"İşten çıkartma açıklaması"

“İşten çıkartma açıklaması”
Tepebaşı Belediye Meclisi Ak Parti grubu üyeleri, Tepebaşı Belediyesinde uygulanan işçi çıkartmalar ile ilgili olarak basın açıklaması yaptı. Açıklamaya, AK partili meclis üyeleri Vahap Ata, Türkan Polatoğlu, Gülay Güneş,...

Tepebaşı Belediye Meclisi Ak Parti grubu üyeleri, Tepebaşı Belediyesinde uygulanan işçi çıkartmalar ile ilgili olarak basın açıklaması yaptı.
Açıklamaya, AK partili meclis üyeleri Vahap Ata, Türkan Polatoğlu, Gülay Güneş, Gülser Yanar, Tuncer Köküer, Cengiz Karahallı, Alaattin Çoban, Seyfullah Yıldırım, Bünyamin Fidan Ve Selehattin Yenigün. Katıldı.
Tepebaşı Belediye Meclisi AK PARTİ Grup Bşk. Av. Vahap ATA tarafından okunan ve Belediye Başkanı Ahmet Ataç'ın göreve geldiği günden bu yana " Eski belediye başkanının adamı" diyerek 200 işçiyi işten çıkardığını ve yerine başkalarını aldığını öne süren Ak Partili meclis üyelerinin konu ile ilgili açıklaması şöyle:
" 1- 29 Mart 2009 seçimleri sonrası göreve gelen Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet ATAÇ, göreve geldiği günden itibaren başladığı işçi çıkarmalara sistematik olarak devam etmektedir. Son olarak 31 Aralık 2009 tarihinde Park Bahçeler ve Fen işleri Müdürlükleri ile güvenlik elemanlarından işten çıkarmalar yapılmıştır.
2-İşten çıkarmalarda "eski belediyenin adamı" gibi objektif olmayan kriterlere göre hareket edilmiş, bu kişilerin yerine de yeni işçiler alınmak suretiyle adeta kıyıma gidilmiştir.
3-2009 Mart ayından bu güne kadar yaklaşık 200 kişi işçi ve memur kadrosundan çıkartılarak kapının önüne bırakılmıştır. Bu konuda mecliste vermiş olduğumuz soru önergeleri başkan tarafından cevaplandırılmamış, bir takım bahanelerle geçiştirilerek cevapsız bırakılmıştır.
4-Daha önceden yapmış olduğumuz basın toplantısında da konu gündeme getirilmesine rağmen, başkan Ahmet ATAÇ, yine açıklayıcı ve tatmin edici bir cevap vermemiştir.
5-Tüm bu işçi kıyımlarından sonra başkan Ahmet ATAÇ kısa süre önce Ankara'da eylem yapan Tekel işçilerini ziyaret ederek onlara destek verdiklerini açıklamıştır. Başkan ATAÇ Tekel işçilerine karşı "her zaman işçinin ve emekçinin yanında" olduklarını söylemiş, oysa kendi yönetimindeki belediyede bunun tam tersini uygulamıştır.
6-Başkan Ahmet ATAÇ' ın bu davranışı, "bu ne perhis bu ne lahana turşusu" dedirtecek cinstendir. Eskişehir'in dışında Ankara'da eylem yapan Tekel işçilerini düşünen Ahmet ATAÇ niçin kendi belediyesindeki işçileri ve bunların ailelerini düşünmemektedir? çifte standart uygulayan Başkan Ahmet ATAÇ'ın bu tavrını yadırgıyor ve kınıyoruz.
7-İşçiye ve emeğe saygı gösterdiğini iddia eden bir başkan ilk önce kendi yönetimindeki işçileri ve bunların ailelerini düşünmek zorundadır. Bunun dışındaki davranışlar hep siyasi bir şov olarak değerlendirilir. Nitekim başkan Ahmet ATAÇ' ın yaptığı da tam anlamıyla siyasi bir şovdur.
8-Tüm bu açıklanan gerekçelerle başkan Ahmet ATAÇ'ı işten çıkardığı işçiler ve aileleri adına kınıyor; kendisini siyasi şov amaçlı ziyaretleri bırakıp halka hizmete davet ediyoruz.
9-Son olarak başkan Ahmet ATAÇ tarafından işten çıkartılan işçiler tarafından açılan davalardan yaklaşık 50 tanesi işçiler lehine sonuçlanmıştır. Diğer davalar da halen devam etmektedir. Ancak ilginç olan bu davalardan işçiler aleyhine, Tepebaşı belediyesi lehine sonuçlanan hiç olmamıştır.
10-Aldığı kararların mahkemeler tarafından iptali konusunda rekora koşan başkan Ahmet ATAÇ'ı hizmet anlamında rekora koşmaya davet ediyor, Tepebaşı halkının menfaatleri doğrultusunda çalışmalarımıza devam edeceğimizi kamuoyuna bildiriyoruz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.