“Sorunun kaynağı Milli Eğitimdir”

"Sorunun kaynağı Milli Eğitimdir"

Eskişehir’de de eğitim ortamı ile ilgili tartışmaların sıklaştığına işaret eden Kaya, okullardaki huzursuzluğun had safhaya geldiğini anlattı. Kaya, "hal böyle iken bu sorunları çözmekle yükümlü olan Milli Eğitim Müdürlüğü...

Eskişehir'de de eğitim ortamı ile ilgili tartışmaların sıklaştığına işaret eden Kaya, okullardaki huzursuzluğun had safhaya geldiğini anlattı. Kaya, "hal böyle iken bu sorunları çözmekle yükümlü olan Milli Eğitim Müdürlüğü ise sorunların kaynağı durumuna gelmiştir" dedi. Kaya sözlerini şöyle sürdürdü:
"Milli Eğitim Müdürlüğü son yapılacak olan Anadolu Liselerindeki boş branşlara atamalarda açık olduğunu bildiğimiz birçok okuldaki boş normları açık göstermeyerek ne yapmaya çalışmaktadır? Okul idarelerinin gönderdiği açık normlar neden işleme konulmamıştır? Çağ atlamakla övünenler hangi düşünce ile böyle bir hukuksuzluğa başvurmaktadır? Bu kadrolar kimin için saklanmaktadır? Örneğin matematik branşında 5 okulda Anadolu Lisesi kadrosu boş iken sadece bir okulun açık gösterilmesi nasıl açıklanabilir? Okul idaresi norm açığını bildirmesine karşın Fatih Anadolu Lisesi'nde kimya dersi açık olduğu halde her ne hikmetse gösterilmemiştir. Yetkililer, bu çarpık uygulamalara itiraz eden öğretmenlere ise mahkemeye müracaat etmelerini söylemektedirler. Yürütme organı olan İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinin yargıyı adres göstermeleri acizliğin kanıtıdır.
Eskişehir Milli Eğitimindeki çarpık uygulamaların son örneği Sosyal Bilimler Lisesi'nde yaşanan gelişmedir. Fen Liseleri, Sosyal bilimler Liseleri, Spor Liseleri, Anadolu Liselerine öğretmen müracaatları devam ederken, haftada 29 saat derse giren üyemizin görevlendirmesine herhangi bir gerekçe gösterilmeden son verilmiştir. Şu anda bu okulda dersler boş geçmektedir. Bu durum da Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından idari tasarruf olarak açıklanmaktadır. İdari tasarruf kamu yararı ilkesinin üzerinde olabilir mi? Hangi aklıselim yönetici derslerin boş geçtiği, öğrencilerin ders yapamadığı bir eğitim sisteminin tarafı olabilir?"

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.