CHP Eskişehir İl Başkanı Yalaz’dan emekli mitingine davet!

CHP Eskişehir İl Başkanı Yalaz’dan emekli mitingine davet!
CHP Eskişehir İl Başkanı Talat Yalaz, 26 Mayıs Pazar günü Ankara Tandoğan Meydanında gerçekleşecek Emekli mitingine çağrı için basın açıklaması yaptı.

26 Mayıs Pazar günü Ankara Tandoğan Meydanında gerçekleşecek Emekli mitingine çağrı için CHP Eskişehir İl Başkanı Talat Yalaz ve emekliler Ulus Meydanı’nda bir araya geldi. Emekliler; “hep tasarruf dediler, hakkımızı yediler”, “emekliler el ele mücadeleye” sloganları atarken CHP İl Başkanı Yalaz da yaptığı basın açıklaması ile emeklilerin yaşadıkları sıkıntıları dile getirdi.

“BU ADALETSİZLİĞE SON VERİN”

Emeklilerin sesini duyurmak, taleplerini dile getirmek ve mücadelelerine destek olmak için alanlarda olduklarını söyleyen Yalaz, “Derinleşen ekonomik krizin faturasını emekliye, emekçiye, işçiye, memura, ücretliye, esnafa, öğrenciye yani topyekûn vatandaşlarımıza ödetmeye niyetlenen Adalet ve Kalkınma Partisi’nin çözüm değil kriz üreten siyasetine dur demek için alanlardayız. Enflasyon yükselirken eriyen maaşları görmezden gelen, milyonlarca kişiyi insanca yaşam yerine sefalet koşullarında yaşama mahkûm eden iktidara, bu büyük adaletsizliğe son verin demek için meydanlardayız” diye konuştu.

“ALMAN HANS OTELDE TATLİDE, EMEKLİ HASAN AMCA OTELİN MUTFAĞINDA”

Emeklilerin maaşının enflasyon karşısında günden güne eridiğini söyleyen Yalaz, “İktidar; 2024 yılını ‘Emekliler Yılı’ ilan etmiş, ‘Türkiye Yüzyılının Emektarları Programını’ hayata geçirmekle övünmüştü. Gelin şimdi övündükleri emeklilerin ‘yüzyılına’ bir bakalım. Bizi kıskanıyor dedikleri İsviçre ve Hollanda’da ortalama emekli maaşı 2 bin avronun üzerinde. Almanya’da ise bin 552 avro olan emekli aylığı ülkemizde sadece 237 avro. Alman Hans, emekli aylığı ile ülkemize gelip en iyi otellerde tatilini yaparken bizim emeklimiz Hasan Amca aynı otelin mutfağında bulaşık yıkıyor. Hasan amcamız tatil yapmak istediğinde ise Kredi Yurtlar Kurumu’nun ranzalı 8 kişilik odaları reva görülüyor. Çalışma Bakanı, çıkıp bunu müjde olarak sunmaktan, milyonlarca emeklimizin kalbini kırmaktan çekinmiyor” ifadelerini kullandı.

YALAZ’DAN MİTİNGE DAVET

Tüm emeklileri emekçileri büyük Ankara mitingine davet eden Yalaz, son olarak; “Derin bir hayat pahalılığıyla baş başa bırakılan, kaderine terk edilen emekliler bugün olağanüstü yoksulluğun pençesindeler. Gelirinin tümünü harcadıkları halde asgari gıda- enerji-barınma-sağlık-tüketim gibi temel ihtiyaçlarını bile karşılayamayan emekli yurttaşlarımız bu manada sosyal ölüme terk edilmiştir. Bu sebeple binlerce, on binlerce emeklimizle omuz omuza aynı talepleri dile getirmek üzere hafta sonu Ankara’da toplanacağız. ‘Emekliler lütuf değil, hakkını istiyor’ diyeceğiz. Onurlu yaşam hakça bölüşüm için tüm emeklilerimizi ve yarının emeklisi olacak tüm emekçileri 26 Mayıs Pazar günü saat 14.00’te Ankara’da Tandoğan meydanına bekliyoruz” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum