"Çocuğunuza daha fazla vakit ayırın!"

“Çocuğunuza daha fazla vakit ayırın!”
ÜSTÜN ZEK GETUP da Gelişim Uzmanı olarak görev yapan Hakan Sivri’yi bu hafta köşemize konuk ettik. Düzensiz beslenme, uyku problemleri, sosyal ve kültürel yabancılaşma gibi bir dizi etkenin çocuklar üzerinde bilişsel gerileşmeye...

ÜSTÜN ZEKÂ GETUP da Gelişim Uzmanı olarak görev yapan Hakan Sivri'yi bu hafta köşemize konuk ettik. Düzensiz beslenme, uyku problemleri, sosyal ve kültürel yabancılaşma gibi bir dizi etkenin çocuklar üzerinde bilişsel gerileşmeye yol açabileceğini söyleyen Sivri, "GETUP'la zihin fonksiyonlarını tam olarak kullanmaya başlayan çocuklar, hem akademik hem de sosyal anlamda inanılmaz başarılar elde etmişlerdir" dedi. Sivri, bunların yanında ailelere de bir takım tavsiyeler de bulundu. Sivri'den GETUP egzersiz programı hakkında epey bilgi aldık ve hoş vakit geçirdik. Umarız sizler de keyifle okursunuz.

