan, Başkırdistan ve Çuvaşistan'da Nevruz Bayramı'nda 3'er günlük resmi tatiller yapılıyor ve en büyük milli bayram olarak kutlanıyor. Aynı zamanda Türklüğün ortaya çıkışını da ifade eden Nevruz Bayramı, Türk dünyasının her tarafında kutlanan tek ortak milli bayram özelliğini taşıyor" diye konuştu.
Türklüğün ortaya çıktığı en büyük milli bayram olan Nevruz'a Türk milletinin sahip çıkmasını isteyen Ünal, "Nevruz Bayramı, birlik beraberlik günüdür. Nevruz coşkusunu milletçe birlikte yaşayalım. Nevruz, Türk milletinin bayramı. Onun, bunun, bu milleti bölmek isteyen, dış güçlerin piyonlarının bayramı değil" ifadelerini kullandı.
Nedim Ünal, bu sene Nevruz Bayramı'nı Eskişehir'de ayrı bir özen ve katılımla kutlayacaklarını kaydederek, şunları söyledi:
"Bir çok kuruluş, kurum ve özellikle Eskişehir'de okumakta olan ve dünyanın 57 değişik coğrafyasından şehrimize gelen öğrencilerin de katılacağı ve kendi yörelerinin Nevruz kutlamalarını yapması beklenen bayramda, gündüz şehrin ana caddelerinde ateşler yakılacak, folklör ve mehter gösterileri yapılacak ve Nevruz aşı Türkistan pilavı dağıtılacak. 21 Mart günü saat 12.00'de Hamamyolu Caddesi'nden Atatürk Kapalı Spor Salonu'na kadar yürüyüş düzenleyeceğiz. Bayram kutlaması aynı gün akşam da Atatürk Kapalı Spor Salonu'nda büyük bir katılımla ve zengin bir programla devam edecek."
Türk Ocağı Şube Başkanı Ünal, organize edecekleri Nevruz kutlamalarına herkesi davet etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.