1-Murat TAŞKIN (BİZDEN SÖYLEMESİ)

1-Murat TAŞKIN (BİZDEN SÖYLEMESİ)

Listede bir Bakanın olması sürpriz olmayacak

Kemal Unakıtan'ın 2007 seçimleri öncesinde Eskişehir'den aday gösterilmesinde parti teşkilatının büyük uğraşı olmuş.
Parti içinde bir türlü huzur sağlanamayan il olarak algılanan Eskişehir ile ilgili Genel merkezin zaten "Eskişehir'e bir bakan gönderelim" düşüncesinin olduğu biliniyordu.
İşte bu düşünceyi sezen partinin o dönemki teşkilatı, gönderilecek olan bakanın dönemin maliye bakanı Unakıtan olması için harekete geçmiş.
Neticede bu çabalar sonuç vermiş ve Başbakan'ın da bizzat talimatıyla Kemal Unakıtan Eskişehir'den aday gösterilmişti.
Partinin Eskişehir teşkilatı, önümüzde ki Milletvekili Genel seçimleri ile ilgili olarak benzeri bir çalışma içine girme niyetinde.
Bu açıkça söylenilmiyor ama, İl başkanı Salih Koca'nın "Eskişehir'in mutlaka bir Bakanı olması" yönünde ki açıklamaları, böylesine bir çabanın gösterileceğini zaten ortaya koyuyor.
Her ne kadar Salih Koca;
-"Bu Eskişehir'e bir bakan gelsin. Ya da Eskişehir'dekilerden birisi Bakan olsun anlamında söylemiyorum. Ama Bir Bakanı olması Eskişehir'e hizmet gelmesini bir hayli kolaylaştırıyor. Bu avantajı Kemal Unakıtan örneğinde açık seçik yaşadık" sözleri, bu seçim öncesi de "Eskişehir'e bu seçimde de bir Bakan gelecek" şeklinde yorumlanıyor.
Durum böyle olunca da, gözler ister istemez AKP kabinesinde ki Eskişehir'den aday gösterilebilecek isimlere çevriliyor.
İhtimallerden birisi, Kemal Unakıtan'ın milletvekili Genel seçimleri sonrasında kurulacak kabinede yine Bakanlığa getirilebileceği düşüncesinden hareketle Unakıtan'ın yeniden Eskişehir'den aday gösterilebilecek olması.
Diğer bir ihtimal ise, maliye bakanlığı görevini sürdüren Mehmet Şimşek'in eşinin ailesinin Eskişehir'de olması nedeniyle "Enişte" olarak Eskişehir'den aday gösterilebileceği.
Bunun dışında diğer bir ihtimal ise, sol kökenli olan Ertuğrul Günay'ın Eskişehir'den Milletvekili adayı gösterilmesi.
İşte bu ve bunun gibi isimler, potansiyel "Eskişehir'den aday gösterilecek isimler" olarak konuşuluyor, tartışılıyor.
Seçimlere ve dolayısıyla Eskişehir'den gösterilecek milletvekili adayı listelerinin açıklanmasına çok zaman olduğu için şimdiden bir şey söylemek mümkün değil ama...
Şu bir gerçek ki...
Önümüzde ki seçimlerde iktidar partisi Eskişehir'in listesine mevcut bakanlardan birini koyduğunda, bu artık sürpriz olmayacak...

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1-Murat TAŞKIN (BİZDEN SÖYLEMESİ) Arşivi