DTP KAPATILDI

DTP KAPATILDI
Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç,” DTP’nin Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü aleyhine eylemlerin odağı’ haline geldiğinin anlaşıldığından Siyasi Partlier Kanunu’nun ilgili maddesi gereğince kapatılmasına...

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç," DTP'nin Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü aleyhine eylemlerin odağı' haline geldiğinin anlaşıldığından Siyasi Partlier Kanunu'nun ilgili maddesi gereğince kapatılmasına karar verilmiştir" dedi..
Anayasa Mahkemesi, Demokratik Toplum Partisi'nin kapatılmasına oybirliğiyle karar verdi.
Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç dünkü toplantının ardından Demokratik Toplum Partisi'nin kapatılmasına karar verildiğini açıkladı.
Kılıç, DTP'nin terör örgütüyle olan eylemleri de değerlendirildiğinde devletin bütünlüğüne yönelik bir odak haline geldiğinin anlaşıldığından kapatılmasına karar verildiğini belirtti..
Yüksek Mahkeme Heyeti, davaya ilişkin 4. gün görüşmelerine saat 09.30'da başlamıştı.

5 YIL SİYASET YAPAMAYACAKLAR
DTP'nin üst düzey yöneticilerine siyaset yasağı getirildi. Yasaklı isimler 5 yıl süreyle siyaset yapamayacak.
Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk'un milletvekilliği düşürüldü. Haşim Kılıç, DTP'nin ''Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü aleyhine eylemlerin odağı' haline geldiğinin anlaşıldığından Siyasi Partlier Kanunu'nun ilgili maddesi gereğince kapatılmasına karar verilmiştir dedi..
Ahmet Türk, Aysel Tuğluk, Leyla Zana, Nurettin Demirtaş, Orhan Miroğlu'a 5 yıl siyaset yasağı getirildi. Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk'un milletvekilliği düşürüldü. Partinin tüm mallarının Hazine geçmesine karar verildi

TÜM MALLAR HAZİNEYE DEVREDİLECEK
Kararların oy birliğiyle alındığı da partinin tüm mal varlığına el konularak Hazine'ye iade edileceği de belirtildi.
Kılıç açıklama sonrasında 'Yapılacak eleştirileri şimdiden görebiliyorum. Verilecek kararın zamanlaması için verilen tarihin amaçlı olduğu söylendi. Bu yorumlar çok acımasız. Biz iki yıldır bu davayı görüşüyoruz..Eksiklliklerimiz vardı ve bu eksiklikler raportörümüz aracılığıyla giderilmeye çalışıldı ve bu zamana denk geldi' dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.