Büro Memur Sen'den açıklama

Büro Memur Sen’den açıklama
Büro Memur Sen il temsilcisi Bülent Arslankaya , Anayasa Mahkemesi, memurların ‘toplu müracaat veya şikâyet etme’ eyleminde bulunmaları halinde aylıklarından kesinti yapılmasına imkân sağlayan yasa hükmünü 10’a karşı 1...

Büro Memur Sen il temsilcisi Bülent Arslankaya , Anayasa Mahkemesi, memurların 'toplu müracaat veya şikâyet etme' eyleminde bulunmaları halinde aylıklarından kesinti yapılmasına imkân sağlayan yasa hükmünü 10'a karşı 1 üyenin oyuyla iptal ettiğini söyledi.
Arslankaya'nın açıklaması şöyle;
"Bursa 1. İdare Mahkemesi, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 2670 sayılı Yasa'nın 31. maddesiyle değiştirilen 125. maddesinin birinci fıkrasının (c) bendinde yer alan 'Toplu müracaat veya şikâyet etmek' alt bendinin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurmuştu.
İptal istemini görüşen Yüksek Mahkeme, memurların 'toplu müracaat veya şikâyet etme' eyleminde bulunmaları halinde aylıklarından kesinti yapılmasına imkân sağlayan yasa hükmünü oy çokluğuyla iptal etti.İptal edilen hüküm, memurların 'toplu müracaat veya şikâyet etmek' fiilini gerçekleştirmeleri halinde ''brüt aylığından 1/30 ila 1/8 arasında kesinti yapılmasını'' öngörüyordu.
*Anayasa Mahkemesi'nin bu kararıyla Devlet Memurlarının 'Toplu müracaat veya şikâyet etmesinin' önü açılmıştır. Karar bireysel hakların korunması ve geliştirilmesi için kolektif bir iradenin ortaya çıkarılmasına ve kullanılmasına imkân vermesi yönüyle bir anlamda örgütlü mücadelenin gerekliliğini ve vazgeçmezliğini teyit etmektedir. Bu kararla birlikte kamu görevlileri örgütlenme konusuna ilişkin sınırlılıklardan birisinden daha kurtulmuştur." dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.