"Yeni sistem göçü artırrır"

“Yeni sistem göçü artırrır”
TEOG yerine getirilen Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemine (MYS)  Eskişehir’den ilk tepki Eğitim İş Şube Başkanı Abdülkadir Önder’den geldi. Bu sistemin ardından kent içinde göçlerin başlayacağına dikkat çeken Önder,...

TEOG yerine getirilen Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemine (MYS)  Eskişehir’den ilk tepki Eğitim İş Şube Başkanı Abdülkadir önder’den geldi. Bu sistemin ardından kent içinde göçlerin başlayacağına dikkat çeken önder, “İnsanlar iyi ya da tutulan okullardaki bölgeye göç etmeye başlayacak. Bu da o bölgelerde yeni rantlar demektir. Ev fiyatlarının artması demektir” dedi.


 


TEOG yerine getirilen Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemine (MYS)  Eskişehir’den ilk tepki Eğitim İş Şube Başkanı Abdülkadir önder’den geldi.


 


Getirilen yeni sistemle öğrencilerin adresine en yakın okula yerleştirileceğini belirten Şube Başkanı Abdülkadir önder, “Maalesef yine aceleye getirildi. Yine telaşa ile planlanmadan yapıldı.  Birde yeni bir şey bulunmuş, bilimsel çalışma yapılmış gibi gösteriliyor ama bu yaklaşık 15 yıl önce uygulanan bir sistem. Eksiklikleri ve aksaklıkları var” dedi.


 


Sınav yapılmaması konusunda Milli Eğitim Bakanlığına katıldıklarını kaydeden önder, “Keşke çocuklarımızı sınav stresine sokmasak. Ama yüzde 10’luk bir dilim koyuyorsak ve buradan sokacaksak çocukları yine aynı stres olacak.  Hatta başarılı çocuklarımızdaki stres daha da artacak.  Yarışlar başlayacak. Bu anlamda eksik buluyorum” ifadelerini kullandı.


 


Bütün okulları aynı şekilde nitelikli duruma getirdikten sonra hiç sınav yapmadan sadece meslek liselerine, özel yetenek isteyen okullara sınav yapılabileceğini kaydeden önder, “ Bunun için okulların aynı seviyeye getirilmesi gerekiyor ”dedi.


 


Bu sistemin ardından kent içinde göçlerin başlayacağına dikkat çeken önder, “İnsanlar iyi ya da tutulan okullardaki bölgeye göç etmeye başlayacak. Bu da o bölgelerde yeni rantlar demektir. Ev fiyatlarının artması demektir. İlçelerde de tek okul olan yerlerde çeşitli sıkıntılar olacak. çocuklarımız büyük oranla İmam Hatiplere yönlendirilecekler. üçüncü bir konuda eğer nitelikli okulu kazanamayan çocuklar ailelerin maddi durumu iyiyse özel okullara yönlendirilecekler. özel okullarda artış olacak. Sayılarında da artış olacak” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.