5 Bin çiftçi icralık

Giriş Tarihi: 17 Ocak 2020 Cuma 273
 5 Bin çiftçi icralık

CHP milletvekilleri Utku Çakırözer ve Jale Nur Süllü Eskişehir Ziraat Odaları Başkanlarını TBMM’de ağırladı. Eskişehir Ziraat Odası İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Naci Erdemli ve ilçe ziraat odaları başkanları milletvekillerine çiftçinin ve üreticinin talep ve sorunlarının yazılı olduğu dosyayı sunarken, Çakırözer ve Süllü çiftçilerin talep ve sıkıntılarının takipçisi olacaklarının sözünü verdi. Çakırözer ve Süllü, “5 bin çiftçimiz borçlarını ödeyemediği için icralık. Oda Başkanlarımızla Meclis’ten çiftçinin tarımda kullandığı elektrik ve sudan KDV’nin kaldırılmasını, çiftçinin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan kredi borçlarındaki faiz oranlarının düşürülmesi, borçlarının sıfır faizle ertelenmesi ve taksitlendirilmesi çağrısında bulunuyoruz” dedi.
CHP milletvekilleri Çakırözer ve Jale Nur Süllü Eskişehir Ziraat Odası İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Naci Erdemli ve Tepebaşı, Mahmudiye, Alpu, Beylikova, Çifteler, Mihallıçcık, Seyitgazi, İnönü, Sarıcakaya ilçe ziraat odaları başkanlarını Meclis’te ağırladı. Çakırözer ve Süllü Ziraat Odası Başkanlarından Eskişehirli çiftçi ve üreticilerinin talep ve sıkıntılarını dinledi. Başkanlar artan girdi maliyetler nedeniyle çiftçinin zor durumda olduğunu belirtirken, CHP’li milletvekillerine talep ve sıkıntılarını aktardı.

HER ZAMAN ÇİFTÇİMİZİN YANINDAYIZ
Çiftçi ve üreticinin her zaman yanında olduklarını belirten Çakırözer ve Süllü, “Cumhuriyet Halk Partisi olarak çiftçimizin hangi mağduriyetleri yaşadıklarını biliyoruz. Hem Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, hem biz milletvekilleri Meclis’te her zaman çiftçimizin mağduriyetlerinin giderilmesi için çağrıda bulunuyor, önergeler veriyoruz. Eskişehirimizde yaşanan sel felaketinin ardından hep birlikte mücadele verdik, ama 2 binin üzerinde çiftçimiz için dalga geçer gibi 201 lira ödenek çıkardılar. Kırsal Kalkınma Destekleri (İPARD) programına Eskişehirimizin alınmasını istedik maalesef alınmadı” dedi.
ÖTV VE KDV KALDIRILSIN,
FAİZLER DÜŞÜRÜLSÜN
Ziraat Odaları Başkanları ile Meclis’ten çağrıda bulunan Milletvekilleri Çakırözer ve Süllü, çiftçinin taleplerini şöyle sıraladı:
“Çiftçi borç batağında. BDDK’nın 2019 yılına ait resmi raporuna göre, üreticiler bankalardan 108 Milyon TL kredi kullandı. Ekim ayı itibariyle 5 bin üreticimiz icralık. Çiftçimizin öncelikli talebi borçlarının bir an önce yapılandırılması ve sıfır faizle en az beş yıl taksitlendirilmesidir. Eskişehirli Ziraat Odaları Başkanlarıyla Meclis’ten çiftçinin tarımda kullandığı elektrik ve sudan KDV’nin kaldırılmasını, çiftçinin kullandığı kredilerdeki faiz oranlarının düşürülmesini çağrısında bulunuyoruz. 2019 yılı tarımsal ve hayvansal desteklemeler bir an önce ödenmeli. Tüm tarımsal ve hayvansal destek ödemeleri zamanında ve bir takvim çerçevesinde yapılmalı. Çiftçinin tarım girdilerinde, mazotta, tarımda kullandığı elektrik ve sudan ÖTV ve KDV gibi vergiler kaldırılmalı. Çiftçimize alım garantili ürün ekimi sağlanmalı.  Eskişehirimiz İPARD programına dahil edilmeli. Çiftçinin bankalardan ve tarım kredi kooperatiflerinden kullandığı kredilerin faiz oranları düşürülmeli.”
TAKİPÇİSİYİZ
Çakırözer ve Süllü, Ziraat Odaları Başkanlarına ziyaretleri için teşekkür ederken, çiftçinin yaşadığı mağduriyetlerin giderilmesi için Meclis’te çalışmalarını sürdüreceklerinin sözünü verdi.


“Eşim kendini öldürdü”
Erenköy’de ‘kıskançlık’ iddiasıyla çıkan tartışmada eşi Hafiz...
Ölüm yolu yine yok!
 Pek çok trafik kazasının yaşandığı ve yüzlerce kişinin yaşamını yitirdiği Seyitgaz...
“Huzur için tüm tedbirler alınıyor”
Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak’ın başkanlığında gerçekleştirilen İl...
Hurdacılar Porsuk’tan hurda topluyor
Geçtiğimiz günlerde başlatılan temizlik çalışmaları nedeniyle su verilmeyen Porsu...
Genç İşletmeci cinayet kurbanı oldu
 Tanınmış işletmelerde aşçılık yaparak geçimini sağlayan Gürol Hacı Şahan (4...
Emekliler unutulmadı
Emniyet Müdürlüğünün çeşitli birimlerinde görev yaptıktan sonra...
A.Ü.’de anlamlı etkinlik
Anadolu Üniversitesi Gönüllü Toplumsal Hizmetler Kulübü (GTHK) ö...
Şair Fuzuli Aile Merkezi yıkıldı
 Depreme dayanıksız iddiasıyla boşaltılan ve yıllarca boş şekilde duran Şair Fuzuli Caddesi &uu...
Ekonomik krizi konuştular
Kısa adı SGDF olan Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu Eskişehir’de, düzenled...
CHP’den Ataç’a ziyaret
 Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, Beylikova CHP İlçe Başkanı Yusuf Bayka...
Polis ihtiyaç sahiplerinin yanında
  İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polis Şube Müdürül&u...
"Sağlıkta şiddete sessiz kalmayacağız”
 Eskişehir Bilecik Tabip Odası Yönetim Kurulu tarafından son zamanlarda iyice artış gö...
Genç avukattan ofis açılışı
 Eskişehir Barosunun yeni ve genç üyelerinden biri olan Cemile Demirtaş, çal...
Şatodan çocukların gelişimine katkı
 Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Va...
Şifa kaynağı çorbalar
Eskişehir’de lokanta sahibi Günay Döken, çorbalarıyla müşterilerine şi...
Türküler ile Sevgililer Günü
  Tepebaşı Belediyesi Türk Halk Müziği Korosu, 14 Şubat Sevgililer Günü...
Geleceğin karikatüristleri
 Tepebaşı Belediyesi Atila Özer Karikatürlü Ev’de düzenlenen 8’...
“Macbeth” ayakta alkışlandı
Böyledir Bizim Sevdamız oyunu ile sezona iddialı bir giriş yapan ve tüm oyunlarında kapalı...