Yalaz'dan Hatipoğlu'na: Aday bey kamuoyunu aldatmaktan çekinmiyor

Yalaz'dan Hatipoğlu'na: Aday bey kamuoyunu aldatmaktan çekinmiyor
CHP Eskişehir İl Başkanı Talat Yalaz, AK Parti Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Nebi Hatipoğlu’nun açıklama yaptığı birçok konuyu yalanladı.

CHP Eskişehir İl Başkanı Talat Yalaz, AK Parti Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Nebi Hatipoğlu’nun televizyon programlarında; Su ve Kalabak suyu, ESKİ arıtma, DSP, ÇED Raporu, TOKİ mağdurları, hazinenin Eskişehir’e sağladığı alanlar, Stadyum ve Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt ile hastane anısı hakkında yaptığı açıklamalara tepki gösterdi.

Yalaz, basın açıklamasını Hatipoğlu’nun televizyon programındaki söz konusu açıklamalarının kesitlerini “yalansız dönmüyor dünya” sözlerini içeren şarkıyla birlikte oluşturdukları klip ile birlikte gerçekleştirdi.

“OLAY SEÇİM KAMPANYASINDAN ÇIKTI”

“Lise yıllarından beri siyasetin içerisindeyim hayatımda hiç bir seçim döneminde ve seçim çalışmasında bu kadar yalan söylenen bir seçim atmosferini daha önce hiç görmedim” ifadeleriyle konuşmasına başlayan Yalaz, “Gelinen aşamada olay, rakibimizin seçim kampanyasından çıktı. Eskişehirlilerimizin aklı ve zekasıyla dalga geçilen bir boyuta evrildi. Eskişehirlilerin aklı ve zekasıyla oynanmaya çalışılmasına asla göz yumamayız. Kamuoyuna, şahsın değerli Eskişehirlileri nasıl aldattığının bir kısmını göstereceğiz. Zira tamamını göstermemiz hem zaman hem de bu tavrın süreklilik arz etmesi nedeniyle mümkün değil” dedi.

“ESKİŞEHİR’İN SU KALİTESİNDE BİR SORUN YOKTUR”

İlk olarak Hatipoğlu’nun “Biz suyumuzla ne meyvemizi yıkayabiliyoruz, ne çayımızı demleyebiliyoruz. Suyun kalitesinden dolayı” ve “2010-2014 arası ALO Kalabak diye bir numara çıkarıyorlar. Kalabak belediyenin şirketi ama ben belediyenin yapacağına ihtimal vermiyorum. Bu yüksek ihtimalle ALO Kalabak diye bir şirket böyle bir şey hazırlamış. Bunu Eskişehir’de herkes bilir” söylemlerine, broşür konusuna cevap veren Yalaz, şunları söyledi:

“Eskişehir’in su kalitesinde bir sorun yoktur. Bunu biz söylemiyoruz valiliğin il sağlık müdürlüğünün halk sağlığı laboratuvarı söylüyor. Uzak bir tarihte değil 11 Ekim 2023 tarihinde alınan raporda insani tüketim amaçlı kullanıma uygundur. Raporu alınmıştır ama şahıs dikkat buyurunuz valiliğe bağlı kuruma değil, sokaktan topladığı ve muhtemelen kendilerinin hazırladığı broşüre itimat ediyor. Zaten sunucu Mehmet Akif Ersoy’un yüz ifadesinden ve tepkisinden de konunun ne kadar inandırıcılıktan uzak olduğunu gözlemleyebilirsiniz”

SU BAKİYESİ KONUSU

Yalaz, Hatipoğlu’nun ESKİ konusunda “Her yıl büyük karlar ediliyor. Geçen yıl 80 milyon kar edilmiş ve bunu Büyükşehir’e aktarıyor” söylemlerine karşılık ise, “Bu lafları edebilmek için ESKİ’nin kaynakları ne, harcamaları ne, Belediye ile ilişkisi nasıl, bütün bunlardan habersiz olmak gerekiyor. Zaten aday beyin devletin işleyişi hakkında bilgisiz olduğunu görmüştük. ESKİ öyle keyfine göre Belediyeye kaynak aktaramaz, aktarmadı” dedi.

Yalaz, su bakiyesi bitmesi konusunda konuşulan konuya yönelik, “Hepimiz su bakiyesi bittikten sonra 5 ton suyun hesaba yüklendiğini biliyoruz. Eskişehir’i Ahmet Hakan’ın böyle alay edeceği hale getirmek içinize siniyorsa, siz bilirsiniz. İçine sinmeyen herkes, Ahmet Hakan’a bunları söyletene hesap sormalı. Şehrin sokaklarında bornozla dolaşılması nasıl bir zihnin fantezisidir, benim aklım ermez. Mesele bazılarının bu tür fantezileri olması değil. Mesele, bu tür fantezileri olan birinin Büyükşehir adayı olup ulusal kanalda bunları böyle sorumsuzca paylaşabilmesi” ifadelerini kullandı.

