FUTBOLDA KRİZ DAHA DA BÜYÜYECEK

FUTBOLDA KRİZ DAHA DA BÜYÜYECEK
  Korona virüsün tüm dünyaya yayılmasının ardından 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana Avrupa’da mücadeleler ilk kez durdu. Futbol piyasasında büyük bir kriz ön görülürken, Avrupa’da Juventus ve Barcelona futbolcularından...

 


 


Korona virüsün tüm dünyaya yayılmasının ardından 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana Avrupa'da mücadeleler ilk kez durdu. Futbol piyasasında büyük bir kriz ön görülürken, Avrupa’da Juventus ve Barcelona futbolcularından indirim istedi. Türkiye’de ise kulüplerin geleceği ise merak konusu…


 


Ligler nasıl sona erecek?


TRT Spor’un haberine göre EURO 2020'nin de ertelenmesiyle seyircili mi, yoksa seyircisiz mi bitecek belirsizliğini koruyor. Büyük bir maç günü gelirinden mahrum kalan kulüplerin, yayın gelirinden zararlarını karşılayabilecekleri öngörülüyor, UEFA ise liglerin 30 Haziran'a kadar tamamlanmasını tavsiye ediyor. Kısa vadede kulüpleri bekleyen en büyük kriz, liglerin nasıl ve ne zaman tamamlanacağı.


 


UEFA’dan koruyuculuk beklentisi


Gelir kalemi çok fazla olan büyük kulüplerin yanında Avrupa'nın 5 büyük liginde ekonomileri belli gelirlere bağlı olan takımlar da var. Bu süreçte başta La Liga yönetimi olmak üzere UEFA da "koruyucu" olmaları gerektiğini açıkladı. Yayın gelirlerini büyütmek, liglerin uzayacağı da varsayılarak yayın gelirlerinin düzenli aralıklarla kulüplerin kasasına girmesini sağlamak isteniyor. Ayrıca UEFA'nın da finansal fair-play kurallarında esnekliğe gideceği düşünülüyor.


 


Futbolculardan fedakarlık isteniyor


çoğu kulüp, bu dönemde oyuncularından maaşlarında indirime gitmelerini istedi ve gelen dönemde lig başlayınca oyuncuların da talepleri artabilir. Barcelona, sadece oyuncu maaşlarına 570 milyon euro ödüyor ve en azından bu giderin azalması için futbolcularıyla anlaşmak zorunda. Liglerin gecikmesi de bitecek sözleşmelerin, ekonomik açıdan nasıl uzayacağına dair soru işaretlerini de beraberinde getiriyor.


 


31 Mayıs’ta sözleşmeler bitecek


Normal bir futbol sezonunda futbolcuların sözleşmesi 31 Mayıs'ta biter ancak bu sene ligler yaz aylarına sarkacağı için Mayıs'ta sözleşmesi biten futbolcularla ilgili nasıl bir yol izlenecek, merak konusu. özellikle bu maddede bulunacak herhangi bir çözüm, kesinlikle transfer dönemini de etkileyecek.


 


Transfer dönemi de sıkıntıda


Son 2 senede yaz transfer döneminde futbol tarihinde olmadığı kadar büyük paralar harcanıyor ancak bu durum bu kez yaşanmayabilir. özellikle küçük kulüplerin değerli oyuncularını elden çıkarmak isteyeceği düşünüldüğünde, son senelerin en sessiz transfer dönemlerinden biri bizi bekliyor.


 


31 Ağustos’ta sona erecek


Transfer dönemi bu yaz kısa olacak, normalde 31 Ağustos'ta biten dönemin normal takvime dönmesi açısından yine aynı tarihte tamamlanması öngörülüyor. Ancak bu kez kulüpler daha kısa dönemde daha çabuk kararlar almak zorunda kalacak.


 


Büyük sıkıntı yaşanacak


Belirsizlik, geleceklerini kurmaya çalışan kulüpler için en zor şeylerden biri ve geleceğini kurmaya çalışan kulüp sayısı hiç de az değil. Ayrıca, 30 Haziran'da zorunlu satın alma opsiyonu bulunan şirketlerin büyük bir sıkıntı içine gireceği de neredeyse kesin.


 


2021’de patlama yaşanacak


2020'de futbol piyasası eğer durumu kontrol etmeyi başarırsa, 2021'de gelirler/giderler açısından büyük bir patlama yaşanacak. Copa America, EURO 2020 dönecek, yaz transfer döneminde yapılamayan transferler belki de kış transfer dönemine sarkacak ve büyük sözleşmeler istenecek. Bir de üstüne 2021 turnuvaları eklenince, futbol dünyasında büyük bir patlama yaşanacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.