Alınan şok karar sonrası Odunpazarı'dan flaş çağrı!

Alınan şok karar sonrası Odunpazarı'dan flaş çağrı!
Eskişehir Odunpazarı Belediyesi, Sahipsiz Sokak Hayvanları Bakımevi'nin kapatılma kararı sonrası hayvanseverlere 'sahiplenme' çağrısında bulundu.

Odunpazarı Belediyesi yetkilileri konuya ilişkin açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Eskişehir İli Hayvanları Koruma Kurulu ve Tarım ve Orman İl Müdürlüğü; Belediyemizden Sahipsiz Sokak Hayvanları Bakımevimizin kapasitesinin arttırılmasını istemiştir. 2005 yılından bu yana ruhsatlı olarak Sahipsiz Sokak Hayvanları Bakımevi faaliyeti yürüttüğümüz alanın bitişiğindeki hazine arazisinin vasfının değiştirilerek belediyemize tahsisi talep edilmiştir. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü talebimize mevcut bakımevi alanının ilave edilmesini, haritalarını, Doğal Yaşam Merkezi Projesini ve harç bedellerinin yatırılmasını talep etmiştir, taleplerin tamamı yerine getirilmiştir.

Eskişehir Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün 21.07.2023 tarihli yazısı ile; Çevre ve Şehircilik ve iklim Değişikliği Müdürlüğü'nün olumsuz görüşü üzerine talebimizin değerlendirilemediği Sahipsiz Sokak Hayvanları Bakım evimizin ve yapım aşamasında olan Doğal Yaşam Merkezinin 3 ay içinde boşaltılarak alanın eski haline getirilmesini istemiştir. Bunun üzerine Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'ne Bakımevimizdeki sahipsiz sokak hayvanlarının alınmasını talep eden resmi yazı gönderilmiştir. Gelen cevabı yazıda tüm sorumluluğun belediyemizde olduğu belirtilmiş, sahipsiz sokak hayvanlarını bölgedeki diğer bakımevlerine nakletmemizi ya da yeni bakımevi yapmamızı tavsiye etmişlerdir. Verilen süre içinde yeni bakımevi yapılamayacağı ortadadır.

2005 yılından günümüze 22000 adet sahipsiz sokak hayvanını rehabilite ettiğimiz, 18600 adet hayvanın kısırlaştırılmasını gerçekleştirdiğimiz, 3 adet ameliyathanesi bulunan, 200 adet köpek ve 100 adet kedi kapasiteli alt yapı ve hayvan refahı açısından örnek teşkil eden Sahipsiz Sokak Hayvanları Bakımevimizi 21.10.2023 tarihinde üzülerek kapatmak zorundayız.

Ülkemizdeki tüm hayvan severlerden bakım evimizdeki düşkün, hasta, yaşlı 91 adet köpek ve 71 adet kediyi sahiplenmelerini; kamu ya da özel bakım evlerinden 60 adet yasaklı ırk köpeğin barındırılması için acil yardım istiyoruz.

Gelin patili dostlarımıza sahip çıkalım!"

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum