"Memura rotasyon getiriyorlar!"

“Memura rotasyon getiriyorlar!”
Sendika şube başkanı Ebru Sungar, yaptığı açıklamada 657 sayılı devlet memurları kanununda yapılmak istenen değişiklik hakkında bilgi verdi. Sendika şube başkanı Sungar, “Kamu çalışanlarının anayasal iş güvencesi sosyal...

Sendika şube başkanı Ebru Sungar, yaptığı açıklamada 657 sayılı devlet memurları kanununda yapılmak istenen değişiklik hakkında bilgi verdi.
Sendika şube başkanı Sungar, "Kamu çalışanlarının anayasal iş güvencesi sosyal devlet olmanın gereğidir. Mevcut siyasal iktidar ise her yönüyle sosyal devleti ortadan kaldırmak istemektedir. 657 sayılı devlet kanununda yapılacak en önemli değişiklik iş güvencesinden yoksun bir kamu istihdamı oluşturmaktır. Siyasal iktidarın 657 sayılı devlet memurları kanununda değişiklik yapmak istemesinin en önemli nedenlerinden biri de kamu hizmetlerini yerele bırakmasıdır. Kamu hizmetlerinin özelleştirilmesi veya yerel yönetimler tarafından sağlanması, Türkiye de ulus devleti zayıflatma, milletleşme sürecini tersine çevirerek etnik kimliği öne çıkarma ve yerel güç odaklarının gücüne güç katarak insanları kullaştırma etkisi yaratacaktır. Özellikle eğitim ve sağlık hizmetlerinin yerel yönetime devri, Türkiye de üniter devlet yapısının zayıflaması ve eyalet sistemine geçişin adımları olacaktır" dedi.
Eğitim-İş Sendika şube başkanı Ebru Sungar, "Eğer bu değişiklikler gerçekleşirse, kamu emekçilerine performansa dayalı ücret ödenerek, performans kriterini ise amirlerin iki dudağı ile kamu emekçisinin ne kadar itaatkar olup olmadığını belirleyecektir. Esnek ve kuralsız çalışma esas olacaktır. Haftada beş gün ve 40 gün çalışma tarihe karışacak, çalışma şartları ve günleri amirler tarafından belirlenecektir. Kamu emekçilerine rotasyon gelecek. Yürüttükleri yasada özel görevler için öngörülen rotasyon yöntemi bütün kamu emekçilerini kapsayacak biçimde yaygınlaşacak. Fazla çalışma ücreti ortadan kalkacak. Emekli aylığına dahil olmaması için fazla mesai olarak ödenen ücretler kaldırılacak" şeklinde konuştu.
Eğitim İş Sendikası'nın düzenlediği eylem yapılan basın açıklamasının ardından son buldu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.