"Kent Konseyi siyasi görüşümün önündedir."

"Kent Konseyi siyasi görüşümün önündedir."
Kendisi CHP’den üç dönemdir meclis üyeliği görevlerini yürütüyor. Kentin sorunlarını iyi bilen, onların çözümüne büyük katkılar sunmuş birisi. Akçasoy, yaklaşık 6 ay önce gerçekleşen genel kurul sonrasında başkanlığa...

Kendisi CHP'den üç dönemdir meclis üyeliği görevlerini yürütüyor. Kentin sorunlarını iyi bilen, onların çözümüne büyük katkılar sunmuş birisi. Akçasoy, yaklaşık 6 ay önce gerçekleşen genel kurul sonrasında başkanlığa getirildi. Konsey'e kadın eli değdi, çalışmalar hızlandı. Bu altı aylık süre zarfında bile birçok projeye imza attı. Kendisiyle Kent Konseyi çalışmalarından tutun da siyasete kadar birçok konuda görüş alışverişinde bulunduk. Bizler sohbet ederken çok keyif aldık, umarız sizler de okurken aynı tadı alırsınız.
Söyleşimize Kent Konseyi Çalışma Grubu başkanları da gelerek destek verdi. Afet Çalışma Grubu Başkanı Yusuf Akkuş, İş Sağlığı ve Güvenliği Başkanı Ferhat Gül, Çevre ve Sağlık Çalışma Grubu Başkanı Selma Güder, Kadın Meclisi Başkanı Sühendan Koparal, Enerji Verimliliği Çalışma Grubu Başkanı İbrahim Üremiş, Hayvan Hakları Çalışma Grubu Başkanı Ece Bilgin, Kültür ve Sanat Çalışma Grubu Başkanı Nihal Bağcı, Araba Yok Çalışma Grubu Başkanı Erdem Korkmaz, Bağımlılık Çalışma Grubu Başkanı Fatımatüzehra Kıraça desteklerinden dolayı teşekkür ederiz.
Kent Konseyi Başkanlığı'na 6 ay önce seçimle geldiniz. Bu altı aylık sürede hangi çalışmaları gerçekleştirdiniz?
Eylül sonunda bir seçim gerçekleştirdik. O seçim sonrasında, Kent Konseyi olarak göreve başladığımdan bu yana geçmiş dönemde başkanlık yapmış arkadaşlarımızın da temelini koydukları Kent Konseyi çatısını ele aldık ancak şöyle dedik: "Kent Konseyini biraz daha kurumsallaştıralım." Kent Konseyi'nin logosunu değiştirerek daha ön plana çıkacak, daha çarpıcı bir logo tasarladık . Çalışma Gruplarımızın da logolarını yeniledik ve de bu logoları kendi facebook sayfalarında kullanmalarını istedik. Sosyal medyanın öneminin farkında olduğumuz için facebook sayfamızı yeniledik. İlk önce yaptığımız işler kurumsallaşmaya yönelik oldu. Böylece konseyin önemi toplum tarafından da daha iyi kavranır düşüncesiyle öncelikle kurumsal hale getirmeye çalıştık. Çalışmalarımıza da devam ediyoruz, şehrimiz çok nüfuslu bir kent. Belki tamamına her zaman için yetişmemiz mümkün olmayabilir ancak biz bu şehrin çoğuna her zaman için yetişmek zorundayız. İlçelerimiz ve köylerimiz de dahil olmak üzere. Ama tabi bunların hepsi yavaş yavaş, sırayla olacak şeyler, hızlı bir şekilde yapamayız. Şehirdeki hem çevre sakinlerini de bundan haberdar ederek hem de merkezde kalmasını asla arzu etmediğim için ilçeleri de işin içine dahil ederek çalışmalarımızı sürdüreceğiz, sürdürüyoruz da.

" BAŞARIMIN SIRRI BAKIŞ AÇIM!"

Eski Kent Konseyleri Başkanı Kazım Bey olsun, Nadir Bey olsun güzel çalışmalar yapıldı ancak sizin döneminiz de daha aktif çalışmalar yapıldığını görüyorum. Sizce bunda kadın elinin değmesinin payı olabilir mi?
