Eşi başörtülü öğretmenin mağduriyeti 20 yıldır giderilmedi

Giriş Tarihi: 17 Aralık 2020 Perşembe 3566
 Eşi başörtülü öğretmenin mağduriyeti 20 yıldır giderilmedi

1999 yılında kazandığı yurtdışında öğretmenlik hakkı, eşinin başörtüsünden dolayı elinden alınan öğretmen Abdullah Yılmaz, iç hukukun tükenmesinin ardından 16 yıl önce Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde (AİHM) açılan davayı kazandı. Ancak Millî Eğitim Bakanlığının (MEB) açtığı temyiz kararında Danıştay, AİHM’nin kararını iptal ederek Abdullah Yılmaz’ı 2’nci kez mağdur bıraktı.


28 Şubat döneminde yaşanan olayda, yurtdışındaki okullarda görevlendirilmek üzere MEB‘in 1999 yılındaki sınavında Türkiye ikincisi olan Abdullah Yılmaz’ın yurtdışında öğretmenlik atamasını, öğretmen eşinin okulda peruk takması ve günlük hayatında tesettüre uygun giyinmesi sebebiyle Danıştay iptal etmişti. Yurtdışına çıkma engeli olarak eşinin başörtüsü gösterilen öğretmen, daha sonra olayı yargıya taşıdı. Danıştay 2. Dairesi, Metin Bostancıoğlu döneminde ’eşi başörtülü’ diye Abdullah Yılmaz’ın yurtdışı atamasını yapmayan Milli Eğitim Bakanlığını haklı bulmuştu. Türk cumhuriyetlerindeki okullarda görevlendirilmek üzere DSP-MHP ANAP koalisyon hükümetince açılan sınava girerek Türkiye ikincisi olan ve mülakatı da başarıyla geçen ve o dönemde Eskişehir Anadolu İmam Hatip Lisesi Din Kültürü Dersi öğretmeni olan Abdullah Yılmaz, MEB’in "görevlendirilmeniz uygun görülmemiştir" tebligatıyla karşılaşınca, DSP’li Metin Bostancıoğlu’nun başında olduğu Millî Eğitim Bakanlığı’na dava açmıştı. Yılmaz, Eskişehir İdare Mahkemesi’nden bir sonuç alamayınca davayı Danıştay’a taşımıştı. 2006 yılında Danıştay’da haksız bulunan Yılmaz, daha sonra davayı AİHM’ne taşımıştı. AİHM ise 16 yıl sonra 2020 yılında verdiği kararda, davada Abdullah Yılmaz’ın haklı olduğuna karar verdi. Millî Eğitim Bakanlığı davayı bir daha Danıştay’a taşımıştı. 2’nci kez açılan davada Danıştay, AİHM’nin verdiği haklılık kararını ve neticesinde Eskişehir 1. İdare Mahkemesinin Abdullah Yılmaz’ın lehine verdiği kararları bozarak yine Yılmaz öğretmenin aleyhine karar verdi. 20 yıldır davanın peşini bırakmayan Yılmaz öğretmen, yıllar sonra Danıştay’ın verdiği kararda, bin liralık manevi tazimatın verilmesini kabul edip; maddi tazminatla ilgili, görev yapmış gibi sayılmasını ve buradan doğacak hakları almasını iptal etti. Bu karara itiraz eden Yılmaz öğretmen, Danıştay’ın kararında sabit kalması halinde önce Anayasa Mahkemesine ve daha sonra gerekirse yine AİHM’ne başvuracağı belirtti.

“Eşim başörtülü diye gönderilmedim”
Olayın yaşandığı dönemde yaşadığı haksızlığı çeşitli yollarla devlet büyüklerine duyurmaya çalıştığını belirten Yılmaz, bu kararın ardından ulusal ve yerel gazetelerde uzun süre gündemde kaldığını ifade ederek yaşadıklarını şöyle anlattı:
“28 Şubat sürecinde 1999 yılında yurt dışında öğretmenlik yapabilmek için girdiğim sınavda Türkiye 2’incisi oldum. Türkiye 2’incisi olmama ve bütün şartları taşımama rağmen eşimin başörtülü olması hasebiyle gönderilmedim. Bir haksızlığa ve zulme uğradım. Yaşadığım bu olayın haksızlık olduğu, adaletsizlik olduğu bütün basın yayın organlarında ifade edildi. Aylarca gündemde kaldı. 2006 Yılında TBMM’deki hukukçu milletvekillerinin tamamı benim haklılığım konusunda basında açıklamalarda bulundular. 2006 yılında Danıştay benimle ilgili kararını verirken istihbarat raporlarını delil kabul etti, fakat aynı mahkeme aynı tarihte sol düşünceli bir başka öğretmenimizin istihbarat raporunu delil kabul etmedi onu yurtdışına gönderirken eşimin başörtülü olması sebebiyle benim yurtdışına gidemeyeceğim kararını verdi. Aklı başında hukuk bilen herkes benim haklılığım konusunda açıklama verdi. Daha sonra konu ile ilgili AİHM’ye açtığım davayı kazandım.”


Adalet çağrısı
 Eskişehir’de ayrıldığı kocası tarafından satırla öldürülen Ayşe Tuba Arsl...
Eğitim Bir Sen’den atama tepkisi
Eğtim Bir Sen Üyeleri, Rektörlük önünde hülle yolu ile yapıldığını idd...
Şeker Fabrikası çevre düzenlemesi yaptıracak
 Eskişehir Kazım Taşkent Şeker Fabrikası Müdürlüğü, park bahçe ve &c...
Türasaş’tan 3 Kalemlik alım
 Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayii Anonim Şirketi (TÜRASAŞ) Eskişehir B&ou...
Spor Merkezi’nin onarımı yapılacak
Eskişehir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Seyitgazi İlçesi Spor Komp...
Eskişehir’in gururu oldular
Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Bülent Göre...
Tonlarca atığı kazanıma dönüştürdü
Tepebaşı Belediyesi, her yıl binlerce ton atığın geri dönüşümü ile kazanım sağla...
Feci kaza; 1’i ağır 2 yaralı
Edinilen bilgilere göre olay, Eskişehir Alpu Mihalıççık karayolunun 42....
Porsuk’ta korkutan görüntü
 Mihalıççık ilçesine bağlı Yalınlı ve Süleymaniye Mahalle sınırlarınd...
İlk aşılar vuruldu
İlk aşı dün sabah itibarı ile Eskişehir’de vuruldu. Sağlık Bakanlığınca daha önceden...
Başkan Kazım Kurt’a teşekkür ziyareti
71 Evler Mahalle Muhtarı Veysel Gaznepoğlu, 71 Evler Mahallesi sakinleri ile birlikte Odunpazarı Bel...
“Bu suçun üzeri örtülemez”
AK Parti Eskişehir İl Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Büyükşehir B...
MEGEM gençleri iş sahibi yapıyor
 İstihdama sunduğu büyük katkı ile Türkiye’ye örnek olan Mesleki Edin...
Eğitim Bir Sen’e yeni başkan
Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Muammer Karaman’ın,  Genel Başkan Yardımcılığı görevine ...
“Dr. Işık görevine iade edilmeli”
Eğitim Sen Şube Başkanı Faik Alkan, Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde bir kıs...
“İş birliğini arttıracağız”
 Çifteler Belediye Başkanı Kadir Bıyık, Çiftelerliler Sosyal Yardımlaşma Dayanışm...
Antalyalı Üreticilere destek
Tarımsal kalkınma projeleri kapsamında Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyüke...
ANLAMLI ÖDÜLLER
Eskişehir Sanat Derneğinin20 yıla yakındır sürdürdüğü, Geleneksel Eskişehir Sana...
Bu aparatlar yarı yarıya tasarruf sağlıyor
Son dönemlerde etkisini arttıran kuraklıkla beraber su kaynakları önemli ölç...