Eskişehir'den sporda fırsat eşitliğine örnek proje

Eskişehir'den sporda fırsat eşitliğine örnek proje
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Eskişehir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Türkiye Hentbol Federasyonu ve Türkiye Down Sendromu Derneği’nin (Down Türkiye) birlikte yürüttükleri "Hentbol ile +1" projesi renkli bir festivalle kapanış yaptı.

Sporda fırsat eşitliğini sağlamak hedefiyle 8-12 yaş aralığındaki Down sendromlu çocuklara bir yandan hentbol oynamayı öğretirken diğer yandan da takım olma, iletişim, sosyalleşme, yönergelere uyma gibi becerileri kazandırma ve fiziksel becerileri geliştirmeyi amaçlayan "Hentbol ile +1" projesinin kapanış töreni renkli bir festival ile gerçekleşti. Etkinlikte Down sendromlu çocuklar profesyonel hentbol oyuncuları ve gönüllüler ile sahada buluştular.

Porsuk Spor Salonu’nda gerçekleşen etkinliğe Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanı Dr. Mehmet Ali Çeliksoy, Türkiye Hentbol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Erdem Göktürk, Türkiye Down Sendromu Derneği Genel Sekreteri Fulya Ekmen ve Eskişehir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü temsilcilerinin yanı sıra birçok davetli katıldı.

“Hentbol ile +1” kapsamında gerçekleşen etkinlikler eğlenceli anlara sahne olurken, festival sonunda madalya ve belge töreni düzenlendi. Burada yapılan törende konuşan Türkiye Hentbol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Erdem Göktürk, “Sporun her alanına yayılması gerektiğini düşündüğümüz bu anlamlı ve eşitlik odaklı projeyi başarıyla tamamladığımız için gururluyuz. Çocuklarımız için oldukça verimli bir süreç oldu ve bugün burada hep birlikte bunun sonuçlarına da şahit oluyoruz. Projenin gerek ülkemize gerek de dünyaya örnek olmasını ümit ediyor, tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyorum" dedi.

Festival kapsamında değerlendirmelerde bulunan Türkiye Down Sendromu Derneği Genel Sekreteri Fulya Ekmen de, “Hayatımızın birçok alanında çocuklarımızın eşit şartlarda yaşamasını mümkün kılabiliriz. Fırsat eşitliğini sağlamak çok zor değil, bunun için sadece doğru adımları atmak gerekiyor. Bu doğrultuda da emin adımlarla yolumuza devam ediyoruz. Sadece bu projedeki paydaşların değil toplumun her alanından projelerimize destek bekliyoruz. Çünkü birlikte daha güçlü olduğumuza inanıyoruz. Bugün bizleri bir araya getiren Hentbol ile +1 kapsamında çocuklarımız hem spor becerilerini geliştirdiler hem de takım olma, iletişim, sosyalleşme, yönergelere uyma gibi beceri ve fiziksel kondisyonlarını güçlendirdiler. Ocak ayında başlayıp Haziran’a kadar sürdü projemiz oldukça verimli geçti. Amacımız önümüzdeki sene projemizi daha çok şehirde uygulamak ve uzun vadede bu modelin yaygınlaşmasını sağlamak. Umuyorum gerek kurumların gerekse velilerin desteğiyle projemizi başarıyla sürdürmeye devam edeceğiz. Projemize katkı sunan eğitmenlerimize, tüm paydaşlarımıza, ailelere, çocuklarımıza ve Eskişehir Temsilcimiz Uğur Yavuz’a teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Proje hakkında görüşlerini paylaşan ve katılımcılara seslenen Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanı Dr. Mehmet Ali Çeliksoy ise, “Tüm paydaşlara, gönüllülerimize, çocuklarımıza, ailelerimize çok teşekkür ediyorum. Bu anlamlı süreçte yer almaktan son derece mutluyuz. Büyükşehir Belediye Başkanımız önceden planlanmış programı nedeniyle aramızda olamadı ama sevgi ve saygılarını sizlere iletiyorum. Yaklaşık 6 ay öncesinde sizlerle beraber neyle karşılaşacağımızı, nasıl bir sonuç elde edeceğimizi asla bilmeden birlikte yola çıktık. Dolayısıyla geldiğimiz noktada öğrencilerimize ve velilerimize ne durumdan ne duruma geldiklerini gösteren sonuçları tek tek paylaşmak istedik. Her bir çocuğumuz kendisi özel bir çocuk. Hiçbir çocuğumuzun, ailemizin kıyaslaması ve yarışı yoktur. Önemli olan kendi çocuğumuzun ne durum nereye geldiği ve ilerleyen eğitim sürecinde nelerin yapılması gerektiğini görmektir. Bugün burada uzman eğitimci gönüllülerimize de özel bir teşekkür etmek istiyorum. Büyükşehir Belediyesi olarak ilkleri gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Hiçbir özel durumu ayırt etmeden eşitlikçi bir hizmet anlayışını benimsedik. Çocuklarımızın da her türlü hizmetten eşitçe yararlanmasını hedefliyoruz. Tüm emeği geçenlere sonsuz teşekkürler.” dedi.

Projenin kapanış etkinliğinde açılış konuşmalarının ardından gerçekleşen Hentbol +1 çalışmaları kapsamındaki etkinliklerde hem öğrenciler hem de izleyenler eğlenceli anlar yaşadı.

“Hentbol ile +1” projesi madalya ve belge töreninin ardından çektirilen fotoğraf ile tamamlandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.