“ADAY BEY KAMUOYUNU ALDATMAKTAN ÇEKİNMİYOR”

Hatipoğlu’nun, “Yılmaz Büyükerşen DSP’den seçildi. Ondan sonra ilk dönemini yaptığı zaman DSP iktidar ortağıydı MHP ile. Yani 6 yıllık bir dönemde iktidar gördü” demesi üzerine ise Yalaz, “Gördüğümüz gibi aday bey, ‘iktidar partisinden aday seçin’ demek istiyor. ‘Ben doğru bir belediye başkanı adayı değilim ama beni olsa olsa iktidar partisinden olduğum için seçersiniz’ diyor. Sayın Büyükerşen 99’da seçildi. Çok geçmeden büyük Marmara depremi oldu. Belediyelerin araçları, kaynakları, deprem bölgesine tahsis edildi. Üstüne 2000 krizi çıktı. Büyükerşen ancak 2001’de Avrupa kaynakları bulabildi. Çalışmaya başladığında iktidar değişmişti. Aday beyin iddia ettiği gibi yıllarca iktidar partisinin başkanı olarak çalışma imkanı bulamadı. Yaptıklarını muhalif olarak yaptı Ve iktidara mensup belediyelerin yaptıklarından çok daha fazlasını yaptı. Öyle, öğle ezanında bir partiden seçilip, ikindide başka bir partiye geçip, akşam ezanında yeni partisinden aday olmadı. Aday beyimiz bunları bilmez mi? Elbette biliyor. O halde? Bildiği halde kamuoyunu aldatmaktan çekinmiyor” şeklinde konuştu.

“ESKİŞEHİR’E YAZIK ETMEYİN DEDİK”

“15 tane farklı kavşak yapacağız diyoruz, tramvayı yer altına alacağız. Onlar diyor ki ‘yapamazlar’. Su konusu var, ‘yapamazlar’ diyorlar” söylemine ise Yalaz, “Kim, nerede, aday beyin hangi dediği için ‘yapamazsınız’ demiş? Bir tek örnek yok. ‘Yapılmamalı’, ‘Eskişehir’e yazık etmeyin’ dedik. Aday bey sadece kendisi halkı yanıltmakla kalmıyor, CHP hakkında yıllardır uydurdukları yalanlara sığınıyor. Abuk sabuk projelere milyarlarca dolar harcayıp, sonra emekliye hak ettiğini veremez hale getirmeyin diyoruz” sözleriyle karşılık verdi.

“ÇED RAPORU NEDİR, YETKİLİLERİ KİMDİR BİLMEDEN KONUŞUYOR”

Hatipoğlu’nun “Hükümetimiz 2018 yılında belediyelerimize başvurmuş ÇED Raporu için ve bu ÇED olumsuz raporunun altında ‘çevre yolu yapılmasın şehrimize’ konusunda mevcut belediye başkan adayı Ayşe Ünlüce’nin imzası var. Kuzey Çevre Yolu yapılmasın diye imzası var” açıklamaları üzerine ise Yalaz, konuşmasına şöyle devam etti:

“Aday bey, ÇED nedir, hangi kurumların ne tür sorumlulukları ve yetkileri vardır, bilmiyor. Devletin, çeşitli devlet kurumlarının ve belediyelerin sorumlulukları nedir, yetkileri nedir bilmeden konuşuyor. Rakibi hakkında pervasızca ithamda bulunmaktan çekinmiyor. Çevre yolunun yapılması konusunda; yapılması gerektiğini söylemekten dilimizde tüy bitti, her zaman yapılması gerektiğini savunduk. Bir önceki dönem hükümetin yatırım planında olan çevreyolu bu dönem yatırım planına dahi alınmamıştır. İktidar milletvekili olan sayın aday bunun en temel sorunlarından birisidir. Bu sorumluluğunu kimsenin üzerine yıkmaya çalışmasın illa birilerinin üzerine yıkacaksa saraya gidebilir.”