Öncelikle teşekkür ederim. Tabii ki o arkadaşlarımız da çok güzel çalışmalar yaptılar. Çalışmalarının hepsi çok kıymetli, şehir adına önemli işlerdi. Doğrusu bu kadın eli değdiği için mi bilemem öyle belirtmek istemem ama en önemli şey bakış açısı. Ben onu söylerim hep. Girdiğiniz yerlerde kadın erkek fark etmez, oraya koyduğunuz getirdiğiniz anlam, o işe verdiğiniz saygı çok önemli. Başkan adayı olduğumda da bu karara vardığım zaman çok uzun düşündüm. Asıl iş Kent Konseyi Başkanı olduktan sonra başlıyor. " Asıl bundan sonra ne yapmam lazım?" demelisiniz. Bir makama geldiğiniz zaman sizi seçen üyelerinize karşı da şehre karşı da sorumluluğumuz başlıyor. Çünkü en tedirgin eden bölüm burası. Eskişehir Kent Konseyi düzgün işler yapmaktadır, yaptıkları işler ses getirmektedir. Her şey kent adına ve şehir için yapılıyor. STK'lardan herkesin bir araya gelmesi benim öncelikle istediğim şey. Galiba onu hissettirmeye başladık. Basın da fark etti. Baktılar ki Kent Konseyi'nde bir şeyler oluyor. Onlar sağ olsunlar bunu ilk keşfedenlerden. Sizlerin de vesilesiyle biz herkese ulaşmaya çalıştık. Anladık ki ulaşmaya çalıştıkça insanlar bize gelmeye başladı. Hiçbir cinsiyet ya da görüş ayrımı yok; kadın, erkek, genç, yaşlı fark etmez, kenti için bir şey söylemek isteyen varsa veya bir planı, projesi olan varsa burada olmalı. Onu sağlamaya çalıştık.
Çalışma gruplarınızın faaliyetleri hakkında bilgi alabilir miyiz?
Hem Çalışma Gruplarımızdan gelen hem de meclislerimizden gelen projeleri hayata geçirmeye çalışıyoruz. Öncelikle Kültür-Sanat Çalışma grubumuz birçok konuda bize destek verdi. Onların güzel kültür ve sanata dayalı tanıtılması gereken sanatçılarımız, şairlerimiz, yazarlarımız, gazetecilerimiz vardı. Onları tanıtmaya çalıştılar, programlar yaparak vatandaşlarımızın huzuruna çıkardılar. Herkesin görünen bir tarafı vardır ama bu sanatçılarımız perdenin arka yüzünde nasıl bir insandır onları da tanımış oldular. Bu şekilde çalışmaları var, devam ediyorlar. Bu ay sonu yine var. Onun arkasında bağımlılık ile ilgili çalışmalara el atmaya başladık. Bizim bağımlılık çalışma grubumuz yıllardır çalışan bir grup, çok da hassas. Onların çalışmaları geldi. "AA" dediğimiz adsız alkolikler grubumuz da bunun içinde. O grubumuzla birlikte de farklı çalışmalar yapıyoruz ama Eskişehir için gençlerimizin böyle bir bataklığa düşmesini önlemek amaçlı ve bunu denedikten sonra kurtulmak isteyen, bırakmak isteyen kişilerimizin ulaşabilecekleri merkezler açısından da çalışmalarımız var. Kurumlarla da işbirliği içinde çalışmalarımızı yapmaya çalışıyoruz. Kadın Meclisimiz de kadınların seçme ve seçilme haklarının verildiği günde farkındalık yaratmaya çalıştık. Arkasından çok acı bir olay yaşandı. 8 Mart'ı kutlama havasından çıkartan, canımızı çok yakan olaylardan sonra neler yapmamız gerektiğine dair toplantılar yaptık. Grupları harekete geçirdik. O gruplar kendi aralarında da toplanıyorlar şimdi, çalışmalarına devam ediyorlar. Eskişehir'de kadın konusunda herkes çok hassas. Bu bir şans bizim için. Bu toplantılara devam ediyoruz. Çevre ve Sağlık grubumuz var. Onlar da Eskişehir'in kendi çevresiyle ve çevrenin getirdiği sağlıksal koşullarla ilgili oluşan konular da farkındalık yaratmaya çalışıyorlar. Bir su paneli yaptılar, çok ses getirdi. Tekrarı da ısrarla isteniyor. Ağaçlandırma konusunda çalışıyorlar. İnönü onların merceği altında. Açıkçası daha İş Sağlığı ve İş Güvenliği gibi suan sayamadığım tüm çalışma gruplarımızın da gerçekten çok başarılı çalışmaları devam ediyor. Nisan ayında da başka projeler geliyor.
