4-Mustafa KANTARCI (GÖZLEM)

4-Mustafa KANTARCI (GÖZLEM)

MESLEĞİNİN EHLİ OLMAK

                             


           Kas ve iskelet sistemi hastalıkları, üzerine çalışan, Artroplasti cerrahisi, insan, yaşamı açısından önemlidir.  Tıpta, bu dal, kas iskelet sistemi hastalıkları, travma yaralanmaları, el, omuz, dirsek, diz rahatsızlıklarının, tanı ve tedavilerini gerçekleştirir


           Ortopedi ve Travmatoloji, öncelikle, doğuştan gelen sakatlıklarda, tedavi amaçlı oluşturulmuş, zaman içerisinde gelişerek, birçok rahatsızlığın ve yaralanmanın tedavisini kapsayan,  bir tıbbi bölüm dalı haline gelmiştir.


            Ortopedi ve Travmatoloji’  nin , Artroplasti cerrahisi (eklem protezleri), Spor travmatolojisi, Boy uzatma ve bacak eşitsizlikleri, çocuk ortopedi ve travmatolojisi, El cerrahisi ve mikrocerrahi, Diz cerrahisi ve artroskopik cerrahi, Omuz ve dirsek cerrahisi,,Ortopedik onkoloji,Ayak ve ayak bileği cerrahisi, ve  Kemik iltihapları tedavisi  ise  alt dallarıdır.


             Ortopedi ve Travmatoloji,  doğumsal kalça çıkıkları, Bacaklardaki eşitsizlikler, menisküs yaralanmaları, eklem bağlarındaki ezilme ve burkulmala, sinir sıkışmaları, tetik parmak, tenisçi dirseği, eklem kireçlenmeleri, Siyatik ve topuk dikeni gibi hastalıkları tedavi eder.
                 Ayrıca,  kıkırdak yaralanmaları,  Lif kopmaları,, kemik kırıkları, kemik iltihapları, farklı eklemlerdeki çıkıklar, eklem ağrıları, romatizmalar,ve boyun ve bel fıtıkları gibi, hastalıkları da tedavilerini gerçekleştirir.


               Ortopedi ve Travmatoloji, alanın da görev alacak, doktorla mutlaka mesleğinin ehli olmalıdır. Yapacakları, her hata, insanları mutsuz ederken,  her başarılı müdahale de insanlarımızı, mutlu eder.


               Bu alanda çalışan doktorlarımızın, hata yapma gibi, bir lüksü de yoktur. çünkü söz konusu olan insan hayatıdır. O nedenle de bu alanda çalışan doktorlar, deneyimli ve işinin de ehli olmalıdır.


              Elbette bu alanda, bir sorununuz olduğunda, yolunuz, Ortopedi ve Travmatoloji, mesleğinin ehli bir doktora düşerse, işin ehli kavramının, ne demek olduğu, çok daha net anlaşılır. O vakit zaten birbirinizi, anlıyorsunuz demektir…
             Mesleğinin, ehli doktor olmak, sadece deneyim ve bilgi sahibi olmak demek değildir. İşinin ehli, her şeyi bilen, kendisi çözen doktor hiç değildir. Tam tersine, bildiğini çok iyi bilen, iyi gözlem yapan, her zaman güven ve ihtiyaç duyulan, doktordur.


             Mesleğinin, ehli hekim,  umutsuz hasta da olsa, güven içindedir. Bu tavrı hastayı yarı yarıya tedavidir. Ancak hekimlik, kolay bir meslekte değildir. çünkü hekimli, bir yaşam biçimidir. 
            Hekim, gerektiğin de az eğlenmek, daha az uyumak ve daha çok çalışmak, en önemlisi de yaşanılan yoğun stres, tahammül etmek gerekir. Yeni bilgilere ve tıp teknolojisine ayak uydurabilmek için de kendini sürekli geliştirmek zorundadır.  Hata yapma gibi, bir lüksü de yoktur. çünkü söz konusu olan insan hayatıdır. 


              Etik değerlere, bağlı bir hekim, ırk, renk, din, yaş, cinsiyet, ulus ya da ekonomi, eğitim, yönetsel kimlik gibi toplumsal-ekonomik konularda dolayı bireyler arasında ayrım yapmaz. Gizlilik, toplumsal ve bireysel değerlere saygı gösterir. Elbette hekimlikle ilgili pek çok etik değer vardır. önemli olan, bu etik değerlere, layık, icraatı yapmak ve örnek olmaktır. 
              ülkemizde, etik değerlere bağlı, mesleğinin, ehli, pek çok doktor vardır. Bu doktorlarımız, bilgisini ve tıp teknolojisini, her türlü imkânsızlığa ve engele rağmen, hastalara gerçek anlamda, yardımcı olabilmek için kullanırlar


              Bu doktorlaeımızın, icraatlarının kalitesi ise hasta ve hasta yakınlarının memnuniyet belirler.. Nitekim sağlık sektöründe, başarılı performans sergileyenk-doktorlarla ilgili gerek telefonla gerekse e-mail ille övgü dolu tespitlere de tanık oluyoruz.


             Bu doktorlarımız da biri de  Eskişehir Şehir Hasatesi, Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı   Sayın Op.Dr. Onur KöK’ dür.


              Sayın Op. Dr. KöK’ ün, ameliyatını yaptığı, gençlik yıllarında, bir çok kulüpte futbol oynayan  ve Eskişehirsporun da profesyonel kalecilik de yapan,  Sayın  Mehmet çİNİ, vasıtası ile tanıdık. Daha sonra da birlikte, Sayın Op. Dr. Onur KöK’ ü, ziyaret ettik.


             Sayın Op. Dr. Onur KöK, mesleğinin ehli bir hekimdir. fikirleri ile de genç düşünen, risk alan, esnek, dinamik, duygusal ve benzer meziyetlere sahip,  en önemlisi alanındaki konulara hakimiyeti, tecrübesi ve bilgi birikimi ile de dikkat çekiyor. 


              Sayın Op. Dr. Onur KöK,  hastalarının, BİYO-PSİKO- SOSYAL yönden,  sağlıklarını, en iyi şekilde değerlendiriyor, tanı teşhis ve tedavi de gerekli özeni de gösteriyor. Ameliyat sonrası ve taburcu olduktan sonra da yakından ilgileniyor.


             Ayrıca hastalarını,  tedavide, her türlü tıbbi teknolojiden yararlanıyor. En önemlisi de, neyi, nasıl, ne kadar sürede yapacağını, risk ve tehlikelerini, yakın, uzak yan etkilerini, başka seçenekler olup olmadığını, sonuçta nelerin meydana geleceğini, yaşamının, bu süreçte nasıl etkileneceğini, tüm ayrıntıları ile anlatıyor. 


              Sayın Op. Dr. Onur KöK’ ü kutluyoruz…


 


 


 


 


 


 


 


 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4-Mustafa KANTARCI (GÖZLEM) Arşivi