4-Mustafa KANTARCI (GÖZLEM)

4-Mustafa KANTARCI (GÖZLEM)

ESKİŞEHİR VE YENİ YIL

Eskişehirli, 2010 yılında, konumu, ulaşabilirlik ve erişebilirlik imkanları, iki üniversitesi, eğitim altyapısı, doğal zenginlikler, her ile nasip olmayan tarım alanları, yetişmiş insan gücü, organize sanayi Bölgesi, bilgi birikimi, kendine has misyon ve vizyonu, en önemlisi de demografik yapısı ile ülkemizin, en güçlü ilerinden birisidir.
Eskişehir' de, okuma yazama oranı, %90'ların üstündedir. Ankara, İstanbul ve İzmir, dışında ülkemizde, iki üniversiteye sahip tek ilimizdir. Türkiye'de kişi başına, en fazla profesör düşen il konumundadır. Sosyo-ekonomik gelişmişlik sıralamasında, ülkemizde 6. sıradadır. Kişi başına düşen milli gelir, Türkiye ortalamasının çok üstündedir. Ekonomik açıdan, kendi kendine yeterli iller arasındadır.
Eskişehir'de, altın, boraks, krom, manganez, asbest, dolomit, cips, kaolen, manyezit, perlit, Eskişehir Taşı (Lüle Taşı), talk, toryum, mermer gibi, madenlerin bulunduğu bir il olup, önemli rezervlere de sahiptir. 2010 yılında, madencilik sektörü ile ilgili verimliğin artırılması, ihracatının geliştirilmesi, yatırımların teşvik edilmesi, Ar-Ge çalışmalarının hayata geçirilmesi, üniversitelerle işbirliği yapılması insanımız aş ve iş olarak dönecektir.
Elbette Eskişehir'deki, bu olumlu tablo, kentin arzu edilen, kalkınması açısından yeterli olmayacaktır. Yeni yılda, Eskişehir, bu kaynaklardan istifade ederek, pekâlâ umutsuzlukları umuda dönüştürebilir. Yeter ki Eskişehir'de, Vilayet, Anakent ve alt belediyeler, üniversiteler, diğer Kurum/kuruluşlar, Siyasi Partilerin İl teşkilatları, ETO, ESO, ESİAD gibi sivil toplum örgütleri, her alanda, "TAKIM RUHU", "ORTAK PAYDA" ," TOPLUM KATILIMI" ve "ORTAK AKIL" gibi kavramları hayata geçirsin bu kavramları da kentin gündeminde düşürmesin.
Ayrıca yeni yılda, Eskişehir'de, üniversite- sanayi ve diğer kurum/kuruluşlar arasında işbirliği, mutlaka sağlanmalı, AR-Ge çalışmalarına, hız kazandırılmalı ildeki kurum/kuruluş yöneticileri de elini taşın altına koymalıdır. çevre yolu, kangrene dönen Kültür merkezi gibi, tesisler bir an önce bitirilmelidir.
Eskişehir' de, toplumsal düzen, barış ve güvenlik, toplumsal gelişme ve ekonomik kalkınma ile yakından ilişkilidir. Onun içinde, 2010 yılında, kalkınmanın tüm toplumsal yönlerinin, her aşamasını tam hesaba katan, bütünlemiş bir kalkınma stratejisinin kente hakim olması gerekir. Tüm dünyada kentler, kırsal kalkınmanın lokomotiflerdir. Onun içinde kentte, kırsal ve kentsel alanlar arasındaki karşılıklı yarar ilişkilerini güçlendirecek, bütüncül yaklaşımlara öncelik tanınmalıdır. Eskişehir, yabancı sermaye için, cazip bir kent olabilir. Özellikle de dünya standardında rezerve sahip madenler var, bunlar, pekâlâ yabancılarla birlikte, çıkartılabilir veya sanayinin motoru haline getirilebilir.
Eskişehir'de, hassas mekanik alanında, ciddi alt yapı, bilgi birikimi ve yetişmiş insan gücü var. Bu alanda da, TÜLOMSAŞ' ın yaptığı gibi, yabancı sermaye ile birlikte makro projeler hayata geçirilebilir. Bu görevi, TUSAŞ, Jet bakım ve Revizyon Atölyeleri ve Şeker Makine Fabrikası üstlenebilir. Ancak Eskişehir' de, yabancı veya yerli yatırımların ivme kazanması için, bir " MASTER PLAN" şarttır. Bölge için yapılacak bir Mastır Plan, hem bölge sanayicisi için, hem de yerli veya yabancı yatırımcı için rehber olacaktır.
Yeni yılda, Valimiz Sayın Mehmet Kılıçlar' ın, kentte turizmi geliştirmek için ortak bir yol haritası, mastır planı oluşturulması hususundaki arzusu ve "Kızılinler köyünde yapılması planlanan termal merkez için, her şey bitmiş, yatırımcılar bekleniyor" ve "Yunus Emre'yi Anma Haftası, çok daha iyi kutlanacak.'' sözlerinin, 2010 yılı açısına umut oldu. Ancak bu iyi niyetlerin gerçekleşmesi için, herkesin elini taşın altına koyması gerekir.
Yeni yılda, Demiryolu Araştırma Merkezi' nin gerçekleştirilmesi için Vali Sayın KILIÇLAR başkanlığındaki koordinasyon kurulunu oluşturan, Sanayi Odası, Ticaret Odası, Üniversiteler, RAYDER, TÜLOMSAŞ, ABİGEM, bu merkezi hayata geçirilmesi için ciddi gayret göstermesi gerekiyor. Bu alanda yapılacak olan fizibilite, yerleşkenin belirlenmesi ve tahsisi, Tesis Yapılanması, Test yolunun yapılması, Laboratuar, Finans, Eğitim, Entelektüel Bilgi, Avrupa Ortak İşletilebilirlik Direktiflerine (TSI-UIC) uyum, Teknik Bilgi, Uluslar arası Bilgi Birikimi Transformasyonu. Ayrıca, Koordinasyon Kurulu himayesinde teknik çalışmaları yürütecek, bir TCG' nin oluşturulmasın da Eskişehir, tüm imkânları seferber etmelidir.
Elbette, 2010 yılında, olumlu gelişmelere yanında, her alanda kentin ciddi sorunları olacaktır. Ancak bunlar, aşılmayacak sorunlar değildir. Yeter ki ilin sorunları çözülürken, birlik ve beraberlik ön planda tutulsun.
2009 yılı, acılarımızla, sevinçlerimizle, geride kaldı. 2010 yılının, Türk insanına, daha fazla umut, daha fazla sevinç, sağlık, neşe, başarı, sevgi ve huzur getirmesini dileriz. Yeni yılınız kutlu olsun...

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4-Mustafa KANTARCI (GÖZLEM) Arşivi