Müzede Cumhuriyet Sergisi

Müzede Cumhuriyet Sergisi
 Odunpazarı Belediyesi tarafından Osman Yaşar Tanaçan Fotoğraf Müzesinde “Dış Basında Cumhuriyet’in 21. Yılı ve Avrupa” isimli fotoğraf sergisi açıldı. Osman Yaşar Tanaçan Fotoğraf Müzesinde gerçekleştirilen sergiye,...

 


Odunpazarı Belediyesi tarafından Osman Yaşar Tanaçan Fotoğraf Müzesinde “Dış Basında Cumhuriyet’in 21. Yılı ve Avrupa” isimli fotoğraf sergisi açıldı.


 


Osman Yaşar Tanaçan Fotoğraf Müzesinde gerçekleştirilen sergiye, Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt, CHP Eskişehir İl Başkanı Sinan özkar, 24. Dönem Milletvekili İlhan Demiröz, ESOGü öğretim üyesi Prof. Dr. Medine Sivri, Fotoğraf Sanatçısı Osman Yaşar Tanaçan, Bursa Gemlik’ten Gelen çarşamba grubu arkadaşları ile davetliler katıldı.


Fransız Vanguard adlı dergide Türkiye üzerine yer alan makalelerin ve fotoğrafların yer aldığı sergi ile Avrupa’nın Türkiye’ye bakışı yer aldı. Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt sergide yaptığı konuşmasında: “1944 yılında 20 yıllık taze Cumhuriyetin Avrupa’da nasıl göründüğüne bakmak lazım. Avrupa savaşla uğraşırken, Türkiye aydınlanmanın ateşini yakmıştır. Türkiye ekonomisini belli bir nokraya getirmiş 20 yılda. Biz şuanda 2017 yılında bunun farkında değiliz. Zannediyoruz ki ‘ey Avrupa’ diyecek pozisyonda olalım. O nedenle bu farkındalığı ve ayrımı göstermemiz lazım. ülkemizin geçirdiği aşamaları bilerek ve bildirerek 2017’de politika yapmalıyız. Maalesef böyle değil şuanda. Bir tarafta savaş olurken, diğer tarafta ‘yurtta barış, dünyada barış’ diyen sistemin hangi aşamaya geldiğini bu sergide göreceğiz.”


Sergide bir konuşma yapan Fotoğraf Sanatçısı Osman Yaşar Tanaçan, “Fotoğraf sanatı geçmişten geleceğe uzanan en önemli köprüdür. Geçmişi bilmeyen insan toplulukları, ne gününü yaşayabilir, ne de geleceğini planlayabilir. Türkiye’nin içinde Türkiye’nin insanları bizleri izledi. Bu konularda konuşmalar, konferanslar, eğitimler verildi. Bizim elimizde ki arşiv ise çok büyük bir ihtiyaçtır, dışarıdan insanlar Türkiye’nin oluşumuna nasıl bakıyorlar? Türkiye’yi kuran insanlara nasıl bakıyorlar? Bunları halkımıza, üniversite kenti olan şehrimizde ki insanlara bu tür etkinliklerle anlatılması gerekiyor” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.