Helal kazancın önünde engel yok!

Helal kazancın önünde engel yok!
Anne-baba sevgisi görmeden yurtta büyüyen, sayısız hastalıkla boğuşan ve engelli torununa bakan Döne Enyiğit, geçimini çöpten bulduğu eşyaları pazarda satarak sağlıyor. Eskişehir’de bir gecekonduda hayatını devam ettiren...


Anne-baba sevgisi görmeden yurtta büyüyen, sayısız hastalıkla boğuşan ve engelli torununa bakan Döne Enyiğit, geçimini çöpten bulduğu eşyaları pazarda satarak sağlıyor.

Eskişehir’de bir gecekonduda hayatını devam ettiren Döne Enyiğit, nefes darlığından, bel fıtığına kadar sayısız hastalık ile boğuşuyor. Eşinden yıllar önce boşanan Enyiğit, geçimini çöpten bulduğu plastik, ayakkabı, oyuncak gibi eşyaları pazarda satarak sağlamaya çalışıyor.
Araba çarpması sonucu engelli olan torununa da sahip çıkan 55 yaşındaki Döne Enyiğit, elinden geldiğince çalışmaya devam edeceğini belirtti. Sayısız hastalık ile yıllardır mücadele ettiğini ve bu durumun kendisini çok yıprattığını vurgulayan Enyiğit, “Konuşmakta zorluk çekiyorum. Ciğerlerimden anjiyo oldum. Belde fıtık var. Ayağımda açık var. Yüksek tansiyon var. Sıkıntılarım çok. çocukluğum yurtta geçti. Anne baba sevgisi görmedim. Kolumdan tutan olmadı. Sonradan kardeşlerimi buldum. Allah bana nur topu gibi bir torun verdi. Onunla avunup duruyorum” ifadelerini kullandı.


“çöPTEN EKMEĞİMİ KAZANIYORUM”


Maddi durumunun iyi olmadığını ama çalışarak bir şeyler yapmaya çalıştığı için vicdanının rahat olduğunu aktaran Döne Enyiğit, “Allah yalanı sevmez, pet-plastik toplayarak burada satıyorum. Komşular yardım ediyor, evimin kirasını çıkarıyorum. Buradan alıyorum 60-70 lira. Ben çöpten de ekmeğimi kazanıyorum. Kimseye muhtaç olmak istemiyorum. Ben helal lokma yedim, haram lokma yemedim. Bu dünyanın ötesi de var. ‘Kul hakkı ile gelme benim karşıma’ diyor Allah. Helal lokma yediğim zaman mutlu oluyorum” şeklinde konuştu.
“Torunum büyürse kurban keseceğim”
Torunun araba çarpması sonucu engelli olduğunu ve bu dönemin kendisi için kolay olmadığını belirten Döne Enyiğit, şunları kaydetti:
“Engelli torunum var. Torunuma araba vurdu. Parasız kaldığım zaman esnaflar bize yardım ediyorlar. İyileşirsem, torunum da büyürse kurban keseceğim. Allah benim ömrümü onlara versin”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.