"Laik eğitime dokunmayın"

"Laik eğitime dokunmayın"
29 Ekim Kadınları Derneği Eskişehir Şube Başkanı Sibel Erenoğlu, “okullarda imam” projesine yönelik basın açıklaması yaptı.

Erenoğlu, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ile Gençlik Ve Spor Bakanlığı’nın ortak yürüttüğü ‘Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum Projesi işbirliği Protokolü’ (ÇEDES) üç okulda pilot olarak uygulanıyor.

Okullarda değerler eğitimi vermek amacıyla yaşama geçirilen ve din görevlileri ile müftülerin belirleyeceği lise ve üniversitelilerin ‘rehber öğrenciler’ olarak yer alacağı bu proje ile öğrencilere, ‘Değerler Kulübü’ çatısı altında ‘değerler eğitimi’ verilecek. Proje kapsamında müftüler tarafından üniversite öğrencilerin eğitimi için manevi danışmanlar görevlendirilecek. Projenin diğerlerinden farkı ise süresiz olması…

2024 yılında bazı okulların ‘cami merkezli’ çalışmaya başlayacak olması ise Laikliğe tamamen aykırıdır. Eğitimin bilimsel ve laik olması, teknolojinin büyük bir hızla ilerlediği çağımızda, tüm dünya da olduğu gibi, sorgulayan ve sorunlara çözüm üretmeye çalışan bireylerin yetiştirilmesi, en büyük değerdir. Bu proje, Cumhuriyet devrimlerine sahip çıkmak yerine bilimden vazgeçme, bireyi kul yapma politikasıdır. Bu nedenle kabul edilemez.

Okullar, bilim yuvalarıdır. İmam değil, öğretmen atanır! 1 milyon öğretmen atama beklerken okullarda imam ve müezzinler 'manevi danışman' olarak atanamaz! Gençlik, tarikat- Şeyh- Mürit üçgenine sıkıştırılmaya çalışılıyor. Bu ülkemizin karanlığa gömülmesi girişimidir.

Yönetenlerin yönetilenleri, yönetilenlerin de yönetenleri denetlediği sistemin adı demokrasidir. Demokratik bir sistemin yaşaması ve uygulanabilir olması için, bireylerin inançlarına müdahale edilemez. Laiklik, işte bu anlayış ve yöntemin normatif güvencesidir.

‘Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum Projesi işbirliği Protokolü’ (ÇEDES) ;Anayasa'nın 2, 14 ve 42. maddelerine ve Milli Eğitim Temel Kanunu’nun 2, 10, 12 ve 13. maddelerine açıkça aykırıdır. Bu sorunun çözülmesi için mücadele eden eğitim kuruluşlarımızın yanında olacağız. Anayasa'ya, bilime, çağdaşlığa açıkça aykırı olan bu uygulamadan vazgeçmeye davet ediyoruz."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.