2024 Fitre ne kadar oldu, ne zaman verilir?

2024 Fitre ne kadar oldu, ne zaman verilir?
Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte, fitre konusu tekrar gündeme geldi.

Müslümanlar arasında "fitre" veya "sadaka-i fıtr" olarak bilinen bu ibadet, temel ihtiyaçlarının ötesinde mala sahip olan bireylerin, kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler için yerine getirmeleri gereken bir mâli sorumluluktur.

2024 yılı fitre bedeli, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından 130 lira olarak belirlendi. Bu miktar, Müslümanların ihtiyaç sahiplerine yardım etme amacıyla Ramazan ayında verilir.

Ne zaman verilir?

Fitre, dinî açıdan Ramazan Bayramı'nın birinci günü vacip olmakla birlikte, bayramdan önce de ödenebilir. Ancak bayram günü veya sonrasında verilmesi de mümkündür. Dinî öğretilere göre, fitreyi bayram namazından önce vermek daha faziletli ve tavsiye edilen bir davranış olarak kabul edilir.

Bu yılki fitre miktarını öğrenmek ve ihtiyaç sahibi olanlara yardımcı olmak isteyen vatandaşlar, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın açıklamasına göre hareket edebilirler. Fakat unutulmamalıdır ki fitre, sadece maddi bir yardım değil, aynı zamanda dayanışma, yardımlaşma ve insanlık değerlerini pekiştirme amacını taşıyan önemli bir ibadettir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
12 Yorum