"Yeni çöp alanı Mayıs'ta hazır"

"Yeni çöp alanı Mayıs’ta hazır”
Dün akşam gerçekleştirilen Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yeni Kat Atk bertaraf Tesisi gündeme geldi. Çevre ve Orman Bakanlğ tarafndan gönderilen 590 bin TL’lik ödenek için teşekkür eden Büyükşehir belediye...

Dün akşam gerçekleştirilen Büyükşehir Belediye Meclisi'nde yeni Kat Atk bertaraf Tesisi gündeme geldi. Çevre ve Orman Bakanlğ tarafndan gönderilen 590 bin TL'lik ödenek için teşekkür eden Büyükşehir belediye Başkan Prof. Dr. Ylmaz Büyükerşen, "ancak bazlarnn yazdğ gibi bu parann gelmesiyle her şey bitmiyor. Zira şu ana kadar 5 milyon TL ödeme yaptk, Bakanlktan gelen ödenek art İller bankas'ndan alacağmz kredi ile proje ancak tamamlanacak" diye konuştu.
Kat Atk Bertaraf Tesisinin tamamlanmas için İller Bankas'ndan kredi alnmas konusunun gündeme gelmesiyle konu hakknda bilgi veren Büyükerşen, projenin Mays ay başnda tamamlanmasnn beklendiğini anlatt. Eski çöp alannn ise üzerinin tamamen örtüleceğini, burgularla delikler açlp gazn tahliye edilebilmesi için bacalar konulacağn anlatan Büyükerşen, "her iki çöp alann kapsayacak başka bir proje ile de bu iki alandan elde edilecek metan gazndan elektrik enerjisi üretileceğini açklad. Güney Koreli bir firmann benzer iki projeyi Gaziantep ve Kocaeli'nde yaptğn ve deneme üretimlerinin başladğn bildiren Büyükerşen, "elbette her şeyi onlar bizden örnek alacak değil, biz de bu projeyi onlardan örnek aldk. Uzmanlar gidip bu şehirlerdeki projeleri inceleyecekler" diye konuştu.
Çöplük alanndaki projenin düşünülenden çok daha büyük bir proje olduğunu anlatan Büyükerşen, "buras da tamamlandğnda Eskişehir'in yüzde 98 ölçüsünde altyap sorunu çözülmüş olacak. Zaten Eskişehir'in 2016 Avrupa Şampiyonas için seçilmesinde bunun çok önemli bir etkisi var. Doğrusunu söylemek gerekirse ben de heyecan ve ümitle Türkiye'nin kazanmasn istiyor ve bekliyorum" diye konuştu.
Diğer taraftan bir trafo alannn imar planlarna işlenmesiyle ilgili gündem maddesinde de Büyükerşen, TEDAŞ ve TELEKOM'un belediyelere danşmadan istedikleri yere gelişigüzel trafo ve telefon kutularn koyduklarn belirterek, buna göz yumulmamasn istedi. Bu şirketlerin özelleştirildiğin ve artk kamunun mal olan alanlara trafo veya kutu koyarken mutlaka para ödemeleri gerektiğini söyleyen Büyükerşen, "önümüzdeki Şubat aynda konuyla ilgili bir gündem maddesi getirelim ve balkçlarda olduğu gibi bu konu üzerinde de üç belediye olarak ortak bir çalşma yürütelim" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.