Verem taramaları aralıksız devam ediyor

Verem taramaları aralıksız devam ediyor
4 ay önce hizmete giren Eskişehir Sağlık Müdürlüğü’ne ait mobil araç ile 9 ilde toplam 11 bin 769 kişinin verem taramasından geçirildiği bildirildi. İl Sağlık Müdürü Seraceddin Çom, yaptığı açıklamada, mobil tarama...

4 ay önce hizmete giren Eskişehir Sağlık Müdürlüğü'ne ait mobil araç ile 9 ilde toplam 11 bin 769 kişinin verem taramasından geçirildiği bildirildi. İl Sağlık Müdürü Seraceddin Çom, yaptığı açıklamada, mobil tarama ekibinin, 2006 yılı Kasım ayında faaliyete başladığını ve bugüne kadar 5 bin 441 kişinin Eskişehir'de, sorumluluk bölgesi içinde yer alan Ankara, Düzce, Bolu, Çankırı, Kırıkkale, Zonguldak, Bartın ve Karabük'te ise 6 bin 328 kişinin verem taramasından geçirildiğini söyledi. Eskişehir'de 119 kişinin ileri tetkik için dispansere sevk edildiğini kaydeden Çom, "Bunlardan 4'ü tüberküloz tanısıyla tedaviye alındı. Yine diğer illerde yapılan çalışmalarda ise, 234 kişi bağlı bulundukları illerdeki verem savaş dispanserlerine sevk edildi. İleri tetkik sonuçları neticelenenlerden bir kişinin tedavisine başlandı. Diğer taraftan 12 ilçemize bağlı, 17 belde ve 283 köyde bütün halkımızı kapsayacak şekilde akciğer mikro film taramaları başlatılacaktır. Nisan ayında Günyüzü İlçesi'nden başlayarak belirli bir program dahilinde bütün 10 yaş üzeri herkes taramalardan geçirilecektir. Verem taramalarımız kesinlikle ücretsiz yapılacaktır. Vatandaşlarımızın, muhtarların duyurduğu yer ve saatte mutlaka verem taraması için hazır bulunmaları çok önemlidir" dedi.
İl Sağlık Müdürü Çom, Gar Düğün Salonu'nda 29 Mart-1 Nisan tarihleri arasında düzenleyecekleri 'Eskişehir Tanıtım Günleri' çerçevesinde vatandaşların solunum fonksiyon testi, şeker, kan, tansiyon ölçümü, mikrofilm, akciğer, göz ve diş taraması hizmetlerinin ücretsiz olarak verileceğini sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.