YEMEK MASASINDAN DワNYA ゙AMPンYONASI誰A

Giri Tarihi: 26 Mays 2019 Pazar 2346
 YEMEK MASASINDAN DワNYA ゙AMPンYONASI誰A

 


Milli sporcu Tuba Yldrm “Dünya ゙ampiyonu olmak istiyorum”


 


Eskiehir’de 15 yandaki Milli sporcu Tuba Yldrm, babasyla evlerinin yemek masasnda balad bilek gürei çalmalarn Dünya Bilek Gürei ゙ampiyonas’na tayor.


Eskiehir’in Esentepe mahallesindeki evlerinden Avrupa ゙ampiyonluu’na uzanan Tuba’nn hikayesi filmleri aratmyor. ンlk olarak arkadalaryla okulda yapt bilek güreleri sayesinde yeteneini fark eden ve hocalarnn yönlendirmesiyle bu spora balayan 15 yandaki Tuba Yldrm, imdi Milli Takm formasyla mücadelelerine çkyor. Tuba, Yunanistan’da çkt Avrupa Bilek Gürei ゙ampiyonas’nda sa kolda birincilii elde ederken babas Yusuf Yldrm ise desteini bir an olsun esirgemiyor. Baba-kz, mutfaklarnn yemek masasnda yaplan bilek gürelerinden Dünya ゙ampiyonas hayaline beraber adm atyor. ゙ampiyonlua uzanan yolda Tuba’nn tek istei Cumhurbakan Recep Tayyip Erdoan’dan bir tebrik olurken, kadndan bilek güreçisi olmaz diyenlere ise baarlara ile cevap vermeye hazrlanyor.


 


“Gücümün farkndaydm”


ンlk olarak bilek güreine balangç hikayesini anlatan Milli sporcu Tuba Yldrm, balad andan itibaren performans kat ettiini belirtti. “Gücümün farkndaydm” diyen Yldrm, “Normalde kzlarn bilek gürei yapmas pek yaygn deil. Ben zaten ortaokuldayken arkadalarmla bilek gürei yapyordum. Genelde ben yeniyordum. Daha sonra ben kendime güvenerek daha çok yapmaya baladm. Gücümün farkndaydm. Liseye geçtiimde ise birkaç arkadamla yapmtm. Onlar da yendim. Sonra da hocamn yanna gittim. Onlara bilek gürei yaptm ve arkadalarm yendiimi söyledim. Onlar da bir tane hocaya yönlendirelim seni dediler. ンlk bata ailemin izin vermeyeceini düündüm. Sonra babamla birlikte hocamn yanna gittik. Babamla konutular ve spora balamam için anlatlar. Baladm ilk andan itibaren performans kat ettim. Hocam bana güvendii için Antalya’ya Türkiye ゙ampiyonasna götürdü. Orada Türkiye 3’üncüsü oldum. Liseler aras yarmalar için de Karabük’e gittim. Karabük’te sa ve sol kol birincisi oldum” ifadelerini kulland.


 


“Tek isteim Dünya ゙ampiyonu olmak”


Baz ailelerin kadnlarn bilek gürei yapmasna kar çktn belirten Tuba, bu seslere tepki gösterdi. Cumhurbakan Recep Tayyip Erdoan’dan tebrik beklediini de ifade eden Tuba, hedefinin ise Dünya ゙ampiyonluu olduunu ifade ederek u ekilde açklamalarna son verdi:


“Milli takm formas giymek anlatlmaz bir duygu. Türk Bayran üzerinde tamak kadar güzel bir ey yok. Anlatlmaz. Cumhurbakanmz ve Belediye Bakanmzdan tebrik bekliyorum. Bilek gürei normalde erkekler tarafndan kabul görüyor ama bayanlarn da yapabilecei bir spor kesinlikle. Baz aileler kar çkyor. ‘Kzdan bilek güreçisi olmaz’ gibi laflar geliyor. Öyle demesinler. Türkiye’nin ne kadar temsil edilebildiini görüyorlar. O yüzden öyle dememeleri gerekiyor. ゙u anki hedefim Dünya ゙ampiyonas. Dünya ゙ampiyonu olmak istiyorum. ンdmanlarm ona göre ayarlyorum ve ona göre yapyorum. ゙u anda tek isteim Dünya ゙ampiyonu olmak.”


