AKTÜEL

AKTÜEL

Noel Baba nerelidir?

Aziz Nicholas (gerçek Noel Baba) güneybatı Türkiye'nin güneşten kavrulmuş şehri Demre'de yaşamış ve mucizelerini göstermiştir. En ünlü mucizelerinde genelde çocuklar vardır. Bu mucizelerin birinde, bir hancının parçalayıp tuzlu suya koyduğu üç çocuğu hayata döndürmüştür.
Çocuklara bu kadar yakın olması Noel Azizi omaya neden uyduğunu açıklar, fakat o aynı zamanda hakimlerin, faizcilerin, hırsızların, tüccarların, fırıncıların, deniz yolcularının ve tuhaf bir biçimde katilerin de koruyucu azizidir.
1087'de İtalyan denizciler Aziz Nicholas'ın mucizevi bir şekilde mür sızdıran kemiklerini çaldı. Türkiye çalınan kemikleri hala geri istiyor.
Avrupa'nın geri kalanında şefkatli Noel Baba daha eski ve karanlık mitolojik karakterlerle özdeşleştirilir (Almanya'nın doğusunda Kabasakal Keçi, Küladam ya da Binici olarak, Hollanda da yardımcısı uğursuz 'Black Peters' in eşlik etitği Sinterklas olarak bilinir.
Haddon Sundblom'un 1930'larda yarattığı o ünlü reklam figürlerinden çok önce sevimli "Coca-Cola" Baba vardı. Onun ve 1860'larda Thomas Nast'ın çizimleri, New York'lu Cle-ment Clerk Moore'un 1823 tarihli (daha çok "The Night Be-fore Christmas [Noel'den Önceki Gece]" olarak bilinen) şiiri "A Visit from St. Nicholas"a [St Nicholas'ın Ziyareti] dayanmaktaydı.
Moore alışılmadık bir yazardı (asıl işi İbranice ve Doğu dilleri profesörlüğüydü), ama yazdığı şiirin Noel Baba efsanesinin içini doldurmasındaki önemi abartmamak lazım. Bu şiir efsaneyi Noel arifesine kaydırıp aksi bir Aziz Nick yerine; kürklü kırmızı giysileri, güzel isimli ren geyikleri, çatılara konan kızağı ve çuval dolusu oyuncağıyla tombiş, gözleri gülen, beyaz sakallı bir peri tanımlamıştır. Bu şiir tüm zamanların en popüler çocuk şiirlerinden biri olmuştur.
Kuzey Kutbu'nun ve peri fabrikasının hikayeye ne zaman dahil olduğu kesin değildir; fakat bu iş 1927'den önce gerçekleşmiş olmalıdır; çünkü bu tarihte Finler, ren geyiklerinin hiç liken bulunmayan Kuzey Kutbu'nda yaşayamayacaklarını ortaya koyarak, Noel Baha'nın Finlandiya'nın Laponya bölgesinde yaşamış olduğunu iddia etmiştir.
Noel Baba'nın resmi posta kutusu Laponya'nın başkenti Rovaniemi'dedir. Buraya yılda 600.000 mektup gelir.
Vatikan 1969'da sanki Noel Baba'nın seküler başarısından intikam alır gibi, Aziz Nicholas günü olan 6 Aralık'ı zorunlu olmaktan çıkarıp isteğe bağlı bir anma günü haline geldi.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
AKTÜEL Arşivi