Şark'a heykelle saygı

Şark’a heykelle saygı
Tepebaşı Belediyesi ile Berlin Treptow Köpenick Belediyesi arasında bir süredir devam eden ‘Kardeş Belediye’ ilişkisi sanat alanında gerçekleştirilen etkinliklerle sürüyor. Tepebaşı Belediyesi’nin bu yıl 11-24 Eylül tarihlerinde...


Tepebaşı Belediyesi ile Berlin Treptow Köpenick Belediyesi arasında bir süredir devam eden ‘Kardeş Belediye’ ilişkisi sanat alanında gerçekleştirilen etkinliklerle sürüyor.

Tepebaşı Belediyesi’nin bu yıl 11-24 Eylül tarihlerinde gerçekleştirdiği 11. Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu’na katılan sanatçılar Christine Lübge ve Judith Püschel, pişmiş topraktan yaptıkları eserleri kente armağan etti. Sanatçılardan Lübge, biri “gelişme”, diğeri “kaos ortamını yansıtan” iki eser çalışırken, Püschel de, bir “uçan halı” çalıştı.
ŞARK’A TEŞEKKüR
Seramik sanatçısı Judith Püschel, Berlin’de de Pişmiş Toprak Sempozyumu benzer bir sempozyumun yapılmasını dilediğini, üzerinde lale figürlerinin bulunduğu bir “uçan halı” çalıştığını ve bunun doğu romantizmiyle alakalı olduğunu belirterek, “çünkü lâle şarkın verdiği bir çiçek. Bu, benim şarka olan teşekkürüm” dedi.
“SİSTEMLİ” VE “KAOS”
Berlin’de seramik sanatçısı olarak çalıştığını, aynı zamanda oradaki Halk Yüksek Okulu’nda görev yaptığını ve engelli insanlara yönelik çalışmalar yürüttüğünü belirten Christine Lübge, böyle bir sempozyuma ilk defa katıldığını söyledi. Lübge, “çok yaratıcı bir sempozyum. çeşitli sanatçılarla çalışmak ve onlarla fikir alış verişi yapmak çok güzel. Ayrıca şehriniz de çok güzel. çok dostane ve çok mutlu insanlarla tanıştım. Buradaki çalışmam kale girişlerinden oluşuyor. Bir tanesi gelişme, diğeri kaos ortamını yansıtan bir çalışma. çalışmalarımın burada sergilenecek olmasından dolayı çok mutluyum” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.