"VERİLEN KREDİLER YERİNDE KULLANILMIŞ"

"VERİLEN KREDİLER YERİNDE KULLANILMIŞ"
Büyükşehir Belediyesi Kentsel Gelişim Projeler Paketi’nde yer alan projelerden bir kısmının finansmanı sağlayan Avrupa Yatırım Bankası’nın, Su Projeleri Yatırım Sorumlusu Otto Hüsken ile Türkiye Masası Sorumlusu Tekin Çotur...

Büyükşehir Belediyesi Kentsel Gelişim Projeler Paketi'nde yer alan projelerden bir kısmının finansmanı sağlayan Avrupa Yatırım Bankası'nın, Su Projeleri Yatırım Sorumlusu Otto Hüsken ile Türkiye Masası Sorumlusu Tekin Çotur Eskişehir'e gelerek çalışmaları yerinde incelediler. Avrupa Yatırım Bankası Su Projelerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Otto Husken başkanlığındaki heyet sabah saatlerinde önce Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen'i makamında ziyaret ederek bir süre görüştü. Daha sonra yapılan çalışmaları yerinde görmek için incelemelerde bulunan heyet önce Alpu Yolu üzerindeki Arıtma Tesisini gezdi. Burada ESKİ yetkilileri ile müteahhit firma ve AYB temsilcilerinden çalışmalarla ilgili brifing alan Otto Hüsken, yapımı süren tesis ile ilgili son derece olumlu görüşler bildirdi. Hüsken Bankalarınca finansmanı sağlanan projelerin ilerleyiş hızından çok memnun kaldığını söyleyen Hüsken "Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nin böylesi büyük projeleri başarıyla yaşama geçirmesi, belediyenin başka büyük projeler için de kapasitesinin yeterli olduğunu gösteriyor" dedi.
"ESKİŞEHİR AVRUPA STANDARTLARINDA
BİR TESİSE KAVUŞACAK..."
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nin "Kentsel Dönüşüm Projeleri" kapsamında Avrupa Yatırım Bankası'ndan kredi aldığını ve projelerini gerçekleştirdiğini ve bir kısmının yapımına da devam edildiğini anlatan Otto Husken, arıtma tesis ile ilgili olarak da, "Çalışmalar Mayıs-Haziran ayları içinde tamamlanacak. Eskişehir halkı gerçekten Avrupa standartlarında bir arıtma tesisine sahip olacak. Yaptığımız incelemelerde inşaat aşamasında kullanılan malzemelerin kalitesinin çok iyi olduğunu gördük. Yapılan testler bunu gösteriyor. Ancak önemli olan, tesisin çalışmaya başlamasından sonra ortaya çıkacak sonuçlar" dedi. Yılın ikinci yarısında Eskişehir'e tekrar gelip Porsuk'a temiz suyun bırakılmasını görmek istediğini söyleyen Husken, "bu tesis tamamlanıp hizmete girince Porsuk'un su kalitesi çok yükselecek. Bu Sakarya Nehri'ni ve dolayısıyla Karadeniz'i etkileyecek bir süreç. AB için çevre sağlığı çok önemli. Diliyorum ki bu yılın ikinci yarısında Eskişehir'e yeniden gelip, Porsuk'a suyun verilişini yerinde izlemeyi çok istiyorum. " diye konuştu.
"YAPILAN ÇALIŞMALAR SON DERECE OLUMLU..."
Arıtma Tesisinin ardından diğer proje ve çalışmaları da yerinde inceleyeceklerini söyleyen Otto Hüsken basın mensuplarının sorularını da yanıtladı. Bankanın Proje ve Yatırım Uzmanı Otto Hüsken, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nin, Kentsel Gelişim Projeler paketinde yer alan projeleri başarıyla yaşama geçirdiğini görmekten mutluluk duyduğunu söyledi. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nin Avrupa Yatırım Bankası kredileri ile gerçekleştirdiği projelerde son derece başarılı olduğunu belirten Hüsken, "bu başarılı çalışmalar, henüz yeni projeler için bir görüşme olmamakla birlikte belediyenin önümüzdeki dönemi için kuşkusuz son derece olumlu referans olacaktır" diye konuştu. Belediyenin 180 milyon Euroluk projelerin toplamında son derece başarılı bir performans gösterdiğinin altını çizen Hüsken, "bunu burada yaptığımız incelemelerle teyit ediyor ve raporluyoruz. Avrupa Yatırım Bankasından alınan kredi hem kullanılma şekli hem de amacı doğrultusunda yerinde kullanılmıştır. İnşaatın ilerleme hızından ve inşaat kalitesinden çok memnun kaldık. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi böylesi büyük işlerin altından başarı ile kalkarak bundan sonraki projeleri de yaşama geçirebilecek kapasitede olduğunu göstermiştir" diyerek sözlerini noktaladı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.