Eskişehir Kent Konseyi yurt dışında bile örnek alınan bir kuruluş. Bu başarının sırrı nedir?
En önemlisi Eskişehir gibi bir şehirde yaşadığımız için büyük başarı yakaladığımızı düşünüyorum. Çünkü bizim vatandaşlarımız her konuya sağduyulu yaklaşıyorlar. Bizler de farkındalık yaratıyoruz. Bazı şeyleri göreceğiz, takip edeceğiz, takipçisi olacağız, bu konuda gerekli yerlere yazılarımızı yazarak onlarında dikkat etmesini, daha fazla önem vermesini sağlamak zorundayız. Toplumu ilgilendiren hemen hemen her konu ile ilgileniyoruz. Bizler bunu başardığımız için örnek olduğumuzu düşünüyorum.
Kent Konseyi olan bir şehrin ne gibi avantajları olur dersiniz?
Çok güzel bir soru. Avantajları şu olabilir. Bizim alt belediyelerimizin de kent konseyleri var. Onlara gelebilecek vatandaşlar tarafından uyarılar ya da güzel iş birlikleri, mahalle meclisleri çalışmaları aslında belediyenin o mahalleyle ilgili sorunları daha yakından görmesini sağlayabilir, daha hızlı görmesini sağlayabilir. Mahallelinin kendi mahallesiyle ilgili farkındalığını arttırabilir. Bu aslında Kent Konseyi'nin görevidir. Siz mahalle meclisleri olarak toplanıyorsunuz, bizde onlara soru soruyoruz. Siz mahallenizde ne görüyorsunuz? Esnafınız dışarı çöp çıkarıyorsa, çöpleri çıkarırken o yağlar kaldırım taşlarının üzerlerine akıyorsa ve o esnafınızı mahalle meclisi olarak uyarmıyorsanız bu da sizin mahalle meclisinize yakışmaz. Çünkü mahalle meclisi dediğimiz şey mahallesinden sorumludur. Sizin bir yaşlınız varsa, bakıma muhtaç kişileriniz varsa, gençleriniz o mahallede illa ki spor merkezi olsun istiyorlarsa , ya da mahallenin parkının ismini beğenmiyorsanız bunları belediyelere ileterek ses getirebilirsiniz. İşte Kent Konseyi'nin bu tarz görevleri vardır. Bu sorunlar yerel yönetimlere iletilme konusunda başarılı olursa daha iyi işbirlikleri doğar. Çalışmalar neticelenir, hızlanır. Vatandaşla yerel yönetimler daha iyi girift çalışırlar. Bu işleyiş, bu akım düzgün olursa Kent Konseyleri de işlerini düzgün yapmış olurlar. Mahalle meclislerimiz ve özellikle muhtarlarımızla ilişkilerimiz çok yakın ve sıcak olmalı. Onlar da çok destek oluyorlar sağ olsunlar. Kent Konseylerine sıcak bakıyorlar ve birlikte iş birliği içinde çalışıyorlar. Çünkü onlar sorunların farkındalar ve sizlere iletiyorlar. Sizde destek olmaya çalışıyorsunuz. Bu da karşılıklı hızlandırılmış iyi ilişkilere döndürülüyor ve iyi çalışmalar yapılıyor. Mesela bağımlılık konusu çok önemlidir. Mahalle muhtarlarımızın bu konudaki sıkıntılarını biz biliyoruz. O mahallelerimize de farklı şeyler yapılması gerektiğini de hem mahalle meclislerimiz hem de muhtarlarımız söylüyor. Demek ki oralara biraz daha dikkat edeceğiz. Kadınlarımızla ilgili çalışmalarda yine onlar mahallelerindeki sıkıntıları biliyorlar. Bazı mahallelerde kadına yönelik şiddetin fazlalığı daha çok öne çıkıyor. Onlar yakından tanıyor ve böylece sizde öğrenmiş oluyorsunuz. Ve oradaki olaylara daha farklı nasıl bakılabiliri düşünüyorsunuz, planlamalarınızı ona göre yapıyorsunuz. İşte Kent Konseylerinin şehirlere katkısı böyle oluyor.
" BAŞKANLIĞIM BOYUNCA İKİ BÜYÜK PROJEYİ HAYATA GEÇİRMEK İSTİYORUM"
Başkanlığınız boyunca en büyük hedefiniz nedir, şu projeyi gerçekleştirmeden gitmem dediğiniz bir düşünceniz var mı?
Elbette düşündüğüm, şehrin markasına değer katmak istediğim birkaç proje var. Özellikle iki tanesi benim için çok önemli. Onları söylemeyeyim, başarırım başaramam bilemem. Bazen şartlar değişiyor. Eğer onları yapabilirsem Kent Konseyi olarak bu şehrin markasına bir değer katabilirim diye düşünüyorum. Onun için biraz zamana ve şartların oluşmasına ihtiyacım var. En büyük hedeflerimden biri de bir projeye ön ayak olabilmek. Bizim bütçemiz nedeniyle direk projeye başvuru yapamıyoruz. Çünkü AB projelerine başvuru yapabilmeniz için bir bütçenizin olup, denetleniyor olmanız gerekiyor. Bizim bütçemiz içeride. İçeride olduğu için kendimiz birebir birçok proje yakalıyoruz ama başvuramıyoruz. Önümüzdeki dönemlerde arkadaşlarımız bütçeler konusunda bir takım değişikliklere gidebilir. Bizler de o zaman BEBKA ve Avrupa Birliği projelerine başvuru yapabileceğiz. İlçelerimiz için yapmak istediklerimiz var. İlçelerin turizm ayağı olsun onların kalkınmasında tarıma dayalı çalışmalar da olsun yapmak istediklerimiz oluyor ama bazen de maddi imkansızlıklar zora sokuyor. Planlar var, projeler var ama maddiyat kısmında sıkıntı çekiyoruz. İnşallah gidene kadar başarabilirim.
Öğrenciler için yapmayı amaçladığınız bir projeniz var mı?
Evet, gençlerimiz önemli. Gençlerimiz önemli diyoruz, öğrencilerimiz de önemli. Bizim bir çocuk meclisi grubumuz vardı. Yaşları küçüklerden oluşan. Ancak bu çocuk meclislerinin bütün çocukların sıkıntıları olduğu gibi toplantıları hafta sonu oluyor. O kadar dolular ki dershaneler, kendi hobileri veya aile ile olma istekleri. Bu zaman içerisinde sıkıntı yaratmış. O yüzden çocuk meclisi oluşturarak devam ettirmek zor. Ama Büyükşehir Belediyemizin çocuk hakları birimi var. Orada zaten onlar çocuklarla birlikte çalışıyorlar. Biz o çocuklarımızı da kendi içerimize alarak çalışmalar sürdüreceğiz. Önümüzdeki günler de muhtemelen Nisan- Mayıs aylarında olabilir çocuklarımızla ilgili bir çalışma yapıyoruz. Bunları söylüyorum sonra birileri çalıyor ama çalmasınlar. Bu projenin adı "Çocuğun Kente Bakışı" Çocuk kente nasıl bakıyor? Onu hiç bilmiyoruz. Bununla ilgili bir takıma atölye çalışmaları planlamak istiyorum. Bu konuda Ankara'dan bir destek alacağım. Ve tabii ki bir sivil toplum örgütünden destek alacağım. Çocukların hayalindeki kent ne, nasıl bir kent arzu ediyorlar. Bunu biraz görmek istiyoruz. Bunun için de böyle bir çalışma grubu kurulacak. Bunun için de alanında uzman mühendislerden ve mimarlardan oluşacak. Böyle bir projeyle bana geldiler, ben sıcak baktım. Arkadaşlarımız çalışıyor. Projenin bir bölümü Ankara'da. Onlar buraya getirecek. Bizde yapacağız onlarla birlikte. Çocukların kente bakışını bir ortaya koyalım. Ama ayrıca bir gençlik meclisi de oluşturacağız. Gençlik meclisinin oluşturulması genel seçimlerden sonra olsun diye arzu ediyorum.
