“AKP’nin şantaj siyasetine Eskişehirliler boyun eğmez”

“AKP’nin şantaj siyasetine Eskişehirliler boyun eğmez”
Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, TBMM’de Cumhuriyet Halk Partili Belediye Başkanlarının Eskişehir’e hizmetlerini sıraladı.

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimler öncesi çalışmalara ara verecek TBMM’nin son mesai gününde de Eskişehir’in sorunlarını gündeme getirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yerel seçim ziyaretlerinde, “Yerel yönetim ile iktidar uyumlu olmazsa size hizmet gelmez” açıklamalarını eleştiren Çakırözer, “AKP’nin şantaj siyasetine Eskişehirliler boyun eğmez” dedi.

“ÖLÜM YOLLARINI, ÇEVRE YOLUMUZU YAPMADILAR!”

Çakırözer şunları söyledi:

“31 Mart yerel seçimleri öncesinde bu hafta son kez Genel Kuruldayız. Siyasi rekabetin hoşgörü ve kardeşlik içinde yaşanacağı bir seçim diliyoruz ama ülkenin partili Cumhurbaşkanı seçim gezilerinde şantaj siyasetini başlattı bile. ‘Yerel yönetim ile iktidar uyumlu olmazsa size hizmet gelmez’ diyor. Malumun ilanı. Eskişehir'de hemşehrilerimiz 25 yıldır Prof. Yılmaz Büyükerşen'i ve halkçı belediye başkanlarını seçiyor diye, bu AK Parti iktidarı, çevre yollarımızı, ölüm yollarımızı yapmıyor. Bir tek fabrika açmıyor. Organize Sanayi Bölgesi’nin 7 kilometrelik bağlantısını döşemiyor. Hava limanımız var, tarifeli sefer yok. Küçük sanayi sitemizde kentsel dönüşümü engelliyor, belediyelerimize depreme karşı etüt izni dahi vermiyor. Ödüllü projelerin mimarı belediyelerimize kredi verilmiyor. 2 bin 450 dar gelirli aileye verdiği TOKİ'den ucuz konut sözü dahi tutmuyor.”

“YENİYİ YAPMAK BİR YANA ELİMİZDEKİLERİ ALDILAR”

Eskişehir’e yatırım programlarında bile bütçe ayrılmadığını söyleyen Çakırözer, “Her seçim dönemi vaatler verdiler. Akıllı şehir olacaktık. Silikon vadisi olacaktık, hızlı tren üretecektik, serbest bölgemiz olacaktı. Balon turizmi bile yapacaktık… İşte son 3 yılın yatırım programları vaatlerin, sorunların hiçbiri yok, hiçbiri! Bırakın yeniyi yapmayı, elimizdekileri alıp götürdüler. Bölge mahkememizi, Kalkınma Ajansımızı Bursa'ya, Vakıfları Kütahya'ya bağladılar, demir yolculuğunun kalesi TÜLOMSAŞ'ı Ankara'ya bağladılar, şehir ekonomisine kaynak olan açık öğretimin milyarlarca lira gelirine el koydular, belediyemizin ellerindeki park ve sanat alanlarına el koydular, aşevlerinin bağış hesaplarını dahi gasp ettiler. Hiçbir şey bulamayınca da stadyumun ismindeki Atatürk'ü kaldırdılar” diye konuştu.

“KAYMAZ’DA YENİ BİR İLİÇ İSTEMİYORUZ”

“Diyeceksiniz ki bu AK Parti hiçbir şey yapmıyor mu?” diye soran Çakırözer, şöyle devam etti:

“Bu AK Parti Eskişehir'imizi zehirliyor, hem de devlet eliyle! Sivrihisar'daki altın madeni için 2 dev atık barajı yetmedi, şimdi 40 metre derinliğinde, 5,5 milyon metreküp hacimde devasa 3'üncü bir siyanürlü baraj kuruyorlar. Neden? Çünkü ta 500 kilometre öteden, Çanakkale'den altın buraya getirilip siyanürle ayrıştırılacak. Yeter mi? Yetmez bunlara, şimdi de Tepebaşı ve Mihalgazi'de seracılık yapılan arazilere altın madeni açacaklar. Bu siyanürcü iktidarı uyarıyoruz: Eskişehir'imizde yeni bir İliç faciası istemiyoruz, zehir solumak, zehir içmek istemiyoruz.”

“BÜYÜKŞEHİR’DEN 27 MİLYARLIK YATIRIM”

AK Parti'nin tüm engellemelerine rağmen Cumhuriyet Halk Partili belediyelerin yönettiği Eskişehir’in Türkiye'nin en yaşanılır, en güvenli kenti olduğunu vurgulayan Çakırözer, CHP’li Belediyelerin Eskişehir’e hizmetlerini sıraladı:

“İktidarın cezalandırdığı bu kente Yılmaz Büyükerşen 25 yılda tam 27 milyar liralık yatırım yaptı, 55 kilometre tramvay hattı döşedi. Venedik'e çevirdiği Porsuk Çayı'mızı, art arda açtığı müzelerimizi, parklarımızı görmek için yılda 1 milyon turist geliyor. AKP'nin ithal buğday, ithal hayvan getirip küstürdüğü binlerce çiftçimize hayvan dağıtarak, kasa fabrikası, kurutma tesisi, soğuk hava depoları kurarak, 100 milyondan fazla tohum, fide ve gübre dağıtarak belediyelerimiz destek oluyor. Bu Ak Parti ülkeyi öyle yoksullaştırdı ki hemşehrilerimiz besin değeri yüksek gıdaya daha ucuza erişebilsin diye günde 300 bin ekmek üretebilen yeni Halk Ekmek fabrikasını açtık. Halk Ekmek, Halk Süt, Halk Yumurta'dan sonra sırada Halk Bakliyat ve Halk Et gelecek.”

“TEPEBAŞI’NDA BELDEEVLERİ, ODUNPAZARI’NDA HALK MERKEZLERİ, KREŞLER..”

“Büyükşehir'in ESMEK, Tepebaşı'nın Belde Evleri, Odunpazarı'nın halk merkezlerinde bu iktidarın eve hapsetmek istediği yüz binlerce kadın meslek ve beceri eğitimi alıyor. Kadın dayanışma merkezlerimizden 40 bin kadın destek alıyor. Şehir tiyatrolarımız 1 buçuk milyon seyirciyle, senfoni orkestramız 1 milyon dinleyiciyle buluştu. Ahmet Ataç başkanlığında Tepebaşı Belediyemiz 90 bin üniversite öğrencisine her gün ücretsiz yemek veriyor, 25 bin ilkokul öğrencisine beslenme desteği veriyor. Çocuk Senfoni Orkestrası'nda 5 bin çocuk müzikle, sanatla tanıştı. Odunpazarı'nda Kazım Kurt biri engelli evlatlarımız için olmak üzere 16 kreşte, yaşlı bakım merkezlerinde sosyal belediyeciliğin en güzel örneklerini veriyor. Halk Market'ten, aşevlerimizden binlerce ihtiyaç sahibi yararlanıyor. Gençlik merkezleri gençlerimize gelecek oluyor. Binlerce vatandaşımız evde bakım hizmeti alıyor.”

“AYŞE BAŞKAN SEÇİLECEK, ESKİŞEHİR’İN YILDIZI PARLAMAYA DEVAM EDECEK!”

AK Parti’nin Eskişehir adayını da eleştiren Çakırözer, Eskişehirlilerin 31 Mart’ta yapılacak seçimlerde Eskişehirlilerin Cumhuriyet Halk Partili Belediye Başkanlarına sahip çıkacaklarını belirterek şunları söyledi:

“Seçime günler kaldı. Birkaç ay öncesine kadar muhalefet sıralarında ‘Bindiğim araçtan inmem’ diyen, Eskişehir halkının oyunu alıp seçilince koşa koşa iktidar partisine giden ve vergilerimizden kendisine peşkeş çekilen teşviklerle karşımıza aday olarak çıkan şahıs yirmi yıldır dinlediğimiz masalları tekrar ediyor ama Eskişehirliler Başkanlarına güveniyor, dün kendilerine kimin ne yaptığını ne yapmadığını iyi biliyor. Eskişehir'in kadınında, gencinde, yaşlısında, çiftçisinde, esnafında emeği olan, yıllarca adalet dağıtan cumhuriyet kadını Ayşe Ünlüce'yi cumhuriyetin 100'üncü yılında ilk kadın büyükşehir belediye başkanımız yapacağız, yalandan dolandan uzak Kazım Kurt'u ve Ahmet Ataç'ı yine başkan yapacağız. Ayşe Başkan, Yılmaz Hoca'dan devralacağı cumhuriyet kent Eskişehir'imizi yıldız gibi parlatmaya devam edecek. Eskişehir'i talana, ranta asla teslim etmeyeceğiz. 31 Mart’ta yine Eskişehir kazanacak, 1 milyon Eskişehirli hep birlikte kazanacağız.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.