Yeni doğan bebek sağlığında bilmeniz gerekenler

Yeni doğan bebek sağlığında bilmeniz gerekenler
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Seral Sırtı, bebek sağlığı hakkında önemli bilgiler verdi.

Bebeklere Sarılığı Veya Gazı Önlemek İçin Şekerli Su Verilmeli

Dr. Seral Sırtı, "Sulardan bebeklere mikroplar bulaşabiliyor ve bunlar ağır enfeksiyonlara neden oluyor. Şeker de kanda bir osmolarite yüksekliğine neden oluyor. Bu da sıvı eksikliği olarak karşımıza çıkıyor. Kesinlikle şekerli su verilmemeli" dedi.

Tırnaklarını Kesmek Bebeğin Ömrünü Kısaltır!

Dr. Seral Sırtı "Elbette ki kısaltmaz, kırkından önce tırnakları kesilen bebekler hırsız ya da arsız da olmaz. Tırnaklarını kesmenin belli bir zamanı da yoktur. Doğru olan, bebeğin tırnak yatağını geçtiğinde kesilmesidir. Aksine bebeğin tırnağı kesilmezse kendine zarar verme olasılığı yüksektir. Retinada yırtıklar oluşabilir bu da görme kaybına sebep olabilir. Bebekler nesneleri elleriyle keşfetme döneminde olduklarından eldiven kullanmayı da önermiyoruz" diye konuştu.

Bebekler Ter Kokmasın Diye Tuzlanabilir mi ?

Dr. Seral Sırtı "Yeni doğan bebeklerin vücudunun yüzde 75'i sudur ve bebekler sıvı kaybına yetişkinlere oranla daha hassastır. Tuz, sodyum ve klor iyonlarından oluşur. Yüksek miktarda sodyum bebek dolaşımına geçer bu da kanda hipernatremi denilen dolaşımda sodyum oranının yükselmesine neden olur. Buna sebep olarak da bebeklerde beyin kanaması görülebilir. Bu yüzden bebeklerimizi tuzlamamalıyız" ifadelerine yer verdi.

Yazın Bebekler Az Sıvı Alsa Bile Yeterli Olur

Dr. Seral Sırtı, "Yeni doğan bebekler vücutlarının yüzde 70’den fazlası sudan oluştuğu için sıvı kaybına ya da az beslenmeye bizden çok daha duyarlıdırlar. Bu dönemde bebeklerimiz az sıvı alımı ya da fazla sıvı kaybıyla karşılaşırsa bu tehlikeli sonuçlara neden olabilir. Yaz döneminde yeni doğan bebeklerimizin yakından takip etmemiz gerekmektedir. Eğer bebeklerde sıvı kaybı meydana gelirse böbrek yetmezliği ve bizim istemediğimiz sarılık durumunun yani kandaki billurbin seviyesinin çok fazla yükselmesine neden olabilir. Bu nedenle yaz aylarında annelere, bebeklerini mevsime uygun giydirmelerini, bebeklerimizin sıvı kaybı yaşamamaları için beslemelerine çok daha fazla dikkat etmeye özen gösterelim" dedi.

Kabız olan bebeğe zeytinyağı içirilmelidir

Dr. Seral Sırtı, "İlk altı ay anne sütü alan bebeklerde, hem enfeksiyon kaynağı olmaması, bebeklerin akciğerlerine zeytinyağı zerreciklerinin kaçabilme riski bulunması, hem de beslenmeyi etkilememesi açısından hiçbir gıda önermiyoruz. Ek gıdalara başladıktan sonra zeytinyağı, gıdalara ilave edilerek verilebilir" şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.