Eskiden aktif siyasetin içerisinde daha çok yer alıyordunuz, Kent Konseyi başkanı olduktan sonra biraz daha geri plana çekildiniz. Başkanlık siyasete biraz engel mi oldu dersiniz?
Engelledi demeyelim de ben kendimi engelledim. Genel kurulda başkanlık seçimim de konuşmam da demiştim. Bütün taraflar bu kent konseyi çatısı altında olmalı. Bu kent konseyi çatısında altında siyasetin dışında işler yapılmalı. Siyaset herkesin gönlünde var, herkesin bir düşüncesi var. Buna saygılıyız ancak çok siyasi taraflar olmak sizi bazı konular da eksik bırakıyor. Daha bütün bakmak lazım. O bütüne bakabilmek için bende kendi siyasi görüşümü arkaya attım. Bir meclis üyesi olduğunuz zaman evet bir taraftan oluyorsunuz ancak seçildiğiniz gün o rozeti çıkarıp vatandaşa bakmanız lazım. Vatandaşların ihtiyaçlarına cevap verebilmek için taraf gözetmeyeceksiniz. Doğru olan da budur aslında. Meclis üyeliğinde üçüncü dönemim. Üçüncü dönemimde de bu rozetleri çıkarmak taraftarıyım. Kent Konseyi altında da bunları yapabiliriz. Çok keskin taraflar olmamıza gerek yok. Burada tartışalım, burada yapalım şehir için yapacağız çünkü. Burada siyasi propagandalar yapmayacağız, şehir için ne gerekiyorsa onu yapacağız. O yüzden siyaset biraz arkada kaldı.
Hükümetten ya da diğer partilerden destek geliyor mu?
Ben seçildikten sonra milletvekillerimizden herhangi bir tebrik mesajı almadım. Bu yüzden sitemliyim. Çünkü milletvekillerimizin kent konseyine bakışını ya da kent Konseyi'nden haberdar olup olmadıkları konusunda çok emin değilim. Milletvekillerimiz danışmanları var. Onlar belki yerel gazeteleri takip ediyorlarsa görmeleri gerek diye düşündüm, bekledim. Ama hiçbirinden, hiçbir partiden böyle bir tebrik görmedim. Bunu bu şehir için bir yazık olarak görüyorum.
Adaylar konusunda sizin bir tahmininiz var mı?
Şimdi aday adayları çok fazla. Bütün partilerin aday adayları çok fazla bu güzel bir şey. Demokratik toplumda ne kadar çok aday o kadar güzel bir şey. Ne kadar çok kadın daha o kadar güzel. Kadınlar konusunda yine umutlu olmayı arzu ederim ama çok emin değilim. CHP'de de maalesef kadın adayımız daha az. Keşke daha çok olsa! CHP'de daha az olduğunu bende görüyorum. Dilerim bundan sonraki yıllar da daha fazla olur. CHP'nin genel politikasına baktığımız zaman bu dönem daha fazla kadın meclise girecekmiş gibi duruyor. Kadınların olduğu yerde farklılıkların olacağına inananlardanım ben. Bütün kadın ve erkek aday adaylarına başarılar diliyorum. Zaten 6-7-8 Nisan'da her şey ortaya çıkacak. Asıl iş Eskişehir'de seçimlerden bittikten sonra başlıyor. Eskişehir'i temsil edecek kişiler dönüp sivil topluma da sıcak bakmalı, STK'ların içinde olmalılar. O zaman şehriyle daha da bütünleşmiş olurlar.
Bu seçimler Eskişehir açısından nasıl olur dersiniz?
Önümüzde yapılmış bir anket yok daha çok adaylar üzerine kilitlenmiş. O adaylar kesinleşecek ondan sonra konuşmalar, mitingler başlayacak. O zaman seçmenin nabzını tutabilenler, o seçmene ulaşabilenler kazanacaklar diye düşünüyorum.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.