Eskişehir'de eğitimcilerden Milli Eğitim Bakanı'na adrese teslim çağrı!

Eskişehir'de eğitimcilerden Milli Eğitim Bakanı'na adrese teslim çağrı!
Eskişehir’deki eğitimciler “öğrencilerimizin, velilerin ve eğitim emekçilerinin sorunlarını beyaz önlük ile örtemezsiniz!” sloganıyla eylem yaptı.

MEB tarafından yapılan açıklama ile Öğretmenler Günü'nde öğretmenlere ‘öğretmen önlüğü’ dağıtılacağı bildirildi. Bu haber sonrasında Eğitim Sen Eskişehir Şube Başkanı Faik Alkan ve sendika üyeleri Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde bir araya gelerek kararın ‘iyi niyetli’ olmadığı gerekçesiyle tepkilerini ortaya koyarak karara karşı olduklarını vurguladı.

“BİZE ÖNLÜK DEĞİL GELECEĞİMİZİ VERİN”

“Öğretmenler beyaz önlük değil iade-i itibar istiyor. 21 yılın sonunda gelinen nokta değişen bakanlar, enkaza dönüşen eğitim sistemi” ifadeleriyle konuşmasına başlayan Faik Alkan, “Sayın Bakanımız 24 Kasım'da biz öğretmenlere önlük hediye edecekmiş. Sayın Bakanımız bizler, hediye değil emeğimizin karşılığını istiyoruz. Bize önlük değil geleceğimizi verin. Biz hediye kabul etmeyen öğretmenler olarak sizden hakkımız olanı istiyoruz. Öğretmenlik Meslek Kanunu kaldırın, insanca yaşayacak ücret verin. Atamadığınız için intiharlar eden genç öğretmenleri öğrencileri ile buluştursun” diye konuştu.

BİZE DAYATILAN TEK TİP İNSAN MODELİDİR!

Eğitim’de yaşanan birçok sorun varken bakanlığın beyaz önlük ısrarını iyi niyetli bir yaklaşım olarak değerlendirmediklerini ifade eden Alkan, “Biz öğretmenler, önlüğün ne anlama geldiğini çok iyi biliyoruz! Bize dayatılan tek tip insan modelidir! 21 yıldır eğitim yapboz tahtasına döndü. O yüzden hediye beyaz önlüğün ya da herhangi bir üniformanın eğitim hakkını geliştirmek ve daha nitelikli bir eğitim hizmeti sunmak için olmadığını çok iyi biliyoruz!” diyerek tek tip önlük uygulamasını kabul etmediklerini söyledi. Alkan, “Bizleri sığdırmaya çalıştığınız kalıplara girmeyeceğiz, yıllardır sürdürdüğümüz özgür kılık kıyafet eylemimize devam ettiğimizi de hatırlatıyoruz” dedi.

MİLLİ EĞİTİM BAKANINA ÇAĞRI

Milli Eğitim Bakanına çağrıda bulunan Alkan, “Bizlere dayattığınız önlüklere harcayacağınız parayı, okulların kırık camları, hijyen sorunları ya da öğrencilerimizin beslenme sorunlarını çözmek için kullanın! Elinizdeki bütçeyi, okul kantinlerinde bir tost dahi alamayan çocuklarımız için kullanın! Öğretmenleri önlük dayatmasına teşvik edeceğinize, öğrencilerimizi nitelikli, depreme dayanıklı, pırıl pırıl okullara teşvik edin!” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum