Yazanlar dolandırıcı, oynayanlar polisti

Yazanlar dolandırıcı, oynayanlar polisti
Eskişehir Emniyet Müdürlüğü ve Anadolu Üniversitesi (AÜ) işbirliğiyle yerel televizyon kanalları ile polislerin mahalle toplantılarında ve konferanslarda kullanmaları amacıyla hazırlanan ’’Dolandırıcılık Yöntemleri’’...

Eskişehir Emniyet Müdürlüğü ve Anadolu Üniversitesi (AÜ) işbirliğiyle yerel televizyon kanalları ile polislerin mahalle toplantılarında ve konferanslarda kullanmaları amacıyla hazırlanan ''Dolandırıcılık Yöntemleri'' adlı filmde polisler rol aldı.
İl Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, kentte meydana gelen dolandırıcılık olaylarının önlenmesi vatandaşların bilgilendirilmesi konusunda AÜ Açıköğretim Fakültesi (AÖF) işbirliğiyle polis memurlarının görev aldığı kısa metrajlı uyarıcı bir filmin hazırlandığını söyledi.
Tamamı gerçek olaylardan alınmış 13 bölümlük filmde İl Emniyet Müdürlüğünde görevli polis memurlarının görev aldığını anlatan yetkililer, şöyle konuştu:
''Filmle, kent halkının dolandırıcılık olaylarına karşı bilinçlendirilmesi amaçlanmaktadır. Meydana gelen gerçek dolandırıcılık olaylarının konu edindiği 30 dakikalık uyarıcı film, yerel televizyon kanallarının yanı sıra Toplum Destekli Polis Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından mahalle toplantılarında vatandaşlara izletilecek. Amacımız vatandaşlarımızın zarar görmemesi, suç ve suçlularla etkin mücadelede başarı sağlamaktır.''
''DOLANDIRICILARIN SERMAYESİ DİLİDİR''-
Yetkililer, son günlerde kendisini komiser ya da üst rütbeli bir kişi olarak tanıtan şüphelilerin çok sayıda kontör dolandırıcılığı yaptığının belirlendiğini anlatarak, devlet görevlileri vatandaştan asla kontör istemeyeceği uyarısında bulundu.
''Dolandırıcıların sermayesi dilidir'' diyen yetkililer, vatandaşların saflığından istifade eden dolandırıcıların hile ve oyunlarla para veya eşya almasına, mukaveleler veya senetler imzalatmasına müsaade edilmemesi gerektiğini vurguladı.
Emniyet yetkililerine göre vatandaşların dikkatli olması gereken dolandırıcılık türlerinden bazıları şunlar:
Polis, doktor veya sağlık personeli süsü vermek suretiyle dolandırıcılık, yardım veya hayır yapma, iş bulma, altın okutma, büyü bozma, komşu siparişi vaatleriyle dolandırıcılık, saat dolandırıcılığı, para üstü verme vaadi, yabancı para vermek, banka sırasında dolandırıcılık ve kontör dolandırıcılığı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.