"ES-ES KİMSENİN OYUNCAĞI OLMAMALI"

“ES-ES KİMSENİN OYUNCAĞI OLMAMALI”
Ali Haydar Çelik…Tam bir Eskişehirspor sevdalısı.Kurulduğu yıldan bu yana Es-Es’in taraftarı.10 yıldır Eskişehirspor delegesi…Özellikle son kongrelerde de söz alıp Es-Es için önerilerini sunan bir isim.  Ali Haydar Çelik...

Ali Haydar çelik…


Tam bir Eskişehirspor sevdalısı.


Kurulduğu yıldan bu yana Es-Es’in taraftarı.


10 yıldır Eskişehirspor delegesi…


özellikle son kongrelerde de söz alıp Es-Es için önerilerini sunan bir isim.  


Ali Haydar çelik ile Eskişehirspor’un geleceğini ve takım borçlardan ‘nasıl kurtulur’ diye konuştuk. 


Tüm kongrelerin en sıcak en renkli siması olan Ali Haydar çelik ile Eskişehirspor 52 yıldır neden hala oturmadı, bu takım neden hala kişilerin elinde oyuncak oldu, kimse para vermeden Eskişehirspor’un üzerinden nasıl köşeyi döndü...


Kapı kapı dolaşıp el açmakla kulübün artık yaşayamayacağını uzun uzun konuştuk.


 Şu anda kulübün Başkanı olan Sinan özeçoğlu çok zor şartlarla borç içindeki kulübü verilen sözler uğruna  sırtlayarak uçurumun kenarından döndürerek, takımı kurtarıp klasmanın dibine demir atmadan iyi kötü kurtarma çabalarını sürdürüyor. İyide şimdiye kadar siyasilerin, şirketlerin sivil toplum örgütlerinin verdiği  sözler yerine geldi mi ?


Tabi ki gelmedi şu an en az 20 milyar eski para trilyona acil ihtiyaç var.


Biz sorduk Es-Es sevdalısı Ali Haydar çelik cevapladı. 


 


- öNCELİKLE ESKİŞEHİRSPOR’UN KURULUŞ YILLARINDAN BAHSEDELİM”


“  1965 Baharında Eskişehir’i temsilen kurulan Kırmızı Siyahlı kulüp , kısa zamanda çok işler başararak Türk Spor tarihine bomba gibi düşmüş , sonrada güneş gibi açarak adeta Anadolu’da dev bir ihtilal gibi kitleleri peşinden koşturmuştur..


 İstanbul dukalığına son verip, Anadolu takımlarının temsilcisi olarak , geçmişteki ezilmelerin temsilcisi olma rol modelliğini üstlenmiş direniş harekatının başlamasına öncülük yapmıştır...


 Diğer taraftan da taraftarlarının öncüsü olmuş, taraftar kültürünü diğer takımlara aşılamıştır… Dolayısıyla öncülüğünü yapmıştır...


 Bu gün diğer illerde olmayan ve sadece Eskişehir’e has takımına sahip çıkan  kendi marka değerini tutma özelliğinde , futbol kenti onurunu almasıyla diğer şehirlere örnek olmuştur. Tüm bu gurur verici özelliklerine rağmen,  marka değerlerimiz,  hak ettiği yerde maalesef değildir”


 


  -ESKİŞEHİRSPOR NASIL YöNETİLMELİ


  “Yıllardır maddi sorunlardan kurtulamayan, doğru ve denetimsiz yönetilen , hak ettiği yerde olamayan, ES-ES marka değerimizi hak ettiği noktaya taşımak , tekrar başarılarını sürdürebilir kılmak bu günün en temel, can alıcı, sorunu olarak önümüzde duvar gibi durmaktadır. Kurulduğu günden bu yıla kadar Eskişehirspor derneği tarafından yönetilmeye çalışılmış.. Kulüp sürekli bireylerin ve onların etrafında oluşturulan sözü geçmeyen bir avuç idareciye teslim edilmiştir... Kongre delegeleri yönetim anlayışı ve mali yapılanma konusunda hiç bir proje üretememiş sadece kongrelerde ellerini kaldırıp indirerek görev yaptıklarına kendilerini inandırmışlardır... çok cılız sesler dönem dönem takımın kurumsallaşmasında, şirketleşmesinden bahsetmiş fakat hiç bir kongreye elle tutulur projelerle gelmemişlerdir.


  Kongrede oluşturulan yönetimlerin sürekli olarak, istenebilir, şeffaf yönetim, iddialarına rağmen bu söylemler hiç bir zaman gerçekleşmemiştir...


  Ayrıca Eskişehir’de çok büyük bir Eskişehirspor sevgisi olmasına rağmen, takım sadece belli bir taraftar gurubunun sıkı sıkıya bağlandığı bir konuma gelmiş, sosyal pencereleri yeterince açılamamıştır... Sadece taraftarın sırtına yüklenmiş olan Eskişehirspor’umuz bilindiği gibi  tek ayak üzerinde duran adam konumundadır. Bu mevcut durumun değiştirilmesi için, tek adam hegemonyasından kurtulabilmesi için, şehrin tamamına yayılan ve yürüyebileceği, başarılar kazanacağı ayaklarını oluşturup bunu da sürdürülebilir kılmak gerekiyor...”


 


-KULüP NASIL KURUMSALLAŞIR


 “Kulübü bu haliyle kurumsallaştırıyoruz diyerek CEO  atamak yada şirketleştirmek, takımın kurumsallaşması ve başarılı olması anlamına gelmemektir.   Eskişehir’in marka değeri olan takımımızın, şehrin temel dinamikleri üzerine oturtarak kurumsallaştırılması , kalıcı sabit sürdürülebilir gelir kaynaklarımıza kavuşması, kaynakların rantabıl kullanılması ortak aklın egemen kılınması alt yapıya değer verilerek yeniden yapılandırılması ile geleceğe güvenle bakabilen ESKİŞEHİRSPORUMUZU " oluşturabiliriz...”


