ETO'dan gıdada KDV indirimi açıklaması

ETO’dan gıdada KDV indirimi açıklaması
Açıklama şöyle:"2007/12143 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile, bazı KDV oranları yeniden tespit edilmiş olup, bu karar 30/05/2007 gün 26537 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. Buna göre;01/06/2007 tarihi itibariyle, KDV...

Açıklama şöyle:
"2007/12143 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile, bazı KDV oranları yeniden tespit edilmiş olup, bu karar 30/05/2007 gün 26537 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanmıştır. Buna göre;01/06/2007 tarihi itibariyle, KDV oranı % 8'den % 1'e inen bazı gıda ürünleri şu şekildedir:
Canlı atlar, eşekler, katırlar ve bardolar, domuzlar, koyun ve keçiler, kümes hayvanları (yalnız Tavşanlar, geyikler, dağ keçisi, keklik, devekuşu, bıldırcın, çulluk, yabani ördek ve kazlar, sülün, beç tavuğu), etler ve yenilen sakatat, balıklar ve kabuklu hayvanlar, yumuşakçalar ve suda yaşayan diğer omurgasız hayvanlar (süs balıkları hariç), süt ürünleri, yumurtalar, tabii bal, hayvan bağırsakları, yenilen sebzeler ve bazı kök yumrular, meyveler, kahve, çay, Paraguay çayı, baharat, hububat, değirmencilik ürünleri, yağlı tohum ve meyveler (yalnız; sebze ve meyveler, bunların tohum, çekirdek ve sporları, nane, şeker kamışı, pamuk tohumu ve çitiği, yağlı tohum ve meyvelerin un ve kaba unları), yağlardan insan gıdası olarak kullanılmaya elverişli olanlar ile bunların üretiminde kullanılmaya elverişli olan ham yağlar, et, balık, kabuklu hayvanlar, yumuşakçalar ve diğer su omurgasızlarının müstahzarları, su, diğer üzüm şıraları, sade gazozlar, meyveli gazozlar, kolalı gazozlar, hayvanlar için hazırlanmış yemlerden bazıları ve tuzlar.
1 Ocak 2008 tarihinden itibaren % 18 olan KDV oranı, % 8'e çekilecektir:
Bazı gıda maddelerinde % 8'lik olan KDV oranı da % 1'e çekildi. Gıda maddelerindeki KDV indirimi, kademeli olarak yürürlüğe girecek. Bu arada, "fason olarak yapılan tekstil ve konfeksiyon işleri"ni içeren hizmetler ile, "yaşlı, sakat, bakım ve huzur evleri, düşkün evleri ve yetimhanelerde verilen hizmetler" de % 8'lik KDV oranını içeren iki sayılı listeye eklendi. Buna göre, fason olarak yapılan tekstil ve konfeksiyon işleri ile bakım, huzur evi, düşkün evleri ve yetimhanelerde verilen hizmetlerden alınacak KDV oranı, % 8 olarak belirlendi. Yeni oranlar, Haziran ayı başından itibaren yürürlüğe girecektir.
Yapılan değişiklikle, 1 Ocak 2008 tarihinden itibaren, turizm konusunda KDV oranı % 18'den % 8'e inecek hizmetler şöyledir:
"Gazino, açıkhava gazinosu, bar, dans salonu, diskotek, pavyon, taverna, birahane, kokteyl salonu ve benzeri yerler hariç olmak üzere kahvehane, kır kahvesi, çay bahçesi, çay ocağı, kırahathane, kafeterya, pastane, ayakta yemek yenilen yerler, yemeği pakette satan veya diğer şekillerde yemek hizmeti sunan yerler, lokanta, içkili lokanta, kebapçı ve benzeri yerler verilen hizmetler (bu yerlerde verilen hizmetlerin alkollü içeceklere isabet eden kısmı hariç).
Otel, motel, pansiyon, tatil köyü ve benzeri konaklama tesislerinde sunulan geceleme hizmeti (konaklama tesislerinde geceleme hizmetlerinden yararlanmayanlara verilen tüm hizmetler ile geceleme hizmetleri ile beraber verilen; ancak ayrıca belgelendirilen ya da geceleme hizmetine ait belgede ayrıca fiyatlandırılan hizmetler, bu sıra kapsamında yer almamakta. Ancak geceleme hizmeti kapsamında verilmesi ve geceleme bedeline dahil edilmesi mutat olan diğer hizmetler bu sıra kapsamında yer almakla birlikte, bu şekilde belirtilen geceleme bedeli içinde sunulan alkolü içkilere ilişkin yüklenilen KDV tutarları, hizmeti sunanlar tarafından indirim konusu yapılamayacak)." Kakao ve kakao müstahzarları, beyaz çikolata ve gazozlara ilişkin yeni oran 1 Ocak 2008'de yürürlüğe girecektir. "

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.