"Sanayici en az 3 Ay koşulsuz destek istiyor!"

“Sanayici en az 3 Ay koşulsuz destek istiyor!”
  Eskişehir Sanayi Odası tarafından gerçekleştirilen ve Eskişehir iş dünyasının Nisan, Mayıs, Haziran aylarında beklentilerini ortaya koyan anket sonuçlandı. Anketin sonuçları ESO tarafından raporlaştırılarak kamuoyu ile...

 


 


Eskişehir Sanayi Odası tarafından gerçekleştirilen ve Eskişehir iş dünyasının Nisan, Mayıs, Haziran aylarında beklentilerini ortaya koyan anket sonuçlandı. Anketin sonuçları ESO tarafından raporlaştırılarak kamuoyu ile paylaşıldı.


Anket sonuçlarına dair bir rapor hazırlayan Sanayi Odası, önümüzdeki üç aylık süreçteki beklentilerini açıkladı. Yapılan değerlendirmede, Eskişehir Sanayisinin Covid 19’a karşı görevini layığı ile yapmaya hazır olduğu belirtilirken, “Bu sürede üretimi ayakta tutmalıyız. Bunun için sanayicimiz devletimizden en az 3 ay koşulsuz destek beklemektedir.” ifadesine de yer verildi.


 


 Eskişehir Sanayi Odası tarafından sanayicilerle gerçekleştirilen ve Eskişehir iş dünyasının Nisan, Mayıs, Haziran aylarında beklentilerini ortaya koyan anket sonuçlandı.

Anket sonuçlarına dair bir rapor hazırlayan Eskşehir Sanayi Odası, önemli verileri de kamuoyu ile paylaştı. Vatandaşların şu süreçte daha çok yerli tüketime yönelmelerinin doğru olacağının açıklandığı raporda, böylesi bir uygulamanın ülkenin geleceği açısından çok önemli olduğunun altı çizildi


Oda tarafından kamuoyu ile paylaşılan anket sonuçları ile ilgili yapılan değerlendirme özetle şöyle;
“VERGİLENDİRİLMİŞ KAZANç KUTSALDIR”


ülkemiz kalkınmasına yıllardır destek veren Sanayicilerimiz ve çalışanlarımızla en kısa zamanda Türkiye’yi hak ettiği noktaya getirmek için gece gündüz çalışacağız. Covid19 belasından sonra ülke olarak, hem kamu hem özel sektör hem de son tüketici alımlarında “YERLİ” olanın seçilmesi şüphesiz ki en büyük arzumuzdur. Daha çok ihracat, daha az ithal ve lüks tüketim ülkemizin geleceğinin temel taşlarıdır.


ESKİŞEHİR VE ESKİŞEHİR SANAYİSİ üSTüNE DüŞEN GöREVİ LAYIĞI İLE YAPMAYA MUKTEDİRDİR.


Yapmış olduğumuz anket sonuçlarına göre; Şirketlerimizde Temkinli bir tedirginlik havası olmasına rağmen, daha önceden ekonomik krizlere karşı fazlasıyla korunma yöntemlerine ve krizleri yönetme becerilerine sahiptirler. Şirketlerimizin en büyük kaygıları verilen devlet desteklerinin ihtiyacı olan, gerçekten hak eden firmalara verilmesinin sağlanmasıdır. Kıt kaynakları olan sanayicilerimiz; devletimizin kaynaklarının en efektif bir şekilde değerlendirilmesini, ihtiyacı olup hak eden şirketlere verilmesini arzu etmektedir. Şirketlerimizin yöneticileri ile yapmış olduğumuz görüşmelerde alınan ekonomik tedbirlerin uygulamasının geç başlaması, kriterlerin henüz belli olmaması, bankaların ratingi yüksek firmaları gözetmesi ve tedbirlerin bürokrasinin altında ezilmemesi, yok olmaması en önemli beklentileridir.  


SANAYİMİZ; SANAYİCİMİZ DEVLETİMİZDEN EN AZ 3 AY


KOŞULSUZ DESTEK BEKLEMEKTEDİR.


özellikle bu dönem içerisinde sektör temsilcilerimizi raporları genel anlamda piyasalarda, ödemelerin aksaması, şirketlerin kapanması ya da küçülmesi, çek ödemeleri, yatırımların azalması, gayrimenkul satışlarında düşüş vb. sebeplerden dolayı nakit sıkışıklığının olacağı yönündedir. İnşaat sektöründen, Otomotive, Havacılığa, Makina Metal ve Gıda Sektöründen Madenciliğe kadar tüm alanlarda üretim yapan şirketlerimizin en büyük dileği işsizlik oranlarının yükselmemesi, kalifiye elaman kaybı yaşamamaktır. özellikle bazı sektörlerde, otomotiv, havacılık vb. kısa sürede taleplerin oluşmayacağı yönündedir.


Yapılan görüşmelere esas olarak, tedarik ve lojistik zincirlerindeki sıkıntılar, yine global piyasalardaki taleplerin düşüşü şirketlerin en önemli şikayetlerini teşkil etmektedir.


üretim ve imalat yapan şirketlerimiz; devletin açıkladığı vergi, sgk, muhtasar vb. ertelemelerin tüm sektörlere yaygınlaştırılmasını talep etmektedir. Zira bu dönem içerisinde en büyük maharet, her şeye rağmen ülkemizin önemli değeri olan üRETİM GüCüNü MUHAFAZA etmektir. Faizsiz krediler, KOSGEB desteklerinin stratejik sektörlerde bürokrasiye takılmadan hızla yeni destek paketleri açıklamaları, istihdamı korumaya yönelik nakit destekler, faturaya istinaden banka kredi imkânları, KDV indirimleri ve tüm sektörlerdeki KDV alacaklarının ve kamu alacaklarının ödenmesi temel nakdi destek talepleridir.


Ayrıca Covid-19 Pandemisinin kısa sürede bitmesi ve bu dönem içerisinde hasarsız olarak üretim yapan şirketlerin korunması, tüm sanayicilerimizin ve çalışanlarımızın en büyük arzusudur. Zira, Türkiye’nin potansiyeli büyüktür ve Türk Sanayisi kısa süre içerisinde tekrardan ihracat rekorları kırmak için hazırlanmaktadır.


Sanayicilerimizin ve çalışanlarımızın yıllardır oluşan emekleri Devletimizin güvencesi ile daha güçlü olacaktır. ülkemiz bu beladan en kısa sürede kurtulacak ve Dünya’da hakettiği yeri bulacaktır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.