 
“Bu kadar fazlasn beklemiyordum”


Baba Yusuf Yldrm ise ilk bata kznn sadece spor olarak gidip gelmesini beklediini, Avrupa ゙ampiyonluunun arttn ifade etti. Baba Yldrm, “Böyle hiçbir ey beklemiyorduk. Sadece spor olarak gidip gelsin diye bekliyordum. Bu kadar fazlasn beklemiyordum. O daha fazlasn yapt bize. Liseler aras birincilii bekliyorduk. Bu baya boyunu ap geldi. Antalya’ya giderken dahi hiç umudum yoktu. Sralamalara girebilir diyordum. Fazlasn yapt. Kzm beni artt. Aslnda benim gönlüm yoktu. Fakat kzm istedii için olur dedim. Daha sonra baktm ki bir k var; ben de desteklemeye baladm. ンlk bata gönlü olsun diye evet dedik. Avrupa ゙ampiyonu olup gelmesi gurur verici” dedi.


 


“Ara sra beni yeniyor”


Kz Tuba ile birlikte yemek masasnda bilek gürei çalmalar yaptn belirten Yusuf Yldrm, artk kzlarndan beklentilerinin arttn ifade etti. Dünya ゙ampiyonas’ndan birincilik beklediini vurgulayan Yldrm, “Beraber bilek gürei yapyoruz. Ara sra beni yeniyor. Dün akam yemek masasnda yapalm dedik. Bir daha yapmam. Bunu herkes yapamaz. Bu saatten sonra da hiç beklentim yok diyemem. En kötü ihtimal birinci olsun isterim. Bu zamana kadar gelmi, emek etmi. Birincilik ve ikincilikler alm, Avrupa ゙ampiyonu olmu. Bunun da daha ileriye gitmesini isterim” ifadelerini kulland(.


2. HAFTA BA゙LIYOR
 TFF 1. Lig’de 2. haftann heyecan bugün oynanacak Boluspor-Adana Demirspor ma&cced...
゙ンM゙EKLER TAKTンK ヌALI゙TI
 Ligde Pazar akam Adanaspor’a konuk olacak Es-Es’de hazrlklar sürüyor...
鉄ンSSOKO KADRODA OLACAK
 Fuat hoca takma geç katlan Sissoko’yu bu hafta kadroya alacan söyledi.&...
MASRAFLAR ILGAZ奪AN
 Adana deplasman masraflarn eski yöneticilerden ンsmail Ilgaz üstlendi.Pazar akam ...
TA゙ BUGワN ンヌンN SヨZ VERDン
 Eskiehirspor’da bakan Osman Ta’n bugün para dataca örenildi.Yen...
適ULワPTE KARAR VERECEK MEKANンZMA YOK
 “Geçtiimiz hafta lig balad. Beklentiler çok üst düzeydeydi. &...
Yaar yeni kurallar anlatt
 ンl Hakem Kurulu Bakan Recai Yaar, kura çekiminde kulüp yöneticilerine dei...
Tahsin Tekmen段n Ad Yaayacak
 20 Temmuz’da aramzdan ayrlan merhum Tahsin Tekmen’in ismi bu sezon amatör f...
BU SEZON YAPTIRIMLAR AミIR!
 BAL, Süper Amatör Küme, 1. Amatör Küme ve 2. Amatör Küme&rs...
ES-ES MンNンKLERン OSMANELン誰DE
Bilecik’in Osmaneli ilçesinde düzenlenen "Lefke Cup U15 Futbol Turnuvas"...
HAKEMLERンMンZE GヨREV
Eskiehir Bölgesi Üst Klasman hakemlerimiz bu hafta maçlarda görev yapacak.ンli...
ODUNPAZARI GENヌLンK VE SPOR KULワBワ誰DE NELER OLUYOR
 Odunpazar Belediye Meclis Üyesi Nihat Çuhadar bakanlnda güçlü...
BALE YAPMAYI TEPEBA゙I誰DA ヨミRENンYORLAR
 Tepeba Belediyesi yaz okullar kapsamnda devam eden kursa katlan minikler, bale ören...
ESOGワ Kapal Yzme Havuzunda kaytlar Eyll壇e
 Eskiehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Kapal Yüzme Havuzunda 10 Eylül i...
MASA TENンSン ヌOK SEVンLDン
 Masa Tenisi’nde raketler elden dümüyor. Sk bir çalmann içe...
ME゙ELンK ンDDンALI GELンYOR
 Meelikspor U14 takm yeni sezon hazrlklarn sürdürüyor. Antrenörler &...
10 MADALYA ンLE DヨNDワLER
 Enisler Group Kamerspor Çanakkale’den 10 ampiyonluk madalyas ile döndü...
HENTBOLCULAR SEZONU AヌTI
 Kadnlar 1.Liginde mücadele edecek 11 takmdan biri olan Eskiehir temsilcisi Anadolu &Uu...
適ULワPTE KARAR VERECEK MEKANンZMA YOK
Eskiehirspor Teknik Direktörü Fuat Çapa, Bakan Osman ta ve yönetimle gö...