 


 -ESKİŞEHİRSPOR’A NASIL VE KİMLER YARDIM EDEBİLİR


 “Eskişehirspor’un geleceği şehirde yaşayan , şehirde ticaret yapan, şehri temsil eden seçilmiş ve atanmışların hepsinin sorunu olmalıdır. Eskişehirspor tektir, hepimizindir diyorsak , Eskişehirspor’u sevenler şehrin kanaat önderleri ve üreten , yöneten, ticaret yapan tüm özel ve tüzel kişileri Eskişehirspor’la olan duyarlılıklarını düşüncelerini açık açık ortaya koymak durumundadır..


Es-Es kişilerin oyuncağı olmaktan çıkarmak bu şehrin temel görevidir . Yıllardır hata yapanlara , yanlış yönetenlere hakaret ederek , Eskişehirspor’umuzun hiç ama hiç bir sorununu problemini çözemedik... O zaman tüm bu ders ve tecrübelerden yola çıkarak artık Eskişehirspor’umuza kurumsal bir kimlik kazandırma zamanı geldi de geçiyor bile...


 Sorumluluk duygusu en gelişkin olan Eskişehirspor sevdalılarını bir araya getirelim. Eskişehirspor’un geleceğini yapılandırma, heyetleri kuralım oluşturalım...”


 


 -YAPILANDIRMA HEYETİNİN GöREVLERİ NE OLMALI


“ Oluşturulan heyet , Eskişehirspor’umuzun geleceğini planlama adına kısa, orta, ve uzun vadeli raporlar hazırlaması gerekmektedir...Eskişehirspor’u yeniden yapılandırılması için maddi ve sportif   dönüşüm harekatını başlatalım. Bu dönüşümün ayaklarını yıkılmaz ve sağlam kılmak için, inatla ısrarla, temeli olacak güçlerin kapısını çalalım...”


 


 -KURUMSAL DESTEKLER KİMLER OLMALIDIR


“Bence kurumsal maddi sorunları olmayan başarıları sürdürülebilir olan bir Eskişehir sporun üzerine oturacağı temel ayaklar şunlar olmalıdır...!


 1- Ticaret odası , Sanayii Odası, Borsa,Esnaf Odaları, Sendikalar ile tüm Sivil Toplum örgütleridir..


  2- Valiliğin önderliğinde, Tülomsaş, Tusaş TEİ ,Hava İKML.gibi kuruluş ve kurumlardır.


  3- Anadolu üniversitesi başta olmak üzere, Osmangazi üniversitesi, Milli Eğitim Müdürlüğü kurumlardır.


 4- Eskişehir’in tüm Belediyeleri ve taraftarların hepsi gibi...


Bu dört ayağın kendi içerisinde ilave kurumlarla çoğaltılması mümkündür...


Bu kurumların ortaya koyacağı katkı ile öncelikli olarak mevcut borç yükünün giderilmesi halinde, Alt yapı başta olmak üzere, transfer politikası, tesislerin yönetimi, düzenli olarak izlenebilir takiple, elektrik ve para dilenerek, Eskişehirspor’u ayakta tutma anlayışından uzak, planlı sağlıklı bir yapıya geçilmelidir, diyorum”


 


-NE GİBİ  PLAN YAPILMALI ?..


“Eskişehirspor’un önünü görebilmesi için bir plan yapılarak kendisini ona göre adapte etmesi zorunludur. Gerçekten Eskişehirspor’umuz dönemlik ya da sezonluk bir anlayışla yönetilmek yerine bence beş yıllık planlamalar ve planların uygulanmasının insan kaynağını oluşturarak yürütülmelidir...”


 


 -EFSANELERDEN FAYDALANMAYI DüŞüNüRMüSüNüZ


  “öncelikli olarak 1965 ten bu güne Eskişehirspor’umuz için ter döken, Eskişehirspor’la yatıp kalkan, tüm güçler bir araya getirilmeli, bu güçler yetenekleri ve birikimleri düzeyinde, değerlendirilmeli, takımın sosyal penceresi, sonuna kadar açılmalıdır. Eskişehirspor’un sevgisi okullara, fabrikalara ve hayatın her alanına yayılacak sosyal projeler üretilmeli, seminerlere katılmalıdır”


 


-SİZCE SİYASET SPORU İçİNDEMİ


 “Şahısların ve Siyasetçilerin elinden kurtarılacak bir Eskişehirspor, Türk Spor Tarihinde ilk olacak sağlıklı bir kurumsallaşmanın da önderi olacaktır. Bu iradeyi ortaya koyacak  ES-ES sevdalılarının bir araya gelerek özverili katkıları Eskişehirspor’u hep zirveye taşıyacaktır..


 


-GENEL KURUL DELEGELERİ YETERLİ Mİ


“ Bence Kulüplerin delegeleri sınırsız olmalı aidatlar normal olmalı peşin para isteyerek üye olacakları korkutmamalıdırlar. Türkiye’nin en az delegesine sahip olan Eskişehirspor artık bunu aşmalı, üye adetini sınırsız yapmalıdır. Bu tutum Eskişehir’in istikbaldeki kurtuluşu olacaktır” 


 


-TEŞüKKERLER HAYDAR BEY..


“Bende sizin şahsınızda İstikbal gazetesine teşekkür ederim”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.