Öncelikle programınızın zihinsel faaliyetlerini yeterince kullanamayan çocuklar üzerinde olumlu etkileri olduğunu biliyoruz. Biraz GETUP hakkında bilgi verir misiniz?
GETUP, bilimsel tabanlı ve dünya standartlarına uygun geliştirilmiş olan Zihin Geliştirme Programı ile çocuklarımızı ufukları geniş, hayatı yorumlayabilen ve zihin performanslarını maksimum düzeyde kullanabilen fertler sınıfına yükseltmek için çalışıyor. 21. Yüzyılda özellikle bilişim teknolojilerinde yaşanan hızlı gelişmeler ülkemizde toplumsal ve kültürel değişimlere neden olmuştur. Bu değişimlerin en çarpıcı tesirleri, çocuklarımızın zihin ve kişilik gelişimlerinde gözlemlenmektedir. Günümüzde aşırı derecede ve bilinçsizce kullanılan bu teknolojiler çocuklarımızın dikkat, hafıza, mantık muhakeme gibi temel zihinsel fonksiyonlarında ciddi sorunlara yol açmaktadır. Kültürel değişimlerin beraberinde getirdiği diğer bir takım etkenler de çocuklarımızın bu bilişsel gerileyişinde önemli derecede tesirde bulunmaktadır. Düzensiz beslenme, uyku problemleri, sosyal ve kültürel yabancılaşma gibi bir dizi etken, bu gerileyişte belli oranlarda risk faktörü olarak yerini almaktadır. Bütün bu etkenler nedeniyle zihinsel yeteneklerini ve algılama kabiliyetlerini aktif halde kullanamayan çocuklar okulda ve sosyal ilişkilerinde problem yaşamaktadır. Çocuklarımızın içinde bulunduğu bu durum, davranış bozukluklarına da zemin hazırlamaktadır. Yaşadığımız çağı ve çağın getirdiği değişimleri reddedemeyiz; ancak teknolojiyi kontrol altına almak ve çocuklarımızın zihinsel yeteneklerini artırmak zorundayız. GETUP, çocukların zihinsel performanslarını arttırarak gerçek potansiyellerini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. GETUP, bu maksadını gerçekleştirirken, her çocuğun kendine özgü bir öğrenim şekli olduğunu bilerek; buna yönelik sistemler geliştirmektedir.
" ÇOK ZEKİ ÇOCUKLAR BİLE ÖZGÜVENLERİNİ KAYBEDEBİLİR!"
GETUP zihin egzersiz programı nedir?
İnsan beyninde yani zihnimizde 'öğrenme' ile ilgili üç temel fonksiyon vardır: "Dikkat, Hafıza ve Mantık Muhakeme. Doğumdan itibaren bu fonksiyonlar yoğun ses, ışık, hareket, sinyal gibi çağımıza özel nedenlerle sürekli saldırı altındadır. Çağımıza özel nedenlerin dışında teknolojinin yanlış kullanımı ve çeşitli düzensiz alışkanlıklar da zihnimizin işleyişine zarar vermektedir. Çok zeki olduğu bilinen çocuklarda bile geçerli olan bu durum, öncelikle özgüvenle ilgili sıkıntılar oluşturmaya başlar. Özgüven problemi yaşayan bir çocuk, 'öğrenme' ile ilgili en büyük darbeyi yemiş olur. Bu durumun devamında ise 'Dikkat' sıkıntıları yaşanır. Dikkat, 'öğrenme' için o kadar önemlidir ki aktif olarak gözlem ve dinleme yapamayan bir çocuk, aktarılan bilgilerin çoğunu hafızasına depolayamaz. Bilgiyi tam olarak alamayan ve depolayamayan hafıza, elde ettiği verilerle tam bir kanaat oluşturamaz ve yorumlama güçlüğü yaşar. Öğrenilen yeni bir bilgiyi yorumlayamamak, yaşam için çok önemli bir fonksiyon olan 'Mantık Muhakeme'nin gelişimini engeller. Zekâ potansiyeli ne kadar yüksek olursa olsun, zihin fonksiyonlarını tam olarak kullanamayan bir çocuğun zamanla davranışları da bozulur. GETUP, tüm bu olumsuzlukları tersine çevirmek ve çocuklarımızın zekâ potansiyellerini zihnin tüm fonksiyonlarıyla kullanmalarını sağlamak için 2009'da kurulmuştur. Eğitimlerimizde, çocukların zihin fonksiyonlarını artırmak amacıyla özel olarak üretilmiş ve faydası kanıtlanmış 'Kâğıt-Kalem' uygulamaları kullanılmaktadır. Ayrıca çocuklarımız, -zihnin hız ve koordinasyon gücünü artırmak için- bilgisayar ve ödüllü bilişsel oyunlarla desteklenmektedir. Bilimsel ve güvenilir eğitim sistemi ile büyük takdir toplayan GETUP, kurulduğu günden bu güne yüzlerce çocuğun zihin fonksiyonlarını maksimuma çıkarmıştır. GETUP'la zihin fonksiyonlarını tam olarak kullanmaya başlayan çocuklar, hem akademik hem de sosyal anlamda inanılmaz başarılar elde etmişlerdir. Çocuklarda elde edilen bu başarı GETUP Genel Merkezinin Türkiye Geneli tüm bayilerinde yaptırdığı 'Veli Anketi'ne de %100 memnuniyet olarak yansımıştır. "Hayatta en trajik şey bir yeteneğin heba olmasıdır." Gelin, çocuklarımızın zekâsını keşfedelim ve geliştirelim.
Bu egzersizlerden kaç yaş gurubu kişiler faydalanabilir?
Getup® ZGP programını ayrıcalıklı kılan en önemli noktalardan biri de budur: Bizim hitap ettiğimiz gurup 5–17 yaş aralığındaki bütün çocuklardır. Bu yaş gurubunda yer alan; yani büyümekte olan her çocuk, zihin gelişimine ihtiyaç duyar. Zihin ve kişilik gelişimi ne kadar güçlenirse, çocukların akademik hayatlarında ve sosyal ilişkilerindeki başarı ve mutlulukları da buna paralel olarak artar ve gelişir.
Gelen çocukların dikkat, mantık ve hafızalarında ne gibi değişimler oluyor, sorunların çözümü için ne kadarlık bir sürece ihtiyaç var?
Getup® ZGP programına katılan öğrencilerimiz anlatılanları tüm ayrıntılarıyla algılar ve anlar, okunan metni hatasız ve eksiksiz işler ve basit işlem hataları yapmazlar. Ayrıca uyarı ve detayları çabuk fark ederler, problem çözme becerisini geliştirirler, hızlı öğrenip çabuk unutmazlar ve bizce en önemlisi de hayal gücü ve düşünme yetilerini geliştirirler. Çocukların her birinin dikkat, hafıza ve mantık-muhakeme gibi alanlarda ulaşmaları gereken asgari bir düzey vardır. Bu düzeye ulaşmak için Getup® ZGP olarak öngördüğümüz eğitim süresi 6–8 aydır ve bu süre yeterli olmaktadır.
" ÇOCUKLARINIZI UZUN BİLGİSAYAR KULLANIMLARINDAN UZAK TUTUN!"
Ailelerin ilgisi nasıl?
Betül. D. " Oğlum Ayberk, fazlasıyla lego ve buna benzer birçok etkinliklerde bulunmasına rağmen ince kas becerileri çok zayıftı. Derslerine kendini bir türlü veremiyor ve dikkati çok dağınıktı. Getup Eskişehir'e henüz başlayalı bir ay olmasına rağmen çocuğumda birçok değişiklik oldu. Eskisine göre kendini daha rahat ifade edebiliyor, derslerinde düzelme var. Odası ve oyuncaklarını topluyor dağınıklığı azaldı. Emeği geçen Getup® ZGP Eskişehir ailesine teşekkür ederim."
Yukarıda bir velimizin görüşünü paylaştık. Bu ve bunun gibi birçok velimizin görüşleri mevcuttur. Eskişehir'de 3 ay gibi kısa bir geçmişimiz olmasına rağmen gördüğümüz yoğun ilgiden dolayı oldukça memnunuz. İlgilerinden dolayı herkese teşekkür ederiz.
Dikkat, hafıza ve mantık gelişimlerinde bu zekâ testlerinin yanı sıra ailelere tavsiye edebileceğiniz bir şeyler var mı?
Getup® ZGP Eskişehir olarak; bizlere emanet ettiğiniz çocuklarımıza gerek akademik gerekse sosyal hayatta başarılı olmaları için ihtiyaçları olan desteği veriyoruz. Ailelerden isteğimiz ise, çocuklarına biraz daha fazla vakit ayırmaları, onlarla daha nitelikli zaman geçirmelerini istiyoruz. Ayrıca, aman çocuğum bana bulaşmasın da ne yaparsa yapsın gibi durumda kalmamalarını istiyoruz. Örneğin; bilgisayar başında uzun durmalarına, TV'ye takılıp kalmalarına veya çağımızın hastalığı olan tablet pc'lerle uzunca vakit geçirmelerine müsaade etmesinler. Bunun yanında çocuklarıyla bir bireymiş gibi iletişim kurup onların önemsemelerini istiyoruz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.