“TOKİ MAĞDURLARI İÇİN BİR ÇABA YOK”

Hatipoğlu’nun TOKİ Mağdurları konusunda “KDV ve faiz konusunda haklılar. Türkiye’deki tüm TOKİ’lerde bu sorun var. Bu sorunu inşallah hükümetimiz hızlı bir adım atıp TOKİ mağduriyetini gidermek istiyor” sözlerine Yalaz, “Hükümetin politikaları yüzünden TOKİ kaynaklı mağdur olanlar var. Sanki onları mağdur eden başkasıymış da Hükümet onlara çözüm arıyormuş zannedersiniz değil mi! Öyle olmadı. Hükümet mağdur etti. Burada iddia edildiğinin aksine, TOKİ mağdurlarının problemlerini çözmeye yönelik bir girişim, bir çaba yok. Hatta bu konuda verilen önergelerimizi de aday beyin transfer olduğu iktidar partisi ve ortağı reddetti ve reddetmekte” dedi.

“TALEPLERİN HİÇBİRİ KARŞILANMADI”

Yine Hatipoğlu’nun Hazine tarafından Eskişehir’de belediyelere verilen alanlarla ilgili “hazine başvurduğu her yeri vermiş, ne istese vermiş” açıklamasına yönelik Yalaz, şunları söyledi:

“Belediyenin arkasındaki alan, Kapalı Pazaryeri, hayvan bakım evi gibi örnekler var. Ayrıca Sarıcakaya, Mihalgazi ilçelerinin atık su arıtma tesisleri için istenen yerler de örnek verilebilir. Daha önemlisi, Sivrihisar ve Günyüzü ilçelerinde ESKİ’nin su ve atık su tesisleri ile ilgili taleplerinin hiçbirisi karşılanmadı.”

MİLLET BAHÇESİ KONUSU

Hatipoğlu’nun “Şehrin içinde bir stadyum ve AVM olmaz ve o dönem Cumhurbaşkanımız Millet Bahçesi yapacağız dedi. Bu Millet Bahçesi diye açılan davalar… Burası beton kent meydanı olsun dediler” konusundaki söylemlerine ise Yalaz, “Hükümet stadın yerine çok katlı, şehrin göbeğinde yoğunluğu artıracak projeler yapmıştı. Anadolu Üniversitesinin o dönemki rektörü Davut Aydın Açıköğretim kaynaklarıyla yeni stadı yaptı. O alan ranta ve çok katlı yapılaşmaya açılmaktan bu sayede kurtuldu. Orada bir meydan olsa iyi olurdu. Ama vatandaşın protesto hakkından, kendisini ifade etmesinden korkan Hükümet oraya o sakil şeyi yaptı. Yaptı ama bakımı ile hiç ilgilenmiyor. Bizim belediyelerimizin kontrolünde ki parklar ile orayı mukayese ettiğinizde ne demek istediğimi anlarsınız” cevabını verdi.

“TEK BİR SÖYLEDİĞİ BİLE İNANILIR DEĞİL”

Son olarak Hatipoğlu’nun Başkan Kazım Kurt ile Şehir Hastanesi’nde karşılaştığını iddia etmesi konusunda konuşan Yalaz, “Söylenecek söz yok. Böyle bir şey olmamış ama herkesin önünde olmuş gibi anlatmak, aday beyimize tuhaf görünmüyor. Devletin bütün imkanları ellerinde hastane kayıtlarına dakikasında ulaşabilirler. Tek bir söylediği bile inanılır değil” dedi.

“ŞEHİR YÖNETMEK DOĞRULUK VE DÜRÜSTLÜK GEREKTİRİR”

“Şehir yönetmek hele de Eskişehir gibi bir şehri yönetmek her şeyden önce doğruluk ve dürüstlük gerektirir” diyen Yalaz, sözlerini şu şekilde tamamladı:

“Eskişehir bu seçimde doğrulukları ve dürüstlükleri ile vizyonları ve misyonları ile Eskişehir’e hizmet aşkı ve Eskişehir sevdalarıyla ön planda olan başkan adaylarımız ile siyasi ve belediyesel birikimi olmadığı gibi gerçek dışı bilgiler ile Eskişehir ve Eskişehirlileri ulusal çapta alay konusu etmeye çalışan bir aday arasında seçim yapacaktır. Eskişehirlilerin aklı ile dalga geçilmesini içimize sindiremediğimiz için böyle bir basın toplantısı yapma gereğini duyduk. Eskişehirlilerin her şeyin farkında olduğunu biliyoruz 31 Mart’ta doğrulukları ile dürüstlükleri ile belediyecilik deneyimleri ile tüm Eskişehir’in başkanları olacak olan adaylarımızı seçip 1 Nisan’dan itibaren her zaman olduğu gibi bu şehirde mutlu, huzurlu ve güvenli şekilde yaşamaya devam edeceğiz."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum