“Kamu çalışanlarının tasarruf tedbirlerine dayanacak gücü yok”

“Kamu çalışanlarının tasarruf tedbirlerine dayanacak gücü yok”
Türkiye Kamu-Sen Eskişehir Şube Başkanı Hüsnü Tuncer, Tasarruf Tedbirleri kapsamında yayımlanan maddelere eleştiri getirerek, taleplerini dile getirdi.

Türkiye Kamu-Sen Eskişehir Şubesi üyeleri, tasarruf tedbirleri kapsamında yayımlanan kamu çalışanlarını da ilgilendiren ve çalışanların haklarını kısıtlayan tasarruf tedbirleri kapsamındaki maddelere tepki gösterdi. Hamamyolu Yediler Park’ta bir araya gelen emekçiler “kamuda tasarruf büyük bir yalan” sloganı atarak taleplerini dile getirdi.

“TASARRUF ADI ALTINDA HAKLARIN KISITLANMASINA KARŞIYIZ”

Basın açıklamasını gerçekleştiren Türkiye Kamu-Sen Eskişehir Şube Başkanı Hüsnü Tuncer, “Bizler, emekliler başta olmak üzere çalışanlarımızın ekonomik durumlarını iyileştirecek, beklentilerini karşılayacak, verilen sözlerin tutulduğu düzenlemeler bekliyoruz ama uygulama, ekonomideki olumsuzlukları çalışanların haklarından kısarak düzeltmek yolunda kurgulanıyor. Geçtiğimiz günlerde kamuda tasarrufu amaçlayan bir genelge yayınlandı. Kamu kaynaklarının etkili ve verimli bir biçimde kullanılmasının ve israftan kaçınılmasının yalnızca belli dönemler için değil her zaman uyulması gereken bir kural olduğuna inanıyoruz. Bu çerçevede kamu kaynaklarının tasarruflu kullanılmasına bizler de destek veriyoruz. Ancak tasarruf tedbiri adı altında çalışanlarımızın kazanılmış haklarının kısıtlanmasına, toplu sözleşme hükümlerinin yok sayılmasına karşıyız. Kamu çalışanlarının haklarına yönelik düzenlemelerin kamu bütçesine katkı yapmayacağı aksine olumsuz sonuçlar doğuracağı inancındayız” diye konuştu.

“HAKLARIMIZ İÇİN YARGI YOLUNA BAŞVURACAĞIZ”

Bu tasarruf tedbirleri kapsamında; kamuda servis hizmetlerinin kardırılacak olmasının, giyim yardımlarının kısıtlanmasının, kamuya alınacak personel alınımında kısıtlama getirilmesi gibi maddelerin yarardan çok zararı olacağını dile getiren Tuncer, şunları söyledi:

“Servis hizmetlerine ve toplu taşım kartlarına ilişkin olarak toplu sözleşme ve Kamu Görevlileri Hakem Kurulu kararları bulunmaktadır. Bu kararlar kanun hükmündedirler. Kaldı ki, toplu sözleşme ile karar altına alınmış bir konunun, tek taraflı olarak idari bir kararla iptal edilmesi toplu sözleşmenin özerkliğine de aykırıdır. Kamu çalışanlarımızın kazanılmış hakkı olan servis hizmetlerinin kaldırılmasının önüne geçmek, sendikacılığın geleceğini korumak ve toplu sözleşmenin hukuki gücünün korunmasını sağlamak adına, bu hükmün iptal edilmesi için geçtiğimiz gün yargıya başvurduk. Bundan sonra da uygulama aşamasına geçildiğinde yine tasarruf genelgesinde yer alan lojman kiraları, giyim yardımlarının kısıtlanması, kamuda en önemli konulardan bir tanesi olan hizmet araçları alımının durdurulması gibi konularda da yargı yoluna başvuracağız. Kamuda çalışan sayısı OECD ortalamasının oldukça gerisinde bulunuyor. Birçok ilde ve kurumda insanüstü bir gayretle hizmet üretmeye çalışanlarımız, yetersiz kadrolar nedeniyle ağır bir iş yükü altında adeta ezilmektedir. Durum böyleyken kamuya personel alımını emekli olan kamu çalışanı sayısıyla sınırlamak, kamu hizmetlerinin kalitesinden, etkinliğinden ve verimliliğinden vaz geçmek demektir.”

“EMEĞİN HAKKINDAN TASARRUF OLMAZ”

“Kamu çalışanlarının hakları üzerinden tasarruf sağlama imkân ve ihtimali bulunmamaktadır” diyen Tuncer, son olarak şu ifadeleri kullandı:

“Tasarruftan önce adalet sağlanmalıdır. Külfeti kamu çalışanına ödetmeden önce nimetten de çalışanlarımıza pay verilmelidir. Yemediği yemeğin faturasını ödemek ne derece hakkaniyetlidir? Bu nedenle milyonlarca memur ve memur emeklisinin beklentilerinin karşılanmasını verilen sözlerin hayata geçirilmesini istiyoruz. Kamu çalışanlarının ve emeklilerimizin sorunu çok, tasarruf tedbirlerine dayanacak gücü yoktur. Bu ekonomik şartlar karşısında tasarruf değil bir an önce ek tedbirler alınarak memurlar ve emekliler rahatlatılmalıdır. Tasarrufa varız. İsraftan tasarruf olur; lüksten tasarruf olur; fazladan tasarruf olur ama azdan tasarruf olmaz; ihtiyaçtan tasarruf olmaz; emeğin hakkından tasarruf olmaz; alın terinin karşılığından tasarruf olmaz.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.