"Kürtler ve Türkmenler kardeştir"

"Kürtler ve Türkmenler kardeştir"
Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Irak’ın kuzeyinde kurulan devletin emperyalistlerin kukla devleti ve ikinci bir İsrail olduğunu belirterek, "Orada bir devletin kurulması, bölgeye felaket, savaş, kavga...

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Irak'ın kuzeyinde kurulan devletin emperyalistlerin kukla devleti ve ikinci bir İsrail olduğunu belirterek, "Orada bir devletin kurulması, bölgeye felaket, savaş, kavga getirecektir" dedi.
Partisinin Eskişehir'in Alpu İlçesi'ndeki parti binasının açılış törenine katılan BBP Lideri Yazıcıoğlu, yaptığı konuşmada, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren'i eleştirdi. Muhsin Yazıcıoğlu, Irak'ın kuzeyinde kurulan devletin Kürt devleti olmadığını savunarak, "Kenan Evren, Leyla Zana'lar meclise gelsin, bunları sindirelim, kabul edelim diyor. Kenan Paşa, bu yasakları siz getirmediniz mi? Bu gerginliği siz oluşturdunuz, şimdi de o gerginlikten meydana gelmiş olan ortamı güya yumuşatma görevi üstleniyorsun. Bu, büyük Ortadoğu Projesi'nin bir parçasıdır. Irak'ın kuzeyinde kurulan devlet. O da Kürt devleti değildir. O bir emperyalistlerin kukla devletidir. İkinci bir İsrail devletidir. Herkes aklını başına almalıdır" diye konuştu.
Kürtler ile Türkmenler'in beraber yaşadığını ve kardeş olduklarını vurgulayan BBP Genel Başkanı Yazıcıoğlu, "Orada bir devletin kurulması Kürtler'in işine de yaramayacaktır. Sadece bölgeye felaket, savaş, kavga getirecektir. Biz bunun için istemiyoruz. Irak'taki Türkmenler'in hakkını da sonuna kadar korumak kararlığı içerisindeyiz. Sayın Evren'in yaptığı bu konuşmayı kınıyorum, ayıplıyorum. Bir an önce tedavi mi görecek ne görecekse, gitsin tedavisini görsün. Nü resimlerinden bıktıysa, o zaman başka işlerle meşgul olsun. Devletin böyle bölünmesine, parçalanmasına gidecek yolları açacak cümleler kullanmasın, konuşmalar yapmasın. Gitsin yerine otursun, hiç olmazsa sus gayri otur yerine sus. Biz gençliğimizi, yıllarımızı vatan bölünsün, millet bölünsün, devlet yıkılsın diye mi verdik? Amerikalıların önümüze koyduğu bölünmüş harita ile Kenan Evren'in sözleri arasında ne fark var? Kimseye bu hakkı vermeyeceğiz. Vatan bölünmez bir bütündür, parçalanamaz" dedi.
Yazıcıoğlu, törende Dilara Çaytaş (9) adlı çocuğu sevip, bir süre sohbet etti.
Parti binasını açtıktan sonra Alpu Kaymakamı Meral Uçar'ı da makamında ziyaret eden Yazıcıoğlu, ardından Seyitgazi ilçesi ve Kırka beldesindeki parti binası açılışlarına katılmak üzere ilçeden ayrıldı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.