Çevre illerde en az kaynağı Eskişehir alıyor

Çevre illerde en az kaynağı Eskişehir alıyor
Eskişehir’e ‘kültür ve turizm yatırımları’ Meclis’te Bakan Ersoy’a soruldu. CHP’li Çakırözer, “Turizm şehri Eskişehirimiz de bütçeden hak ettiği desteği alsın” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçesi görüşmelerinde Bakanlığın Eskişehir’e yatırımlarını soran CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, “Kültür ve sanat şehri Eskişehirimiz kaynak aktarımından maalesef en az kaynağın ayrıldığı destinasyon olarak gözlenmektedir. İlçelerimize destek alamıyoruz. Müzeler belediyeler, yatırımcılar ya da iş insanları tarafından yapılmakta. Senfoni, tiyatrolar Büyükşehir Belediyemizindir. Eskişehirimize ayrılan bütçe Kültür ve Turizm Bakanlığı’na yakışmamaktadır! Bakanlığın Eskişehir'imize müze, opera, tiyatro alanındaki yatırımlarını arttırması gerekmektedir. Frig yolu projesinden Eskişehir de hakkını almalıdır” dedi.

Çakırözer, Eskişehir’in de aralarında olduğu Anadolu şehirlerindeki konser yasaklarına da dikkat çekerek, konser yasaklarının önüne geçilmesi için Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a çağrıda bulundu.

ESKİŞEHİR DE HAKKINI ALSIN!

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, TBMM’deki Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçesi görüşmelerinde Eskişehir’de kültür ve turizm alanındaki yatırımları Bakan Mehmet Nuri Ersoy’a sordu. Eskişehir’de kültür, turizm ve sanat alanındaki yatarımların belediyeler, iş insanları ve yatarımcılar tarafından yapıldığını söyleyen Çakırözer, “Kültür ve sanat şehri Eskişehirmize ayrılan bütçe Kültür ve Turizm Bakanlığı’na yakışmamaktadır” dedi.

utku-cakirozer.jpg
Utku Çakırözer

Çakırözer, görüşmelerde şunları dile getirdi:

“Eskişehir'imize yapılan Bakanlığınızın yatırımları ne aşamadadır? Çok sınırlıdır. İlçelerimizde maalesef destek alamamaktayız. Firig Vadisi'nin, Han Yeraltı Şehri'nin, Seyitgazi'nin, Sivrihisar'ın ve diğer ilçelerimizin tanıtımlarına Bakanlığınızdan daha fazla kaynak aktarılması gerekmektedir. Frig Yolu Projesi'nde Eskişehir, Afyon ve diğer iller yer almaktadır. Ancak kaynak aktarımından maalesef Eskişehir'imiz en az kaynağın ayrıldığı destinasyon olarak gözlenmektedir. Frig Vadisi'nin tanıtımında, Yazılıkaya'nın bulunduğu Han ilçemize, yine o vadide yer alan Seyitgazi ilçemize yatırımların arttırılması gerekmektedir. Eskişehir'imiz Türkiye'deki tüm devlet operalarının yılda bir hafta boyunca oyunlarını sergiledikleri, operalarını sergiledikleri bir ildir. Ancak Senfoni orkestrası Büyükşehir Belediyemizindir. Tiyatrolar Büyükşehir Belediyesi’dedir. Mutlaka ama mutlaka Kültür Bakanlığı’nın bu şehre, bu gençlik şehrine, bu kültür sanat şehrine yatırımlarını artırması gerekir.”

HAVAALANI İŞLESİN, DAHA ÇOK TURİST GELSİN

Çakırözer, turizm şehri Eskişehir’i daha fazla insanın ziyaret edebilmesi için havalanının işler hale getirilmesi konusunda da Bakan Ersoy’dan destek istedi. Çakırözer, “Turistik bir destinasyon hâline gelen Eskişehir'imiz daha fazla insanın ziyaret edebilmesi için havaalanının işler hâle getirilmesi için size de çağrıda bulunuyorum. Eskişehir'de bir havaalanı var, adını Hasan Polatkan diye değiştirdi bu iktidar, ama Hasan Polatkan'ı anmak sadece isim değiştirmekle olmaz, aynı zamanda bu havaalanının işler hâle getirilmesi konusunda destek ve teşviklerinizi bekliyoruz” diye konuştu.

MİLYONLARIN SOSYALLEŞME HAKKININ GASPINA ORTAK OLMAYIN

Görüşmelerde Eskişehir’in de aralarında bulunduğu şehirlerdeki konser yasakları da gündem olurken, Çakırözer, Bakan Ersoy’a, “Son dönemde sanatın ve sanatçıların korunması bir yana sanatçıların özgürce konser yapmasının yasaklandığı bir süreci yaşıyoruz. Yasaklarla sanatın bütün Anadolu'dan uzaklaşmasını ve sanatçıların faaliyetlerinin toplumun, gençlerin festivallerden, müziklerden yararlanmasının engellendiğini görüyoruz. 2022 yazında Eskişehir'imizde iptal edilen AnadoluFest etkinliğiyle başlayan festival yasakları 2023 yılında artarak devam etti. Dünyanın dört bir yanında yapılan Oktoberfest festivalleri Türkiye'nin birçok şehrinde yapılmasına rağmen gençlik şehri, kültür sanat şehri Eskişehir'de iptal edildi. Konserler yasaklanarak milyonlarca insanın eğlenme hakkı, mutlu olma hakkı, sosyalleşme hakkı ellerinden alınmakta. Şehirlerimizde valiler, kaymakamlıklar tarafından festivallerin, etkinliklerin yasaklanmasının önüne geçilmesi adına sizlere de görev düşmektedir. Aksi takdirde siz de bu gasba ortak olmuş durumda kalacaksınız” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum