“Dünya Kooperatifçiliği keşfediyor”

"Dünya Kooperatifçiliği keşfediyor"

Büyükşehir Belediyesi Taşbaşı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ödül törenine Türkiye Milli Kooperatif Birliği Genel Başkanı Muammer Niksarlı, Tüm Tüketim Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Başkanı Mustafa Yüce, Kocaeli...

Büyükşehir Belediyesi Taşbaşı Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen ödül törenine Türkiye Milli Kooperatif Birliği Genel Başkanı Muammer Niksarlı, Tüm Tüketim Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Başkanı Mustafa Yüce, Kocaeli ve İstanbul Tüketim Kooperatifleri Birliklerinin Başkanları, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, ETO Başkanı Harun Karacan, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Kazım Kurt, Anadolu Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Nurcan Turan, kooperatif yönetici ve üyeleri katıldı.
Törenin açılış konuşmasını yapan Eskişehir ve Civarı Tüketim Kooperatifleri Birliği Başkanı Hasan Azmi Aka, dünyada ve Türkiye'de kooperatiflerin tarihçesini anlattı.
Kooperatifçiliğin insanlık tarihi kadar eski olduğunu belirten Aka, "Yani insanoğlunun varoluşu ile beraber kooperatifçilik serüveninin de başladığı söylenir. Çünkü kooperatifçiliğin en önemli ilkesi bireylerin dayanışması ve işbirliğidir" dedi.
Aka, kooperatiflerin temel amacının kar elde etmek olmadığını kaydederek, kooperatifçiliğin ekonomik alanda başarılarının sosyal kimliklerinden geldiğini söyledi.
Türkiye Milli Kooperatif Birliği Genel Başkanı Muammer Niksarlı da, 21 Aralık 1844' de İngiltere'de Rochdale adlı küçük bir kasabada 28 dokuma işçisinin kurduğu ilk tüketim kooperatifinin, sadece başarılı uygulamaları ile değil belirledikleri ilkeleriyle de bugünkü kooperatifçiliğin evrensel ilkelerini oluşturduğunu ve bu nedenle her yıl 21 Aralıkta bütün dünyada "Dünya Kooperatifçilik Günü" olarak anıldığını söyledi.
Küreselleşme politikaları adı altında son yıllarda dünyada yaşanan sosyal ve ekonomik olumsuzluklardan ve 2009 yılında dünyayı tamamen kontrolü altına alan finans kriziyle sarsılan dev ekonomilerden, yine en az etkilenenlerin sağlam kooperatif kuruluşları olduğunu dile getiren Niksarlı, " Yaşanan global kriz karşısında hedeflerine ulaşamayacaklarını anlayan çevreler yeniden kooperatifçiliği keşfetme yoluna gidiyorlar. Kooperatifler ortaklarının ekonomik büyümelerinin yanında dürüstlük, eşitlik, şeffaflık, sosyal sorumluluk ve çevreye değer verme gibi etik değerleri de desteklediklerini gösterme fırsatına odaklanmışlardır. Her ülkede başarılı kooperatifler yanı sıra başarısız kooperatifler de vardır. Ancak ülkemizde olduğu kadar kamu sorumsuzluğu ve kooperatifçilik uygulamalarında farklılıkları koruyan bir anlayışın olduğu pek az ülke vardır. Ülkemizde devletin kooperatifçiliğe katkısı çok yetersizdir" diye konuştu.
Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen de, 85 yıllık Cumhuriyet tarihinde her güzel ve sağlıklı şeyin tahrip edilip yıkıldığını belirterek şöyle konuştu: "Bu tahrip edilen ve yıkılan değerlerimizden biri de kooperatifçiliktir. Günümüzde kooperatiflerde bir araya gelen insanların nasıl sömürüldüğü ortadadır. Örneğin, 50'şer ortaklı kurulan bir yapı kooperatifi imar planında 90'ar metrekare olan dairleri imar kanununa aykırı bir şekilde 130 metrekareye şişirip büyüttükten sonra ilgili belediyenin memurlarının tüm siyasi baskılarına rağmen biz kabul edemeyiz demeleri üzerine Meclise getirildi. Şu anda 2 büyük bina yıkılma kararıyla karşı karşıya. Bu binalara izin veren yapı denetim firmaları hakkında da hiçbir işlem yapılmadı. Bu yapı kooperatifinin üyeleri de mağdur oldu."
Konuşmaların ardından "Kooperatifçilik" konulu resim ve şiir yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.