"KÖLELİK SÖZLEŞMESİNİ KESİNLİKLE İMZALAMAYIZ"

"KÖLELİK SÖZLEŞMESİNİ KESİNLİKLE İMZALAMAYIZ"

Türk-İş, Hak-İş, DİSK, Memur-Sen, Türkiye Kamu-Sen ve KESK’in TEKEL işçileriyle dayanışma amacıyla kararlaştırdığı ’’çalışmama hakkını kullanma’’ eylemine Eskişehin’de binlerce kişinin katılımı ile yapıldı....

Türk-İş, Hak-İş, DİSK, Memur-Sen, Türkiye Kamu-Sen ve KESK'in TEKEL işçileriyle dayanışma amacıyla kararlaştırdığı ''çalışmama hakkını kullanma'' eylemine Eskişehin'de binlerce kişinin katılımı ile yapıldı. Vardar İş merkezi önünde dövizleri ile toplanan 2 bine yakın kişi sloganlar atarak hükümetin TEKEL işçilerine olan yaklaşımını protesto ettiler.
Günlük grevle hükümetin yaklaşımına tepki gösteren çalışanlar hükümetin emekçilere dayatmak istediği kölelik yasalarına asla izin vermeyeceklerini iddia ettiler.
Türk-İş Bölge Temsilcisi Necat Kılıç, yaptığı konuşmada, sermayenin her istediğinin anında karşılandığı Türkiye'de emekçinin en temel ve insani taleplerinin gasbedildiğini, emekçilerin istihdam politikaları yoluyla bölündüğünü savundu.
TEKEL'in kar eden bir devlet kuruluşu olduğunu ifade eden Kılıç, ''Hükümet TEKEL işçilerine kölelik sözleşmesi olan 4/C'yi dayattı. TEKEL işçilerinin direnişi bütün emekçiler için önemli bir sınav niteliği kazandı. TEKEL direnişi, emekçiler için bir dönüm noktasıdır'' dedi.
Kılıç'ın konuşması sırasında zaman zaman slogan atıldı.
Bir grubun Kürtçe slogan atmasına Türkiye Kamu-Sen üyeleri sözlü tepki gösterdi. Sendika görevlilerinin araya girmesiyle tartışma büyümeden önlendi.
Porsuk Bulvarı'na kadar yürüyen grup, olaysız dağıldı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.