"Yeni nesil de olsa vereceği zarar aynı"

“Yeni nesil de olsa vereceği zarar aynı”
Mühendisleri Odası Eskişehir Şube Başkanı Hakan Ünal, ”Hiçbir teknik yoktur ki termik santralin zararlarını sıfıra indirsin. Böyle bir teknik henüz dünya üzerinde yoktur.” Dedi.Beyazaltın Köyü Muhtarı ve Kızılay Başkanı...


Mühendisleri Odası Eskişehir Şube Başkanı Hakan ünal, ”Hiçbir teknik yoktur ki termik santralin zararlarını sıfıra indirsin. Böyle bir teknik henüz dünya üzerinde yoktur.” Dedi.

Beyazaltın Köyü Muhtarı ve Kızılay Başkanı Yüksel Girgin’in geçtiğimiz günlerde yaptığı basın toplantısıyla Alpu’ya kurulması planlanan termik santral projesi için, “Bizim yapacağımız yeni nesil termik santral projesidir”  ifadesi kullanmasına, Makine Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi büyük tepki gösterdi.
Yeni nesil termik santral de olsa, kömürlü santral de olsa vereceği zararın aynı ve büyük olduğuna dikkat çeken TMMOB Makine Mühendisleri Odası Eskişehir Şube Başkanı Hakan ünal, ”Hiçbir teknik yoktur ki termik santralin zararlarını sıfıra indirsin. Böyle bir teknik henüz dünya üzerinde yoktur. Kaldı ki biz Alpu’ya yapılması planlanan termik santralle ilgili hiçbir teknik bilgiye sahip değiliz. Bu yüzden itirazımızı yapmak için son güne kadar bekledik.  Konuyla ilgili bilgi toplamaya çalıştık ama hiçbir bilgiye ulaşamadık. Bunun üzerine son gün gidip itirazımızı yaptık. Elimizde hiçbir ihale dosyası, hiçbir teknik veri olmadan değerlendirme yapmamız mümkün olmamakta” dedi.
Yeni nesil termik santralle en yeni teknolojinin kast edildiğini ifade eden ünal, “Buradaki mesele sadece termik santralin en yeni nesil donanımla yapılmış olması değil ki sadece. Bütün mesele bu değildir. En son teknolojiyle de kullanılıyor olsa da, en iyi termik santrali de kuruyor olsanız çıkacak olan kömür, elde edilecek sonuçla değerlendirildiğinde yapılan yatırım boşa gidebilir. Kömürün niteliği hakkında hiçbir bilgimiz yok. Yeni nesil termik santral de olsa, kömürlü santral de olsa vereceği zarar aynıdır, büyüktür. Bundan kaçış yoktur” şeklinde konuştu.
ünal, 25 Ekim 2017 tarihinde de Makine Mühendisleri Eskişehir Şubesi olarak yürütmeyi durdurma davası açtıklarını sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.