İLK UÇAK VE İLGİNÇ ÖYKÜSÜ

İnsanoğlu binlerce yıl uçmaya heves etmiş, kuşlara özene özene bir hal olmuştur. Bu konuda çeşitli çalışmalar ve denemelerde bulunmuş, kiminde başarılı olmuş kiminde yerçekimi etkisiyle düşerek yeri öpmüştür. Bu uçma tutkusuyla yanan Wright kardeşler ilk motorlu uçağı bulan kişilerdir. Kardeş kardeş çalışarak kuşlar gibi uçmuşlardır.
Ohia, Daytonlu iki bisiklet ustası Wilbur ve Orville ismindeki bu kardeşler, kuş milletinin nasıl uçtuğu hakkındaki tüm bilgileri toplayıp incelemeye başladılar. Fakat uçmaya çalışmış insanların deneyimleri arasında, planörle uçuş denemeleri yapmış olan Alman mühendis Otto Lillienthal'in çalışmaları dışında işlerine yarayacak pek birşey bulamadılar. Lilienthal, uçmak için kuşlar gibi kanat çırpmaya gerek duymayan, havayla temas halinde olan sabit kanadın olması gerektiğini düşünüyor. Wright kardeşlere de böyle düşündürtüyor. Yani sözün özü kontrol kanatlarda olmalıydı. Ve iki kardeş kolları sıvadı. Anneleri "Oğlum düşersiniz!" dediyse de pek dinleyen olmadı. İşin ilginç yanı bu kadar ilim isteyen ciddi bir işe kalkışan bu iki kardeş en ufak bilimsel bir öğrenim görmemiş, liseden sonra yüksek bir okula dahi gitmemişlerdi. Ama işte demek ki önce heves lazım. Uçmayla ilgili çalışmalarını yürütürken planör, model uçaklar, uçurtmalarla yaptıkları yüzlerce deney sayesinde okumuş etmiş bilim adamlarına taş çıkartacak bir hale geldiler. Hatta ve hatta kendi yaptıkları iki yüzden fazla kanadı denemek için artık o her neyse "rüzgar tüneli" bile yaptılar.
Uzun uğraşlardan sonra artık uçma vaktinin geldiğine inanan Wright kardeşlerden Orville olanı 17Aralık 1903 tarihinde havalandı. İki pervaneli olan uçağın pilotla beraber ağırlığı 335 kilogramdı. İlk denemesinde 12 saniye uçan Orville 37 metre yol aldı. Daha sonraki denemesinde 59 saniye havada kalan Orville 280 metrelik bir mesafeyi uçtu. Fakat bu yetmedi. "Bu kadar yetmez ya. Ne bu kağnı gibi. Uçurtma bile daha çok uçar!" diyerek uçaklarını geliştirdiler ve 1904 yılında dananın kuyruğu koptu. Uçaklarını havalandıran Wright kardeşler havada taklalar atarak uçup, kalktıkları noktaya geri döndüler. Ve zaman içersinde diğer eksikliklerini de tamamlayıp ilk motorlu uçağı yapmayı başararak tarihe geçtiler. Fakat sonunda onlar da her fani gibi göçüp gittiler. Arkalarında icatları ve adları kaldı.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
AKTÜEL Arşivi