Ana sınıfında okullaşma oranı yüzde 89 oldu

Ana sınıfında okullaşma oranı yüzde 89 oldu

İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Ceylan, kentte 38 bağımsız anaokulu ve 183 ana sınıfında 7 bin 338 öğrencinin eğitim gördüğünü söyledi.Ceylan, yaptığı açıklamada, 6-14 yaş arası, çocukların kimliklerinin ve kişiliklerinin...

İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Ceylan, kentte 38 bağımsız anaokulu ve 183 ana sınıfında 7 bin 338 öğrencinin eğitim gördüğünü söyledi.
Ceylan, yaptığı açıklamada, 6-14 yaş arası, çocukların kimliklerinin ve kişiliklerinin geliştiği en önemli yaş devresi olduğunu belirterek, çocuğun kişilik gelişiminin 6 yaşında başladığını, bu çağ eğitimde çok iyi değerlendirildiğinde, yetişecek nesillerin de o denli kişilikli ve şahsiyetli olacağını kaydetti.
Bunun bilinci ile Milli Eğitim Bakanlığının okul öncesi eğitimine her şeyden çok önem verdiğini ifade eden Ceylan, şöyle konuştu:
''Bu bağlamda bu öğretim yılından başlanarak 6 yaşta, 32 pilot kentte ana sınıfına gitmek, Bakanlığımız tarafından zorunlu hale getirilmiştir. Eskişehir de 32 kent arasındadır. Kentte 38 bağımsız anaokulu ve 183 ana sınıfında 7 bin 338 öğrenci eğitim görmektedir. Eskişehir'de bu yaş aralığındaki nüfusunun 8 bin 275 çocuktan oluştuğu göz önüne alındığında ana sınıfında okullaşma oranımız yüzde 89'lara ulaşmıştır. Bu da şu demektir ki ilköğretim 1. sınıfa gelen her yüz öğrenciden 89'u ana sınıfı eğitiminden geçerek gelmektedir. En kısa zamanda temel hedefimiz bu oranı yüzde 100'lere çıkarmaktır.''

-''ESKİŞEHİR EĞİTİMDE ÇAĞ ATLADI''-
Ceylan, eğitim, öğretim ve yönetimde marka ve model kent olma vizyonunu gerçekleştiren Eskişehir'in hep ilkleri başarmanın sevincini ve mutluluğunu yaşadığını bildirdi.
Eskişehir'in son yıllarda verilen desteklerle çağ atladığını anlatan Ceylan, sözlerine şöyle devam etti:
''2002 yılından bu yana yapılan yatırımlarla kentte bin 115 derslik yapılmış, Anadolu Liselerinin standardının da üstüne çıkılarak, derslik başına düşen öğrenci sayısı 27'ye kadar indirilmiştir. Bütün okullara bilgi teknolojisi sınıfları kurularak, kentte her 10 öğrenciye bir bilgisayar düşmesi sağlanmıştır. Bütün okullara ADSL bağlantısı kurularak interneti olmayan okul kalmamıştır. Kentteki tüm okullara güvenlik kamerası kurulmuş, 40 okul ve 12 ilçedeki birer okul, İnteraktif Akıllı Tahta ile donatılmıştır. Ana sınıfında okullaşma oranı yüzde 89'a, ilköğretimde okullaşma oranı yüzde 100'e, orta öğretimde okullaşma oranı yüzde 94'lere ulaştırılmıştır.''
Ceylan, bütün bu yatırımlar ve çalışmalarla beraber kentteki başarı grafiğinin de her geçen yıl yükseldiğini ve adeta kendi kendiyle yarışır hale geldiğini kaydetti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.